"Osmanlı Bunun İçin 124 Yıl Çalıştı" - Son Dakika

"Osmanlı Bunun İçin 124 Yıl Çalıştı"

01.06.2012 20:58

1
Tarihçi-yazar Erhan Yıldızalp, İstanbul'un fethiyle ilgili çarpıcı bir noktayı açıkladı...
2
Bursa Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu tarafından düzenlenen 'Fetih' konulu söyleşide, Tarihçi-yazar Erhan Yıldızalp, Osmanlı'nın, İstanbul'u alabilmek için 124 yıl uğraştığını söyledi.
3
Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılan söyleşide konuşan Tarihçi ve Yazar Erhan Yıldızalp, Osmanlı Devleti'nin İstanbul'u fethetmek için koca bir asır süren planlar geliştirdiğini ifade etti.
4
Yıldızalp, fethinin zemininin ise daha uzun yıllarda hazırlandığını söyledi. Yıldızalp, "1386 yılında 1. Murad, Anadolu yakasından ilerleyerek İstanbul Kalesi´nin etrafını çevirdi.
5
1389 yılında 1. Bayezıd, Anadoluhisarı´nı yaptırarak boğazı kontrol altına almak istedi. Bizans, 1402 yılındaki Ankara Savaşı´nda Osmanlı´nın zaafa uğramasından faydalanarak Anadolu yakasında fethedilen yerleri geri aldı.
6
6 Nisan 1453 günü Sultan 2. Mehmed´in İstanbul´u fethetmek için başlattığı mücadele, 29 Mayıs 1453 günü zaferle sonuçlandı." dedi.
7
İstanbul'un fethinde sadece askerlerin ve kumandanların yer almadığını vurgulayan Yıldızalp, devlet adamları ve ulemanın hep birlikte hareket ederek canları pahasına mücadele ettiğini belirtti.
8
İstanbul'un fethinde yer alan Bursalı komutanlar ve askerler hakkında da bilgiler veren Yıldızalp, "Çandarlızade Halil Paşa, İshakpaşa, Karacabey, Hamzabey, Mahmut Paşa, Zağnos Paşa, Cezeri Kasımpaşa, Şair Ahmet Paşa, Reyhan Paşa, Karaca Hasan Paşa, Kiretmitçi Sinan gibi ünlü Bursalı komutan ve askerler, Fatih Sultan Mehmed'in yanı başında fethe katılmışlardır." diye konuştu.
9
Emekli Tarih Öğretmeni Orhan Serinçay ise İstanbul'un fethiyle ilgili genel bilgiler verdi.
10
Söyleşinin sonunda Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu üyeleri Turgut Tüfekçibaşı, Dr. Galip Uzunca, Dr. Nevzat İspir, Nuran Bağlamaç, Yücel İpek, Vahdettin Işıldak, Safiye Göktepe, Sadık Şenkaya ve Perihan Berent İstanbul'un fethini anlatan şiirleri okudu.
11
12
13
14
15
16
17

Son Dakika 'Osmanlı Bunun İçin 124 Yıl Çalıştı' - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tarlada ilişkiye giren çiftin aracı çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu Bir tuhaf olay! Vefat etmeden kendi mezarını yaptı, içine ölen eşini gömdü Görüntüler korkunç! 90 yaşındaki kadın, huzurevi çalışanı tarafından tecavüze uğradı Mesut'un 105 milyon liralık lüks malikanesindeki detay dikkat çekti! Kapıda markasına ait logo var Duyunca bir yaşınıza daha gireceksiniz! Erkeklik organı "küçük" olanlar için site kurdular