Ömürleri Asırlar Süren Canlılar - Son Dakika

Ömürleri Asırlar Süren Canlılar

26.03.2013 15:49

1
Babaannenizden yaşlı bir kaplumbağa, Napolyon Savaşlarına şahit olmuş bir balina, sanayi devrimini görmüş bir midye! Dünyanın en uzun yaşayan hayvanları ömür cetvelinde bizlere fark atıyor.
2
Kırmızı Deniz Kestanesi: Pasifik Okyanusu sahillerinde yaşayan bu deniz kestaneleri kırmızıdan, turuncuya, pembeden siyaha uzana bir renk skalasında keyifle 200 yıl geçiriyorlar. Dikenleri de 8 cm uzunluğa erişebiliyor. En yaşlısının çapı da 19 cm olarak ölçülmüş.
3
Lamellibrachia Iuymesi: Hayvana pek benzemeyen bu canlı çok derin sularda yaşayan bir tüp kurdu. Meksika Körfezinin 800 metre derinliklerinde, soğukta ve karanlıkta 170 yıl yaşayan (buna yaşamak denirse) canlı çok yavaş büyüyor ve 3 metre uzunluğa erişebiliyor.
4
Okyanus Midyesi: Kuzey Atlantik Okyanusunda yaşar. Ortalama ömürleri 500 yılın üzerindedir.
5
Grönland Balinası: En uzun ömürlü memeli olan Grönland balinası 100 tona varan ağırlığıyla aynı zamanda en ağır canlılardan biridir. Yaşı tam ölçülemeyen bu canlının aslında 245 yıl yaşadığı da söylenir.
6
Aldabra Dev Kaplumbağası: Adwaita isimli bu kaplumbağanın doğum tarihi 1750, ölüm tarihi ise 2006. Yani tam 256 yaşında vefat etmiş! Hindistanda yaşayan kaplumbağa, Hindistan bağımsızlık hareketine, Fransız devrimine ve Waterloo savaşına şahitlik etmiş.
7
Koi Balığı: Sazan balığının genetik değişimi sonucu ortaya çıkmış türlerdir. Kayıtlara göre Hanako isimli bir koi balığı 1977 yılında öldüğünde tam 226 yaşındaymış.
8
Geoduck: Bu tuhaf görünüşlü hayvan aslında bir tuzlu su kabuklusu. Uzun burnu 1 metreye kadar uzanan bu hayvan deniz kabukluları içinde hem en büyüğü hem de en uzun ömürlüsü. Kayıtlara geçen en uzun ömürlü geoduck'un ise 168 yaşında olduğu söylenmekte.
9
Mersin Balığı: Mersin balıkları hem tatlı suda, hem tatlı-tuzlu karışık suda (ırmak deltaları), hem de denizde yaşarlar. Bazı türleri sadece tatlı suda yaşarlar. Göçebe hayatı sürdüren türleri gençliklerini tatlı suda geçirip, sonradan denize göç ederler ve erginleşince çiftleşmek için tekrar tatlı suya dönerler. 100 yılın üzerinde yaşadıkları kayıtlara geçmiştir.
10
Turuncu Roughy: Parlak kiremit rengindeki bu küçük balık okyanusların derin sularında yaşar. Ortalama 150 yıl yaşayan bu balık öldüğünde derisi sarıya döner.
11
İnci Midyesi: Ortalama 250 yıl yaşar.

Son Dakika Ömürleri Asırlar Süren Canlılar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement