Onunla Mola Vermek İstemeyeceksiniz! - Son Dakika

Onunla Mola Vermek İstemeyeceksiniz!

09.07.2012 18:42

Peugeot'un 2009 yılında piyasaya sürdüğü Peugeot 5008'in geniş ailelerin konforu ve cebi için tasarlandığına kanıt ve daha fazlası foto galeri sayfamızda. Peugeot'un 5008'i geniş,rahat, uygun ve lüks daha birçok özelliğiyle geniş aileler başta olmak üzere her kesimin rahatça kullanabileceği ve tereddüt etmeden tercih edebileceği otomobil.

1
Aile kavramı Türkiye'de ne kadar önemli ise aileler için de geniş, ferah ve konforlu bir otomobil bir o kadar önemli. Otomobilde çoluk çocuk uzun yolculuk yapmak adeta bir kâbusken, Peugeot 5008 ile yolculuk yaparken neredeyse evinizin salonundaymış gibi hissediyorsunuz. Ailelerin yeni gözdesi Peugeot 5008'i HABERLER.COM okurları için test ettik. İşte Peugeot 5008…
2
MPV segmentinde bu zamana kadar 307 ve 308 SW modelleriyle yarışan Peugeot, rakipleri karşısında bayağı güçsüz kalıyordu. Ancak 2009 yılında 5008 modeli ile yarışmaya sıkı ve iddialı bir giriş yaptı.

3
MPV araçların en zayıf taraflarının tasarımları olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 5008'in rakiplerine göre en büyük avantajı konforu ve teknolojisinin yanında tasarımı.
4
Aracın büyük farları neredeyse ön cama kadar uzanmış. Farın altındaki krom çıta ve sis farları ön görünümü oldukça şık ve çekici kılmakta.
5
Peugeot'un aslanı kaput önünde iri cüssesi ile kükremesi markanın bu modele ne kadar güvendiğini gösteriyor. Panoramik cam, keyifli bir sürüş imkânı tanırken ön tamponlardaki park sensörü özellikle büyük şehirler için ekstra güvenlik vaat ediyor.
6
Sade bir görünüm sunan yan tasarımda gövde rengi kapı kolları, yan aynaların altındaki sinyaller çok hoş görünmekte. Arkaya doğru büyüyen arka camlar aslında aracın içinin

ne kadar ferah olduğu konusunda bize bilgi veriyor.

7
Bana göre aracın en karizmatik tarafının arka tasarımı. Izgara tipli bumerang tarzı stoplar çok karizmatik durmuş. Arka cam üstü spoiler spor bir hava katarken cam altı logo kullanımı gerçekten enfes.

8
5008'in içine girdiğinizde sanki lüks bir otelin lobisine adımızı atmış gibi hissediyorsunuz. Geniş aracın içinde kullanılan panoramik ön cam ve cam tavan araca çok ferah bir hava katmış.

9
3 kollu Peugeot'nun klasik direksiyonu ve direksiyon altındaki ses ve hız sabitleme kumandaları bize araç içinde yabancılık yaşatmıyor. İri ve okunanlı gösterge paneli oldukça kullanışlı. Start&stop özelliğinizi iptal etmek istediğinizde tek yapmanız gereken Direksiyonun sol altındaki butona basmak olacak.
10
Kabin içinde kullanılan yumuşak malzeme kaliteli bir his veriyor. Sürücü ve yolcu koltuklarının ortasında ve kapıda bulunan dirseklikler oldukça kullanışlı. Oldukça iyi omuz, baş ve diz mesafesi sunan Peugeot 5008, 4.529 mm uzunluğa, 1.837 mm genişliğe ve 1.639 mm yüksekliğe sahip.
11
Sürücü odaklı konsolda her şey yerli yerinde ve kullanımı oldukça rahat. Performansı gayet başarılı olan digital klimanın hemen üstünde yer alan ses sistemi orta ses seviyelerinde oldukça başarılı ama yüksek seslerde sizi yarı yolda bırakabilir. Aslında böylesi bir aile aracından çok da performanslı bir ses sistem beklemek haksızlık olur.
12
Ses sisteminin hemen üst kısımda, sürücü ile ön cam arasındaki hız gösterge camının kumandaları yer almakta. Sadece Peugeot'da gördüğümüz bu teknoloji sürücünün gözünü ön camdan ayırmadan aracın hızını görebiliyorsunuz. Camın açısını ve koyuluğunu ayarlayabilirken istenirse cam kapatılabiliyor.
13
Konsolun alt kısmında konumlandırılan vitesin yeri rahat ama kullanımı pek o kadar değil. Vites geçişlerini çok hissettirirken vites değiştirme ihtiyaçlarında biraz gecikmeli yanıt veriyor.
14
Sürücü kol dayamanın altında soğutma özelliği de olan devasa bir bölüm bulunuyor. Sürücü koltuğunun alt kısmında ve arka koltuk tabanında da saklama yerleri mevcut. Torpido gözü ise şaşırtıcı oranda küçük tasarlanmış.
15
5008 arka kısmı için tabiri caiz ise “Yayla” diyebiliriz. Diz mesafesi oldukça başarılı. Ön koltuk kafalıklarında yer alan ekranlara portatif görüntü kaynakları veya oyun konsolları

