Öfke Nöbetleri ile Başa Çıkın - Son Dakika

Öfke Nöbetleri ile Başa Çıkın

11.04.2014 18:24

Çocuğunuzun öfke nöbetleri ile başa çıkmak için ilk on yöntem...

1
Çocuğunuzla mümkün olduğunca rahat ve eğlenceli zaman geçirnek için işte yapmanız gerekenler...
2
Çocuğunuza çok fazla 'hayır' deyip demediğinizi düşünün. Eğer böyleyse bunu azaltın, zira çok fazla isyankârlığa neden olabilir. Doğrudan "hayır" deyip kestirip atmaktansa, "Daha sonra yaparız" ya da "Bir dahaki sefere sen yaparsın," gibi cümleler kullanın.

3
Çocuğunuz hareket etmeye başladığı andan itibaren, güvenli bir şekilde araştırma yapmaya ve yeni şeyler denemeye gereksinim duyar. Devamlı olarak çocuğunuzu durdurmamak için tehlikeli ve kıymetli objeleri yetişemeyeceği yerlere kaldırarak, hayatı hepiniz için daha rahat bir hale getirin. Beklentileriniz gerçekçi olsun çocuklar yetişkinler gibi davranmazlar.
4
Kendinize devamlı olarak bir çocuğa ilgi göstermenin önemini hatırlatın. Bu gösterdiğiniz ilgi, çoğu zaman görmek istediğiniz davranış tarzları için olsun. Önemsiz yaramazlıklara aldırmayın, iyi davranışları büyük takdirle karşılayın.

5
Çocuğunuzu başka bir stresin etkileyip etkilemediğini düşünün yeni bir anaokuluna başlama, anne-babanın tartıştığını duyma veya aileye katılan yeni Bebek, öfke nöbetlerinin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Öfke nöbetleri yerine diğer durumlara müdahale etmeniz daha doğru olacaktır.

6
Öfke nöbetlerinin ne zaman geldiğini kaydetmeye ve belli bir şablona uyup uymadığını kontrol edin. Nedenlerini ve saatlerini not etmeye çalışın örneğin, yorulduğunda mızmızlanmaya başlaması gibi.

7
Kızgınlık da dahil olmak üzere çocuğunuzun duygularına saygı gösterin. Bunları kabullenin ve tasdik edin ki, bu duygular geriye itilerek sonrasında daha büyük patlamalara zemin hazırlamasın."Biliyorum, şimdi bana kızdın" veya "Bunun seni çok üzmüş olması gerek" gibi sözler söyleyin. Bu, çocuğunuza kendisini anladığınızı hissettirecektir.
8
Olumlu bir örnek olun. Hiç bu şekilde hissetmeseniz de, sakin olmaya, sakin ama katı davranmaya çalışın. Birçok anne-baba için bu çok zor olabilir ama öfkeye teslim olmaktansa, baş etmekle uğraşmaya çabalamak daha faydalı bir derstir.
9
Kontrolünü kaybeden yetişkinler, durumu her zaman daha kötü hale getirirler. Çocuk bakan tüm yetişkinler, çocuktan gelen talepler ve zor durumlar karşısında tutarlı bir yaklaşım sergilemeye çalışmalıdırlar.

10
Durumlardan sıyırmak için şakaya başvurun. Kahkahalar atarak: "Gördün mü bak, eğer başlayacak olursan, şimdi benim de yere yatmam gerekecek" deyin. Öfke nöbeti tutmakta olan bir çocuğu gıdıklayın -bazen işe yarar.
11
Ve son olarak, öfke nöbeti tutan bir çocuğu ASLA cezalandırmayın -bu çok daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Son Dakika Öfke Nöbetleri ile Başa Çıkın - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

"Çıplaklar Festivali" ölümcül virüse rağmen bu yıl da yapılacak Ronaldo'nun sevgilisi sınırları zorladı! Verdiği çıplak pozlar Avrupa'da gündem oldu Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu! Türkiye'den de bir kent listeye girdi Zor nefes alıp veriyordu! 102 kilo veren gencin son hali inanılmaz Woody Allen'ın evlatlık kızına cinsel istismar iddiaları yeni belgeselle hortladı! İğrenç olay tavan arasında yaşanmış