Öğretmenler Öğrenci Bekledi - Son Dakika

Öğretmenler Öğrenci Bekledi

20.09.2010 12:34

1
Kürt Dili ve Eğitim Hareketi (TZP- Kurdi) platformunun anadilde eğitim talebiyle yaptığı ‘okulları boykot' çağrısına Bitlis'te uyulmazken; Van'da kısmen, Hakkari ve ilçelerinde büyük oranda uyuldu.
2
Ailelerin çocuklarını okula göndermemesi yüzünden eğitim heyecanının yaşanmadığı Hakkari ve ilçelerinde sadece görev yapan çok az sayıda memur çocuklarının okula gittiği gözlendi. Hakkari Vali Vekili Davut Sinananoğlu, öğrencilerin ilk hafta okula gitmemesinin nedeninin ‘boykot' olmadığını; geçmiş yıllarda da benzer durumların yaşandığını ileri sürdü.
3
Hakkari kent merkez ile ilçelerindeki ilköğretim, lise, YİBO ve PİYO'larda 2010- 2011 eğitim yılında okul heyacanı yaşanmadı. Çok az sayıda öğrencinin okula gittiği Hakkari ve ilçelerindeki bazı okullarda, açılış törenleri öğretmenlerin de katılımıyla okunan İstiklal Marşı'ya başladı. Geçen pazar günü yapılan referandum benzeri bir havanın yaşandığı Hakkari ve ilçelerinde, çok az sayıda öğrencinin okula gitmesi yüzünden okul önleri ve sınıflar boş kaldı.
4
Hakkari il merkezinde 13 lise ve 20 ilköğretim okulunda 22 bin 229 öğrencinin eğitim gördüğü belirtilirken, Hakkari Vali Vekili Davut Sinanoğlu, öğrencilerin bugün okula gitmemesinin nedeninin ‘boykot' olmadığını ve ilk hafta olmasından kaynaklandığını söyledi.
5
Sinanoğlu “Yaptığımız araştırmalara göre, geçen yıl da okulun ilk haftasında öğrencilerin yüzde 95'inin okula gitmediğini tespit ettik. Burada boykot kararını uygulayan çok az kişi var. Bana göre okulun ilk haftası olduğu için öğrenciler gitmiyor” dedi.
6
Hakkari Kurdi-Der Hakkari Temsilcisi Eyüp Bor ise Hakkarili öğrencilerin yüzde 95'nin anadilleri için okullara gitmeyip, boykot kararını uyguladıklarını söyledi.

7
Bu arada, asker ve polis çocuklarının da devam ettiği bin 700 öğrenci kapasiteli Hakkari Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda sadece 50 kadar öğrenci ders başı yaptığı gözlendi. Hakkari'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde de benzer durumlar yaşandı.

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18

YORUMLAR
500

Son Dakika Öğretmenler Öğrenci Bekledi - Son Dakika


Advertisement