Oğula Son Dokunuş! - Son Dakika

Oğula Son Dokunuş!

20.01.2009 17:33

1
ULUDAĞ'da snowboard yaparken kaybolan ve donmak üzereyken bulunup hastaneye kaldırılırken yolda ölen üniversiteli 21 yaşındaki Ümit Özgen'de panik atak rahatsızlığı olduğu, bu yüzden sığındığı kulübeden çıkma ihtiyacı duyduğu ve sıfırın altında 3 derece soğuğa dayanamayıp şuurunu kaybettiği belirlendi.

2
Jandarma ekibinin, kurtarma çalışmalarına başlamadan önce baba Haluk Özgen'in verdiği ilaçları yanlarına aldığı öğrenilirken, Uludağ Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı, “Burada kayakçının donanımsız piste çıkması kadar, görevlilerin de ihmali bulunuyor. Pistlerde tehlikeli bölgelere geçilmemesi için bariyer yok. İşaret levhaları ise yok denecek kadar az. En önemlisi ise dağda geniş kapsamlı sağlık merkezi olsaydı Ümit yaşıyor olabilirdi” dedi.

3
Kayak sporuna, özellikle snowboarda karşı büyük ilgisi olan Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekoktulu son sınıf öğrencisi Ümit Özgen, pazar günü okuldaki kayak grubunda bulunan 8 arkadaşı ile iki gün dinlenmek için Uludağ'a geldi. Grup, 2'nci Bölge'de bulunan Monte Baia Otel'e yerleşti.

4
Ankara'da oturan Nuran ve Haluk çiftinin iki çocuğunun büyüğü olan Ümit Özgen dün öğle saatlerinde arkadaşlarına, “Ben kayak yapmaya gidiyorumö diyerek otelden ayrıldı. Snowboardunu alıp telesiyej ile zirveye çıkan Ümit, kayarken çöken sis nedeniyle yönünü kaybedince kayboldu.

5
Otellerin bulunduğu bölge yerine siste Volfram Madeni tarafına yönelen Özgen, hava sıcaklığının sıfırın altında 3 dereceye, görüş mesafesinin 1 metrenin altına düşmesi sonucu kaybolduğunu anlayınca boş bulduğu bir kulübeye girdi. Burada cep telefonundan annesi Nuran Özgen'i arayan Ümit Özgen, “Annecim ben kayboldum. Ama durumum iyi dedi.

6
Daha sonra arkadaşlarına haber veren Ümit Özgen, telefonunun şarjının azaldığını anlayınca, bu kez bulunduğu yönle ilgili arkadaşlarına mesajlar geçti. Özgen mesajlarından birinde “Üşüdüm. Donmamak için koşuyorum diye yazdı
7
Ümit Özgen zaman zaman jandarmayla cep telefonuyla irtibat kurup, bulunduğu yeri tarif etmeye çalışırken, ‘belki oteller bölgesine giderim' diyerek kulübeden çıktı. Hızlı hareket edebilmek için üzerindeki kar kıyafetini çıkaran Ümit Özgen bu sırada koşmaya başladığını bildirdi.

8
Koşarken, bir süre sonra bayılan Ümit Özgen'e bir an önce ulaşmak için acele eden jandarma, kardaki izlerini takip ederek önce kulübede snowboardını buldu. Ekipler saat 23.00'de sıralarında kulübeye 1.5 kilometre uzaklıkta donmak üzere olan Ümit Özgen'e ulaştı.

9
Ümit Özgen, şuuru kapalı halde, kaybolduktan 14 saat sonra saat 02.00'de kar makinası yardımıyla oteller bölgesine getirdi. Ümit Özgen hemen ambulansa alınıp Bursa'ya gönderilirken, oğluna son kez dokunan baba Haluk Özgen, “Allah'ım yavrumu ne olur bize bağışlaö dedi. Haluk Özgen de oğlunun bulunduğu özel ambulansa bindi.

10
Bursa kent merkezindeki Muradiye Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Ümit Özgen yolda yaşamını yitirdi. Acı haberi duyunca sinir krizi geçiren Özgen'in yakınları ve arkadaşları güçlükle sakinleştirildi.

11
Ümit Özgen'in yaşamını yitirdiği olaydan sonra açıklama yapan kimliğinin açıklanmasını istemeyen jandarma yetkisi, Uludağ'da tehlikeli bölgelere ağ çekilmesi için alınan kararın uygulanmadığını açıkladı. Olay günü jandarma ekiplerinin büyük bir fedekarlıkla çalıştığını söyleyen yetkili, şunları söyledi:

12
“Burada iki taraflı ihmal var. Biri kayakçının ihmali. Donanımsız piste çıkması. İkincisi kayak yapılan pistlerde yeterli donanımın bulunmaması. Zirvede tehlikeli bölgelere bariyer çekilebilir. Tahta çakılıp iple uyarı yapılabilir. Bunlar gerçekleşmedi. Ayrıca yeterince yön tabelası yok. 50- 100 metrede bir konulmuş. Bunlar çoğaltılsa insanlar nereye gideceğini bilir. Öğrencinin panik atak olduğunu öğrendik. Bu nedenle sığındığı kulubüden çıkma ihtiyacı duydu.”

13
14
15
Baba Haluk Özgen, “Ben ona kıyamamö diyerek oğluna otopsi yapılmaması için yalvardı. Savcılık, cesedi daha sonra ölüm nedenin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu morguna gönderdi.

16
17
18
19
20
21
22

Son Dakika Oğula Son Dokunuş! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Nişanlısı tarafından terk edilen doktor, kendisiyle evlendi Aşk iddialarının altındaki gerçek bambaşka çıktı! Güzel spiker film yıldızı oluyor Yeşilçam'ın gizli kahramanı İhsan Gedik, onurlu hayat mücadelesiyle gıpta ettiriyor! İşte efsanenin son hali Karın ağrısı şikayetiyle gitti, cansız bedeni çıktı! Hastanedeki iğrenç olay halkı sokağa döktü Kardeş olduklarına inanamazsınız! Birkan Sokullu'nun kız kardeşini görenler güzelliğine hayran kaldı