Ormanda Yaklaşık 22 Yıldır Tek Başına Yaşıyor - Son Dakika

Ormanda Yaklaşık 22 Yıldır Tek Başına Yaşıyor

26.07.2018 09:53

Brezilya'nın Rondonia eyaletinde çekilen olağanüstü görüntülerde, öldürülen bir Amazon kabilesinin tek kurtulanı 22 yıldır ormanda tek başına yaşıyor! Bu görüntüler, basında ve sosyal medyada fazlaca paylaşıldı ama yerlinin hikayesi videoda görünenlerden çok daha derin.

1
'Dünyanın en yalnız adamı', 1996 yılından bu yana uzaktan takip ediliyor.
2
Büyük ses getiren görüntüler, Brezilya hükümetinin yerli halklarla ilgili çalışan vakfı FUNAI tarafından kayda alındı.
3
Yerlinin Brezilya'nın kuzeybatı eyaletlerinden Rondonia'da yaşadığı bölgenin koruma alanı olmaya devam edebilmesi için, yerli adamın yaşadığının kanıtlanması gerekiyor.
4
Yaklaşık 4 bin hektarlık alanın çevresinde özel çiftlikler ve yasa dışı olarak ormansızlaştırılmış alanlar bulunuyor. Ancak, hayatını tehlikeye atmamak için, yerlinin yaşadığı bölgeye girmek yasak. Brezilya anayasasına göre, yerlilerin toprak hakkı bulunuyor.
5
Kabilelerin yaşam hakkını savunan Survival International'dan Fiona Watson, Brezilya hükümetinin FUNAI'nin bütçesinde kısıntıya gittiğine ve tarımla uğraşan iş insanlarının Kongre üzerinde güç sahibi olduğuna dikkat çekiyor ve "Ülkede yerlilerin haklarına büyük bir saldırı söz konusu" diyor. Watson bu nedenle video 'röntgencilik' gibi görünse de yerlinin görüntülenmesinin, adamı koruma anlamında önemli olduğunu belirtiyor.
6
Yerli adam hakkında neler biliniyor? Yanıt: Çok az şey. Hakkında birçok araştırma, makale ve ABD'li gazeteci Montel Reel tarafından 'Kabilenin son üyesi: Amazon'daki yalnız adamı korumanın efsanevi serüveni' adlı bir kitap dahi yazılmış olsa da, yerli adam hakkında çok az şey biliniyor.

7
Brezilya basını yıllar boyunca yerliden 'Çukur adam' olarak bahsetti çünkü, muhtemelen hayvan avlamak ya da saklanmak için, açtığı büyük çukurlarla biliniyor. Geçmişte arkasında kamıştan yapılmış kulübeler ve reçineden yapılma fener, ok gibi aletler de bırakmıştı.
8
Son videoya kadar sadece flulaştırılmış bir fotoğrafı mevcuttu.
9
Fotoğraf FUNAI'nin gözlem seyahatine eşlik eden bir belgeselci tarafından çekilmişti ve 1998 Brezilya yapımı Corumbiara belgeselinde kısaca yer verilmişti.
10
FUNAI'nin bölge direktörü Altair Algayer, "Çok iyi görünüyor, avlanıyor, papaya, mısır yetiştiriyor" dedi.
11
Yerli haklarını savunan aktivistler adamın sağlıklı görünmesine çok şaşırdıklarını ve mutlu olduklarını söylüyor.
12
FUNAI'nin bunun gibi izole yerlilerle ve kabilelerle iletişime geçmeme politikası bulunuyor.
13
Söz konusu yerli adam da daha önce karşısına çıkan insanlara ok atarak iletişime geçmek istemediğini belli etmişti.
14
Bölgeyi ziyaret etmiş olan Fiona Watson "Yerli adam çok şiddet dolu bir deneyim yaşadı ve dış dünyayı çok tehlikeli bir yer olarak görüyor" dedi.
15
Yerli adamın kabilesinin birçok üyesinin 1970 ve 80'lerde öldüğü ya da öldürüldüğü tahmin ediliyor.

16
Yerli adamın kabilesinin birçok üyesinin 1970 ve 80'lerde öldüğü ya da öldürüldüğü tahmin ediliyor.

17
Yakınlara yapılan yol da bölgenin değerlenmesine ve iş insanlarının bölgeye talebinin artmasına neden olmuş.
18
Çiftçiler ve yasa dışı ağaç kesenler, yerli adamın yaşadığı bölgeye göz dikmiş durumda. Bu gruplar silahlı ve zaman zaman bölgede görev yapan FUNAI yetkililerini bile tehdit ediyor. Survival International'a göre Brezilya'daki Amazon ormanlarında hâlâ dış dünyayla hiç iletişime geçmemiş kabileler var. Bu iletişim yerliler için hastalık kapma riski de oluşturuyor. Grip gibi hastalıklar bile, bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu tahmin edilen yerli kabileler için öldürücü olabiliyor. Watson "Aslında yerli adamla ilgili hiçbir şey bilmeye ihtiyacımız yok ama o kaybettiklerimizin -muazzam insan çeşitliliğinin- bir sembolü" diyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Ormanda Yaklaşık 22 Yıldır Tek Başına Yaşıyor - Son Dakika


Advertisement