Ordu'nun gizemli adası! Üzerinde tek insan yaşamıyor ama herkes bu adaya gitmek için can atıyor - Son Dakika

Ordu'nun gizemli adası! Üzerinde tek insan yaşamıyor ama herkes bu adaya gitmek için can atıyor

30.01.2020 08:09

Eskiden gemicilerin depo ve sığınak olarak kullandıkları tahmin edilen Ordu'daki Hoynat Adası'nda şimdi martı ve karabatak kuşları yaşıyor. Tepeli Karabatakların tek yuva yaptığı yer olan Hoynat Adası Türkiye'nin en çok merak edilen yerlerinden biri ve UNESCO yolunda!

1
Perşembe ilçesinin en önemli tarihi unsurlarından biri olan Hoynat Adası, Ramazan köyü sınırları içerisinde Hoynat tünelinin hemen yanında konumlanıyor. Eskiden gemicilerin depo ve sığınak olarak kullandıkları tahmin edilen bu adada şimdi sadece martı ve karabatak kuşları yaşıyor.
2
Türkiye'de tepeli karabatak kuşlarının yuva yaptıkları iki yerden birisi olduğunu bilinen Ordu'nun Perşembe ilçesindeki Hoynat Adası'nda, 90 çift tepeli karabatak ile 250 çift gümüş martının

yaşadığı tespit edildi. Girişlerin yasak olduğu ve kuşların yaşam alanı olarak bırakılan adada, kuş gözlemciliği açısından önemli olması nedeniyle proje hazırlığı başlatıldı. Geçmişte denizcilerin depo ve sığınak olarak kullandığı bilinen ve barındırdığı 'Önemli Kuş Alanı' seçilen ve kuşların doğal yaşam alanı olarak bırakılan ada her geçen gün ziyaretçilerini

ağırlamaya devam ediyor.

3
Ada tamamen kuş cenneti
Ada tamamen kuş cenneti
Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, Hoynat Adası'nın, tepeli karabatak kuşlarının Türkiye'de üreme noktalarının iki tanesinden biri olduğunu ifade ederek,

"Aynı zamanda martıların da üreme noktaları. Bu adamız tamamen kuş cenneti, insanlardan tamamen soyutlanmış ve kuşlara ayrılmış bir ada. Adaya çıkmak kuşları ürkütmemek için yasak.

Burası kuşların üreme alanı olduğu için burayı özellikle koruma altına aldık" dedi.

4
Karadeniz'deki ender adalardan biri
Karadenizdeki ender adalardan biri
Belediye Başkanı Tandoğan, tarihi kalıntılar da bulunan adanın Karadeniz'de ender olduğuna değinerek, "Karadeniz'de ender adalardan birisi, orada tarihi kalıntılar da var. Bu kalıntılar da bize orada bir kale olduğunu gösteriyor. Adayı çok fazla görmek isteyen kişi var. Bu anlamda Ordu Büyükşehir Belediyemizin bir projesi var. Oraya dürbünler koyup insanlara adayı ve kuşları seyrettireceğiz. O bölge cazibe merkezi haline gelecek. İnsanlar buraya geldiği zaman güzel vakit geçirip, çay ve kahve içebilecek" şeklinde konuştu.
5
Ziyaretçiler akın ediyor, gören hayran kalıyor
Ziyaretçiler akın ediyor, gören hayran kalıyor
Hoynat Adası'nı görmek isteyen vatandaşlar da manzara karşısında şaşırdıklarını belirterek, kuşların yaşam alanı olarak bırakılan adanın bölge açısından önemli olduğunu ifade etti.

Tarihi alanların korunmasının önemine değinen vatandaşlar, bu mirasa sahip çıkmak için insanların daha çok dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. Vatandaşlar ayrıca, Karadeniz sahillerinin dünyanın en güzel sahillerinden biri olduğunu ifade ederek, herkesin gelip görmesi gerektiğine değindi.

6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

Son Dakika Ordu'nun gizemli adası! Üzerinde tek insan yaşamıyor ama herkes bu adaya gitmek için can atıyor - Son Dakika


YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor