Ölümcül virüsün yayıldığı pazarla ilgili uzmanlardan korkutan uyarı: Daha kötüsü gelecek - Son Dakika

Ölümcül virüsün yayıldığı pazarla ilgili uzmanlardan korkutan uyarı: Daha kötüsü gelecek

7 gün önce

Tüm dünyada binlerce can alan koronavirüsün çıkış noktası olan Wuhan'daki Huanan Pazarı salgından hemen sonra kapatılmıştı. Ancak uzmanlar, buna benzer pazarlara getirilen vahşi hayvanların sağlıksız istfilenmesi ve beslenme alışkanlığı bırakılmadığı sürece daha ölümcül virüslerin gelebileceği konusunda uyarıda bulundu.

1
Yeni tip koronavirüs dünyaya adeta kan ağlatıyor. Virüs, ölümcül bir şekilde etkisini arttırmaya devam ediyor. Henüz tam anlamıyla ilacı bulunmayan virüle ilgili uzmanlar "Sırada ne var?" sorusunu sormadan edemiyor. Bir sonraki salgın, corona virüsünden bile rahatsız edici olabilir.
2
Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan, ülkeleri sınırlarını kapatmaya ve insanları evlerine kilitlenmeye zorlayan virüs, yıkıcı etkisini sürdürüyor.
3
Çin'de Aralık ayında ortaya çıkmasından bu yana, ölümcül hastalık Antarktika hariç tüm kıtaları etkiledi. Virüs hükümetleri, yayılmasını önlemek için aşırı önlemler almaya zorladı.

4
Ancak koronavirüsü, binlerce kişinin hayatını alan ilk katil virüs değil. Ve muhtemelen son olmayacak.
5
On yıllar boyunca, hastalıklar endişe verici bir şekilde ortaya çıkarak dünyaya yayıldı. Kaynak genellikle Çin oldu. Virüsn Çin'den dünyaya yayılması filmlere bile konu oldu.

6
1,4 milyar insana ev sahipliği yapan Çin'deki yeme alışkanlıkları, bu hastalıkların çıkış noktası. Çin'de halk, etlerini hastalık saçan hayvan pazarlarından satın alıyor.
7
Kötü kokulu pazarlarda, egzotik hayvanlar ve kaçakçılıkla ülkeye getirilmiş nesli tükenmekte olan canlılar, kafeslerde istifleniyor.

8
Ve yeni virüsler üreyerek mutasyona uğruyor, ardından da insanlara bulaşıyor. Bu virüslerin her birinin ölümcül sonuçları oluyor. Ancak bu, hayvan pazarlarında virüslerinin nasıl doğduğunun hikayesi değil.
9
Çin'deki hayvan pazarları, esas olarak iki nedenden ötürü hastalık saçıyor. Birincisi, vahşi doğada doğal ortamlarında buluşmayan hayvanları bir araya getiriyor olması. İkincisi ise, bu hayvanların içinde tutuldukları iğrenç koşulların bir araya gelmesi.
10
Çinli yetkililer, corona virüsünün mega şehirlerdeki yüz binlerce insanın enfekte ettiğini anladıktan kısa bir süre sonra Wuhan'daki Huanan Pazarı'nı hızla kapattılar.
11
Ama bu adım yeterli olmadı. Birkaç gün içinde virüs şehirde binlerce kişiyi enfekte etti ve dünyaya hızla yayılmaya devam etti. Şimdiyle binlerce kilometre uzaktaki ülkeleri harap ediyor.

12
Houston-Downtown Üniversitesi'nde Doğu Asya Siyaseti doçenti olan Peter Li, Daily Star gazetesine yaptığı açıklamada, hastalığın tekrar yayılmasını önlemek için bu tehlikeli pazarlara hayvan sağlayan tedarik zincirlerinin her birinin parçalanması gerektiğini söyledi.
13
"Yaban hayatı pazarlarının yasaklanması önemli bir adım. Ama yeterli değil. Çin'de yaban hayatı ticareti, yasadışı avcılık ve istifçiliği temel alıyor. Buna ek olarak, uzun mesafeli nakliye, pazarlarda satış, restoranlarda ve yol kenarındaki tezgahlarda kesim ve işleme... Yasakların tkili olabilmesi için zincirin halkalarının her birinin kopması gerekir."

14
Bu iğrenç pazarlardan ortaya çıkan tek hastalık corona virüsü değil. 2002 yılında dünya, güney Çin'de ortaya çıkan bir başka virüs tarafından yıkıma uğratılmıştı: SARS.
15
Uzmanlar virüsün merkez üssünü bulmak için varını yoğunu ortaya koydu. Sonuca ulaştıklarında ise fazla şaşırmadılar: Virüsün çıkış noktası bir hayvan pazarıydı.
16
Dünya Sağlık Örgütü, hangi hayvanın salgının kaynağı olduğunundan emin olmasa da, "Yarasalar, diğer hayvanlara (misk kedileri) ve onlar da Çin'in Guangdong bölgesindeki insanlara bulaştırmış olabilir" açıklamasında bulundu.


17


YORUMLAR (17)
  • KALEMDAR: ÂLEMLERİN RABBİ OLAN ALLÂH VİRÜS GİBİ BİR MEMURU İLE MÜLKÜN MÂLİKİ VE DİN GÜNÜNÜN SAHİBİ OLDUĞUNU BİLDİRİR. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • KALEMDAR: EY ÇİNLİLER İSLAMİYETE TESLİM OLUN MÜSLÜMAN OLU. BU VESİLE İLE NE YİYECEĞİNİZİ NE YEMİYECEĞİNİZİ ÖĞRENİNDE KENDİNİZİDE DÜNYAYIDA KURTARIN Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • misafir: Çin Dünyaya zarar verdikleri için ülkeleri vahşi hayvan yemeyi bırakmadıkları müddetçe ticaret yapmamaya davet etmek lazım... Çini izole etmeye davet ediyorum... Büyük firmalarda bunu iştirak edebilir.... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ekrem: gecmıste avrupaya gelen veba da cın den gelmedır bnu tarıh bılıyor ama cınlıler anlamıyor adam fare yerse ne olur durum belli Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • ALİ: TAMDA İSLAMİYETİ YAYMA ZAMANI BUNLAR ZIKKIM YESİNLER YILAN KÖPEK BÖCEK YEMEDİKLERİ HİÇ BİRŞEY YOK Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • tk: en sonunda dünya ülkeleri Çin ile olan ilişkilerini kesecek ve çin izole olarak yaşayacak ülkeler sınırlarının kapatacak başka çare yok Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • bir garib osmaniyeli: pislikler önüne her geleni yiyorlar dinimiz ne diyor her kuşun eti yenmez islamiyet en güzelini söylemiştir. Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • NKveK: tamam hersey yenmezde ,indirime tabi olmus zekali herkusun eti yenmez tabiri dinimizden gelmiyor.:::::))))) 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız


Diğer Galeriler

Survivor'da Yasin'le Evrim'in sürpriz yakınlaşması! Yeni bir aşk mı doğuyor? Koronavirüs cinsel ilişki yoluyla bulaşır mı? İşte bu konuda dikkat edilmesi gerekenler Ünlü futbolcu Graziano Pelle'nin model sevgilisinden yürek hoplatan karantina pozları Büyük travma! İtalya'da koronavirüsten ölenlerin tabutunun üzerine kıyafetleri konularak tören yapılıyor Yıldız şarkıcı Rihanna, koronavirüs kapan sporcuyla dalga geçti