Onlar TSK'nın Bel Kemiği - Son Dakika

Onlar TSK'nın Bel Kemiği

28.10.2011 14:13

1
İşte sabah.com.tr sitesinin haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bel kemiği olan o birlikler...
2
Bordo Bereliler:

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gözbebeği, teröre karşı bel kemiği olan Bordo Bereliler.

3
Bordo Bereliler diğer adı ile Özel Kuvvetler olarakta bilinmektedir.
4
Adının zikredilmesinde bile düşmana korku salmasıyla bilinen Bordo Bereliler keskin nişancılığı, zorlu dağ koşullarında her türlü operasyonu başarıyla gerçekleştiriyor olmaları ile nam salıyorlar.
5
Bordo Bereliler Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlarından oluşuyor.
6
İç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere Bordo Bereliler ismi veriliyor.
7
1992 yılında Tugay seviyesinde kurulmuş ve daha sonra tümen, ardından 2006 YAŞ kararı ile Kolordu seviyesine çıkartılmıştır.
8
Bordo Bereliler hiçbir kuvvet komutanlığına bağlı olmaksızın doğrudan Genelkurmay Karargâhına bağlı olarak görev yapıyorlar.
9
Söz konusu Kolordu, Bordo Bereliler ile Muharebe Arama Kurtarma (MAK),doğrudan kolordunun emrinde görev yapmaktadırlar.
10
Burada askerlik yapan askerler özel olarak seçiliyorlar. Kimlikleri de daima gizli kalıyor.
11
Bordo Bereliler, yani Özel Kuvvetler 2004 yılında Almanya'da yapılan Dünya Özel Kuvvetler Şampiyonası'nda, 26 özel kuvvet birliği arasında birinci olmuştur.
12
Onlar aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler.
13
Bordo Bereliler bölücü terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanma görevinde bulunmuşlardır.
14
Sat Komandoları:

Su altı taaruz Türk Deniz Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların arasından seçiliyor.

15
Üstün yetenekli askerlerden oluşan, deniz komando birliğidir.
16
SAT komandoları 25 Aralık 1995 tarihinde Figen Akat isimli bir Türk yük gemisinin Kardak kayalıklarında karaya oturmasının ardından gündeme oturmuştu.
17
Üstün bir başarı ile 31 Ocak 1996 tarihinde Kardak Kayalıkları'na Yunan Komandolarının arasından sızmışlardır.
18
Türk SAT'ları hiçbir deniz aracı olmasa bile, İzmir sahilinden 12 adaya ve Yunanistan'a 30, Mersin'den de 40 kilometre su altından yüzerek Kıbrıs'a çıkıp operasyon yapabilecek kabiliyete sahiplerdir.
19
SAT'lar Karadeniz'in karanlık sularında sabotaj tatbikatlarına katılıyorlar.
20
SAT Komandoları'nın bazen şehit verdiği de olmuştur.
21
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gözbebeği olan ve insan gücünün dayanacağı son noktaya varan bir eğitimden geçen SAT komandoları, kurulduğu günden bugüne 15 kayıp vermiştir.
22
Jandarma Özel Harekat:

Jandarma Özel Harekat (JÖH) Timleri özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bulundukları bölgelerde J.Bölge K.lıkları emrinde konuşlu birliklerdir.

23
Van, Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Mardin ,Siirt, Muş gibi yerlerde herbiri yaşanmış olaylardan esinlenerek isim almışlardır.
24
Adıyaman-KILIÇ,

Batman-ŞAHİN,

Bingöl-ATA,

... gibi isimlerle bilinir ve yaşarlar.

25
Bunların kendi içlerindeki mevcut personelinin tamamı rütbeli personellerden oluşmakta olup timler (B) Timi olarak bilinir.
26
Personel tim içerisinde bulunan görevlerine uygun olarak çeşitli kurslar görür.
27
Özel Harekatçılar Komando Kursu,Yakın Koruma,Silah Sistem,İstihbarat,Bomba imha, Mak.Tüf., Bomba atar, RPG gibi eğitimleri alıyorlar.
28
Bu kursları görenleri tamamlayıcı yedek unsurlarda yine tim içerisinde mevcuttur.
29
Bu timlere katılmak için Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde rütbeli bir personel olmak şarttır.
30
JÖH Timleri özellikle Terörle mücadelede Jandarma'nın bel kemiği bünyesinde olup kendi bölgelerinde ve yakın bölgelerde meydana gelen her hangi bir terör olayına bire bir müdahale ederek en az zaiyatla terör örgütüne darbe vuran timlerimizdir.
31
JÖH Timleri nokta operasyonlar, rehine kurtarma ve diğer askeri birliklerden farklı olarak sivil kıyafetli olarakta görev yaparlar.
32
JÖH timleri günün 24 saati operasyonel birliklerdir ve daima verilecek tüm görevlere hazırdır.
33
Kuzey Irak bölgesindeki tüm operasyonlarda bir fiil görevlendirilmiş olup gerek yurt içi gerekse yurt dışında terör örgütüne ağır zaiyatlar verdirmiştir.
34
Kuruldukları 1993 tarihinden bugüne toplam 147 şehit ve 625 yaralı vermişlerdir

Son Dakika Onlar TSK'nın Bel Kemiği - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Model Kanika Batra, erkek arkadaşlarını aldattığını ve pişman olmadığını itiraf etti Dekoltesi ayrı beline taktığı kemeri ayrı olay! Tiktoker kırmızı halıda pek cesurdu Hem güzel hem de yetenekli! 2021 Kainat Güzeli Meksikalı yazılım mühendisi Andrea Meza oldu David Beckham'dan Ümit Davala'ya! Çılgın saç stilleriyle futbol dünyasında fırtına gibi esen futbolcular Yardım fonundan 100 bin dolar çalan uyanık fenomeni lüks paylaşımları yakalattı
Advertisement