Onunla YARİS'e Var Mısın? - Son Dakika

Onunla YARİS'e Var Mısın?

12.11.2012 11:25

1998 yılında piyasaya sürülen Toyota Yaris, 2011 yılında çıkardığı yeni kasasıyla kullanıcılara konforlu ve zevkli bir sürüş sağlıyor, işte Toyota Yaris...

1
İlk olarak 1998 yılında yollara çıkan Toyota Yaris, 2011 yılı sonlarında üçüncü nesline kavuştu. İlk tanıtıldığı zaman kullanışlı iç hacmi, keyifli sürüşü ve pratik yapısıyla çok tercih edilen bir model olan Toyota Yaris'in yeni kasası ile HABERLER.COM okurları için test konuğumuz oldu.
2
1.3 litrelik benzinli motoruyla beraber CVT otomatik şanzıman (Multidrive) opsiyonu sunan Yeni Yaris, 1.4 D-4D dizel motorlu versiyonunda ise 6 kademeli robotize otomatik şanzıman (Multimode) seçeneği bulunuyor.
3
Toyota'nın sorunsuzluk imajını arkasına alan model B segmenti hatcback rekabetine hızlı bir giriş yaptı. Yeni Yaris büyüyen boyutları gelişen teknolojisi ve çekici tasarımı ile oldukça iddialı.
4
Yaris daha önceki tasarımında yuvarlak hatları ile oldukça sempatik ve bir o kadarda dişi idi ama Yeni Yaris hiçbir neslinde olmadığı kadar agresif çizgilerle geldi.
5
Eskiden Yaris için en önemli konu iç mekan ferahlığıydı. Fakat bu disiplinde pek çok yeni model Yaris ile yarışır duruma geldi ve Toyota'nın artık daha fazlasına ihtiyacı vardı. Ve sonuç olarak yeni Yaris doğdu…
6
Japon üretici yeni Yaris'i üst segmentteki modelleri gibi tasarlayarak daha olgun göstermeyi tercih etmiş. Önceki jenerasyonlardan daha yatık A sütunu kullanılarak Yaris'in daha sportif bir görüntüye kavuşması sağlanmış. Toyota logosu odaklı ön tasarımda, farların ve ızgaranın yapısı güncel Toyota tasarım dilini yansıtıyor.
7
Yeni Yaris'te keskin hatların üzerinde rüzgara yön vermeyi amaçlayan çizgiler sayesinde rüzgara yol gösteriyor. Ayrıca 0,287 cd'lik sürtünme katsayısı ile ekonomi yapmasına da yardımcı oluyor.
8
Yaris'in profil görünümünde ilk olarak baktığımız nokta tavanın arka kısmının yüksek yapısı oluyor. İlk nesil Yaris tasarlanırken arka koltuklarında 190 cm boyundaki bir insanın yolculuk edebilmesi hedeflenmişti. Yeni Yaris bu geleneği devam ettirecek kadar yüksek bir tavan yapısına sahip.
9
Arka tasarımında ağabeyi Aurise oldukça benzeyen yeni Yaris, tavanın sonlandığı noktadaki spoyleri ile oldukça sportif. Bagaja taşınmış plakalığın üzerindeki krom kısım ve tamponun alt kısmının kıvrımlı yapısı dikkat çekmekte.
10
3.885 mm uzunluğundaki Yaris, Japon rakipleri Honda Jazz'dan 15 mm daha kısa iken Nissan Micra'dan 10,5 cm daha uzun. 286 litrelik bagaj hacmiyle Nissan Micra ile hemen hemen aynı kapasitedeki Yaris, Honda Jazz'ın 399 litrelik bagaj hacminin karşısında oldukça dar.

11
Yüksek bir oturma pozisyonuna sahip olan Yaris, bazen hayli büyük bir araç kullanıyormuş hissi uyandırıyor. Sert plastik malzemelerin kullanıldığı konsol ve kapıların iç kısmı basit ama kullanışlı.
12
Yeni Yaris'de ki en büyük değişiklik gösterge panelinin orta bölümden sürücünün önüne alınması. Yeni Yaris'in kabin içindeki en belirgin fark bu değişiklik olmuş ve bizce de böylesi çok daha iyi olmuş.
13
Yeni Yaris'in üst donanım seçeneklerinde opsiyonel olarak satın alınan ve test aracımızda da bulunan orta konsolunda ki Touch&Go sistemi geri görüş kamerası, navigasyon işlevlerinin yanında ses sistemini de kontrol edebilinen bir sistem.
14
Yeni Yaris'in orta konsolda bulunan Touch&Go sistemi cep telefonları ile eşleşerek fotoğraf ve müzik albümlerinizi görmenize imkan sağlarken en önemlisi internete erişim imkanı sağlıyor.
15
CVT şanzımanlı test aracımızda bu vites seçeneği ile satın alabilecek tek motor seçeneği olan 1.3 litrelik benzinli motor görev yapmakta. Klasik otomatik şanzımanın yüksek yakıt tüketiminden kaçanlar için en iyi tercih CVT şanzıman ile motor büyük bir uyum göstermekte.
16
Motor ve şanzıman arasındaki bu başarılı uyumu en iyi yakıt ekonomisinde görebiliyoruz. 100 km'de ortalama 6 lt yakıt tüketen Yaris, şehir dışında 5 litre civarına kadar düşüyor.
17
Orta sertlikteki süspansiyonlarıyla hem virajda hem de düz yolda kullanıcısını memnun eden Yaris, sert darbeleri emme konusunda çok da başarılı değil ama bu sadece Yaris'in değil rakiplerinin pek çoğunda olan ortak bir problem.

18
Rakipleri arasında yol tutuşuyla öne çıkan modellerin oldukça gerisinde olması bizi şaşırtmıyor çünkü Yaris pratikliği ile ön plana çıkan bir model. Başarılı dönüş çapı ile şehir içinde rahat manevralar yapılabilirken yüksek hızlardaki stabil sürüşü ile de beğenimizi topluyor.
19
Sorunsuzluğu ile ün yapan Toyota'nın Yaris'de ESP sistemini standart olarak hiçbir versiyonda sunmaması bizce büyük eksiklik.
20
Kolay ayarlanan sürüş pozisyonuyla sürücüsünü memnun eden Yaris, arkada oturan yolcularına da çok sıkıntı yaşatmıyor. Sunduğu diz mesafesi bu sınıf için gayet yeterli. Ayrıca arkada oturan yolcunun baş mesafesi konusunda da endişe etmesine gerek yok.
21
EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız almayı hak kazanan Yaris, Önden çarpışma testinde yolcu kabini sağlam kalırken, mankenlerin diz ve uyluk bölgesi iyi bir şekilde korundu. Benzer koruma farklı boylardaki mankenlerde ve değişik oturma pozisyonlarında da tekrarlandı.
22
Toyota Yaris 1.33 Multidrive S Cool ve Style donanım paketi ile 40.000 tl ile satılırken Fun donanım paketinde 37.000 tl'lik fiyat ile satılmakta.

YORUMLAR
500

Son Dakika Onunla YARİS'e Var Mısın? - Son Dakika


Advertisement