Son Dakika Haberleri: Ölen Yakınlarını Gömmek Yerine Bambu Kafeslerde Saklıyorlar

Ölen Yakınlarını Gömmek Yerine Bambu Kafeslerde Saklıyorlar

7 ay önce

Bali'de yer alan Trunyan köyü, Bali insanlarının aksine ölülerini gömmek ya da yakmak yerine bambu kafeslere koyup çürütüyor.

1
Köy halkı aralarından biri öldüğünde onu bambudan yaptıkları kafeslere koyup çürümeye bırakıyorlar.
2
Bambu kafeslerinin içine konan vücutlar, iskeletten ayrıldıktan sonra çıkarılıp, kafatasları ve diğer kemikler bir orman içerisinde kutsal kabul ettikleri alana yığılıyor.
3
Bali volkanlarının eteklerinde, Trunyan adındaki bir dağ köyünde ölen kişilerin cesetleri boğucu Endonezya sıcağı altında parçalandıktan sonra kutsal olarak kabul ettikleri bir ağacın altına yerleştiriliyor.
4
Ancak bu hakka sadece evli olanlar sahip olabiliyor. Bekar olanlarsa gömülüyor.
5
Ölen kişiler önce yağmur suyu ile temizleniyor daha sonra kafatasları bir bezle sarılıyor.
6
Cesedin bırakılacağı alana ise sadece erkeklerin girmesine izin veriliyor. Eğer kadınlar girmeye kalkarsa köyde deprem ya da volkanik patlama olacağına inanılıyor.
7
Bambu kafesleri, çürümenin kokusunu etkisiz hale getirdiği söylenen hoş bir koku veren Taru Menyan adındaki ağacın altında yer alıyor.
8
Bütün kafesler cesetlerle dolduğunda, en uzun duran kişi alanda yer açmak için çıkarılır ve başka bir ceset yığınının üzerine yerleştirilir.
9
Bu törene kurutulmuş muz kabuklarını giymiş genç erkekler katılıyor.
10
Ardından kendilerini 'arındırmak' için 42 günü karantina altında geçiriyorlar.
11
Brutuk adı verilen tören, öğleden sonra başlayıp saat 5 civarında bitiyor, ard arda üç gün boyunca sürüyor.
12
13


Diğer Galeriler

2 Çocuk Annesi Eski Asker Infitdel, Görenleri Şaşkına Çeviriyor İstanbul'a Kar Neden Yağmıyor? Hayranı Olduğumuz Ünlü İsimlerin Unutulmaz Gafları Dünyanın En Soğuk Köyü: Oymyakon