Onlar Üç Kişiydi: Biri Daha Gitti - Son Dakika

Onlar Üç Kişiydi: Biri Daha Gitti

03.03.2009 16:03

1
Onlarca sanatçının okuduğu 'Dağlarda kar olsaydım' ya da İbrahim Tatlıses'in meşhur 'Nankör kedi' gibi türkülerinin yaratıcısı veya 'Yorgun Demokrat'ın, 'Nazlıcan ve Bedirhan'ın, 'Hani benim gençliğim'in, 'Bir acayip adam'ın ve yüzlercesinin şairi: Yusuf Hayaloğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
2
Şiirleri başta Ahmet Kaya olmak üzere birçok sanatçı tarafından şarkı olarak bestelenen Hayaloğlu, Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın da ağabeyiydi.

3
Bakırköy Acıbadem Hastanesi'nde solunum yetmezliği nedeniyle 8 gündür tedavi gören Yusuf Hayaloğlu (56), bu sabah hayata gözlerini yumdu. Akciğerinde oluşan ödem nedeniyle son 24 saatini yoğun bakım ünitesinde geçiren Hayaloğlu, evli ve 3 çocuk babasıydı.

4
''Gözleri İntihar Mavi'' adlı şiir kitabı bulunan Hayaloğlu'nun, ''Hani Benim Gençliğim'', ''Başım Belada'', ''Adı Bahtiyar'', ''Başkaldırıyorum'', ''Ayrılığın Hediyesi'', ''Yüreğim Kanıyor'' gibi şiirleri Ahmet Kaya tarafından bestelenmiş ve yorumlanmıştı.
5
Duygu yuklu, acı yüklü, aşka dair, memlekete dair, sevince dair şiirleri büyük bir kitleyi etkilemiştir. Bunun yanında “Kod adı Bahtiyar”da kimden bahsettiği hala anlaşılamamıştır. Ancak şiirlerinde hep bir tehdit havası, hep bir sertlik hakimdir, öyle bir titrerim ki havan bozulur, sen artık buralarda duramazsın, ben seni kalbimde yakarım vb. dizelerle doludur bu şiirler...
6
Hayaloğlu şiirlerinde kurduğu imge dünyasından ve Şarkıcı Ahmet Kaya olan bağından dolayı ideolojik bir çerçevede bakılmıştır.

Oysa kendisi ideolojiler hakkında şöyle düşünmektedir:

7
“İnsan mutsuzsa hiçbir ideoloji onu etkilemez. Bir çocuğun karnı açsa sen ona dünyanın en güzel masalını da anlatsan o çocuk ağlar. Karnı tok olan, masallar arasında tercih yapar. Çocuğun karnı aç. Halkın karnı aç, ne masal anlatırsan anlat. O yüzden halk tercihlerini de ideolojik olarak yapmıyor. Halk kimde ekmek olacağını sanıyorsa ona sarılıyor. Ama denize düşen yılana sarılır.''

8
Yusuf Hayaloğlu Ahmet Kaya'yla olan bağını sorduklarında şöyle cevaplamıştır:

Yusuf Hayaloğlu: 'Şarkılarının yüzde yetmişini, yaşamının yüzde ellisini, rakısının yüzde otuzunu, eşyasının yüzde onunu, parasının yüzde birini, yar yanağının yüzde sıfırını...

9
... ama yüreğinin ne kadarını paylaştım bilemiyorum çünkü o yüreğini 3 milyar dünyalıya bölmüştü..

10
Yusuf Hayaloğlu ölümüyle kendisine ait bir tarzı takip eden bir kitleyi de yine şiirlerindeki gibi hüzne bırakarak aramızdan ayrıldı.

11
12

Son Dakika Onlar Üç Kişiydi: Biri Daha Gitti - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Maskeyi ağzına değil göğüslerine taktı! 52'lik yıldız çılgın akıma gecikmeli katıldı Böyle işi kim sevmez! Yaptıkları paylaşımla saniyeler içinde milyonlarca lira kazanıyorlar Ermeni askerler cephede kaçacak delik ararken, yavru Paşinyan keyifte! Sosyal medyayı sallıyor 'Kel çoban' efsanesiyle adı duyuldu! Bu mağaraya gelenlerin tek bir ortak özelliği var Taraftarların aklını başından aldı! 48'lik oyuncu Anna Falchi, takımının zaferini soyunarak kutladı