bağlanabiliyor. Fakat dahili bir DVD oynatıcının olmaması bizce bir eksiklik.

16
Dik ve yatık konumda kullanılabilen arka koltuklar aynı zamanda ileri ve geri gidebiliyor. Bagajın hacmi üçüncü koltuk sırası kapalıyken 823 lt. Tüm koltuklar yatırılarak bu hacim 2.506 lt'ye kadar artırılabiliyor.
17
Oldukça geniş bir bagaja sahip olan 5008'in bagajının altında 2 adet koltuk bulunmakta fakat bagaj zemininden çıkan üçüncü koltuk sırasında sunulan yaşam alanı sadece çocuklar için uygun olabilir.
18
Peugeot 5008'in en büyük avantajı 1.6 litrelik dizel motoru. Vergilendirme sistemi yüzünden alt dilimlerde yer alan motor, uzun yıllardır önemli satış rakamları yakaladı. DLD-416 kodlu motor Ford-PSA ortaklığıyla geliştirildi.
19
HABERLER.COM için test ettiğimiz aracımızda bulunan 1.6 HDi motor 4.000 devirde 110hp güç ve 1.750 devirden itibaren 240 Nm tork üretiyor. “Auto6R” olarak adlandırılan robotize şanzıman ile 1.503 kg olan aracı 12.6 saniyede 0'dan 100 km/s hıza ulaştırırken maksimum 183 km/s hıza çıkarabiliyor.
20
Vites değişimlerinin robotize şanzımanların genelinde olduğu gibi maalesef sarsıntılı ve çok hızlı değil. Yine de Auto6R şanzımanın bu tür şanzımanlar arasında iyi bir yerde olduğunu söylemek lazım.
21
100 km'de 6.5 lt dizel yakıt tüketen Peugeot 5008 oldukça cimri bir karakterde. Dikkatli kullanımlarda 100 km'de 5 lt'ye kadar düşeceğine inanıyorum. Çalışma pratikliliği ile şimdiye kadar gördüğüm en başarılı star&stop fonksiyonu sayesinde bu cimriliğinin sebebini biraz açıklıyor.
22
Bir aile aracı olan MPV'ler için öncelikli konfor olduğunu düşünüldüğünde Peugeot 5008 sert olmayan süspansiyon sistemi ve rahat koltuklarıyla 5 kişinin bu önceliğini rahatlıkla karşılayabiliyor.
23
İyi çalışan klima, ferahlık, sadece az miktarda motor sesi olan iç mekan ve doğru oturma pozisyonları uzun yolculukları bile eğlenceli hale getiriyor. Viraj içini aydınlatan bir xenon farlar önemli bir güvenlik ekipmanı olarak görev yapıyor.
24
Yüksek yapısı nedeniyle yan rüzgarlardan doğal olarak etkilenen araç önemli bir sapma yapmıyor ve yüksek hızlarda bile izinden çıkmıyor. Bu sınıftaki araçlarda artık standart haline gelen ESP sistemi önden kaymaya müsait 5008'i yola sokmak için hemen devreye giriyor ve sürücüsünü tedirgin etmeden görevini tamamlıyor.
25
2009 yılında EuroNcap çarpışma testine katılan Peugeot 5008 en yüksek puan olan 5 yıldızla ayrıldı. Premium paketli, 1.6 e-HDI Start&Stop özellikli test aracımız 68.970 tl'lik fiyatla satılmakta.
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45

Son Dakika Onunla Mola Vermek İstemeyeceksiniz! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi Sansürü es geçti! Yasmin dekolteli pozuyla nefes kesti Usta oyuncu Ekrem Gökkaya hayatını kaybetti İstanbul gelinliğini giydi! İşte Megakent'ten kartpostallık görüntüler