One Minute'dan Sonra Two Days! - Son Dakika

One Minute'dan Sonra Two Days!

15.05.2010 15:22

1
Başbakan Erdoğan'ın tarihi Atina ziyareti birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. ABD Başkanı gibi karşılanan Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Papandreu birbirlerine “Sevgili Yorgo, Sevgili Tayyip” diye hitap etti. Erdoğan, basın toplantısında Fener Rum Patriği Bartholomeos'a “Ekümenik” denmesinden rahatsızlık duymadığını açıkladı.
2
Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun Fener Rum Patriği Bartholomeos'u “Ekümenik” olarak tanımlamasının kendisini rahatsız edip etmediği sorusuna, “Hayır. Ecdadımızı rahatsız etmemiş, beni de rahatsız etmiyor” yanıtını verdi.

Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı'nın araştırmasına göre Türkiye dışında yaklaşık 50 bin T.C. vatandaşı Rum'un yaşadığını belirterek, bunların istedikleri yerlere gelip Türkiye'de yaşayabileceklerini vurguladı.

3
Erdoğan ve Papandreu, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konseyle ilgili açıklamasını tamamladıktan sonra, “Efharisto Poli” diyerek Yunanca “Çok teşekkür” etti. İki lider birbirlerine de “Sevgili Tayyip, Sevgili Yorgo” diye hitap etti. Erdoğan iki ülkeyi ilgilendiren konularda özetle şunları söyledi:
4
Eğer Diyanet İşleri Başkanımızın vakti uygun olsaydı onunla birlikte Patriği de yanımda getirecektim. Birlikte, kendilerinin Batı Trakya'daki dini liderle buluşmasını düşünüyorduk. Batı Trakya'da seçilmiş müftünün Yunan hükümetince onayını istiyoruz. Papandreu'dan Atina'daki Fethiye Cami'nin restorasyonunu istedim.
5
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yürüyerek Başbakanlık Konutu'na geçti. Yorgo Papandreu, Erdoğan'ı kapıda karşıladı. Erdoğan, basamakları koşarak çıktı. İki başbakan el sıkışıp gülerek poz verdi. Yunanistan Başbakanlık Binası'ndaki görüşme 1.5 saat sürdü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitri Druças da hazır bulundu.
6
Başbakan Erdoğan daha sonra Yunan medyasının önde gelen temsilcileriyle bir araya geldi ancak kahvaltıda gergin anlar yaşandı.
7
"Yunan medyasının, Türk medyasından farkı bulunduğunu" belirten Erdoğan, "Siz adeta Yunan Silahlı Kuvvetlerinin medyası gibi davranıyorsunuz. Maşallah bu konularla da çok ilgilisiniz. Adeta Yunan Silahlı Kuvvetleri radar üssünde çalışan insanlar gibi konuşuyorsunuz. Uçak ne zaman kalkmış, ne zaman inmiş, nereden geçmiş... Bunlar gazetecilik ilgisini aşan... Yunan radar üslerinde çalışan insanlara benziyorsunuz" dedi.
8
İmzalanan protokolle yeşil pasaportlu Türklere vizenin kaldırıldığını duyuran Papandreu, ''Yunan adalarına bir günlüğüne vizesiz girişin formülünü de arayacağız'' dediği anda Erdoğan ''two days, two days'' (2 gün) deyince salonda kahkaha koptu.
9
Başbakan Erdoğan, geçen yılki Davos Zirvesi'nde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e "one minute" çıkışı yaptıktan sonra "daha da gelmem" diyerek toplantıyı terketmişti.

10
11
12
13
Başbakan Yorgo Papandreou'nun eşi Ada Papandreou ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 14 Mayıs Cuma günü, Atina'da Benaki müzesini gezdiler.

Başbakan eşlerinin Benaki gezisinden çok özel kareler...

14
15

Son Dakika One Minute'dan Sonra Two Days! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Wanda Nara sınırları yıktı geçti! At üzerinde çırılçıplak poz verdi 190 milyon yıllık tarihiyle büyülüyor! Dünya üzerinde olduğuna inanamayacaksınız "Bilim kadını olup aç mı kalsaydım" sözüyle hafızalara kazınmıştı! İşte skandallar kraliçesinin son hali Dünyada tek! Bu kasabaya erkekler yalnızca hafta sonu girebiliyor Bal kabağı ile spor yapan fenomenin iç çamaşırı koptu