Osmanlı Padişahlarının Burçları - Son Dakika

Osmanlı Padişahlarının Burçları

05.10.2013 00:10

1
Hangi Osmanlı padişahıyla aynı burçta olduğunuzu biliyor musunuz? İşte Osmanlı arşivindeki kayıtlara göre padişahların burçları.
2
Fatih Sultan Mehmet Koç burcu: 29 Mart 1432""de doğdu. Burcunun en önemli özeliği ağırkanlılara sabır göstermesi, cesur ve cüretkar olması. Koç, kendine has fikirler ve yaratıcı enerjisiyle dikkat çeker. İhtiraslı, soğukkanlıdır.
3
Yavuz Sultan Selim Terazi Burcu: 10 Ekim 1470 yılında doğdu. Çok sert biriydi. Muharebeyi sever, kaba olmaktan nefret ederdi. Adeta sevgi, güzellik ve güçten oluşmuştu. Terazi’nin gamzeli, çekici özellikleri Selim’de de vardı.
4
1. Bayazıt (Yıldırım) Yay Burcu: 3 Aralık 1447 yılında doğmuştur. Cesur ve atılgandı. Şiir yazardı Jüpiter’in etkisinde dine yönelik duyguları ağır bastı. Seyahatten, iletişimden hoşlanırdı. Çok güzel konuşurdu. Yay erkekleri gibi o da insanların dış görünüşlerinin ötesinden bakıp sadece gerçek değerleri arardı.
5
Kanuni Sultan Sülayman Boğa Burcu: 27 Nisan 1495 yılında doğdu. Venüs""ün etkisindeydi. Çok hırslı, çalışkan ve sabırlıydı. Boğa başarmak isteyen bir burçtur. İyi bir aşıktır Hürrem Sultan’la yaşadığı aşkta bunun kanıtıdır. Kanuni, acele etmez, geniş düşünür, geri adım atmazdı. Kanuni denmesinin nedeni de adalete inancından kaynaklanıyor...
6
2.Selim İkizler Burcu: 28 Mayıs 1524 yılında doğdu. Duygulu, zeki, espirili idi. İkizler erkeğinde zaman zaman iki kişilik görülür. İkizler’in ince ve duygulu özelliğini taşıyan Selim, bir taraftan seferlere çıkarken, bir taraftan da muhteşem Selimiye’yi yaptırmıştır. Biraz dağınıktır. Konuşmaktan ve öğrenmekten hoşlanırdı.
7
4.Murat Aslan Burcu: 27 Temmuz 1612 yılında doğdu. Güçlü biriydi. Burcunun liderlik özelliğinin yoğun olduğu zaman diliminde doğdu. Pohpohlanmayı seven, şık giyinen, eleştiriye kapalı ve titizdi. 1633’te tütün, 1634’te içki yasağı koydu. Hata kabul etmezdi. Mükemmeliyetçiydi. Sefayı çok severdi.
8
3. Murat Yengeç Burcu: 4 Temmuz 1546 yılında doğdu. Hatıralara önem verirdi. Annesi Nurbanu Sultan’a düşkündü. Diğer Yengeç’lere göre daha kararlıydı. Sahip olduğu şeyi bırakmazdı. Örneğin, Tiflis mudafasında bir avuç askerle kedi bile yedi fakat burayı bırakmadı.
9
5.Murat Başak Burcu: 12 Eylül 1840 yılında doğdu. Başak burcunun bize göre belki de en kötü örneği. 35’inde tahta çıktı. Ancak taht ona yaramadı. Dengesini yitirdi. Bunun üzerine tahttan indirilerek Çırağan Sarayı’nda sürgüne gönderildi. 93 gün padişahlık yaptı.
10
2. Osman (Genç Osman) Akrep Burcu: 3 Kasım 1604 yılında doğdu. Annesi yetişmesinde çok titiz davrandı. Zekası, keskin bakışlarıyla tipik bir Akrep’ti. Merhametli, hayal dünyası genişti. İkinci Fatih olabilirdi. Tahtta iken güneş tutuldu. 1622 yılında boğularak öldürüldü.
11
3. Ahmet Oğlak Burcu: 31 Aralık 1673 yılında doğdu. Müzisyendi. İnce zevkliydi. İçki ve kumara hayli düşkündü. Dış görüntüsüne özen gösterirdi. Lale Devri sefasını da o sürdü. 1721 yılında ilk matbaanın açılmasına da o izin verdi. Fakat, patlayan Patrona Halil İsyanı ile 27 yıl oturduğu tahttan indirildi.
12
2.Ahmet Balık Burcu: 25 Şubat 1643 yılında doğdu. Tipik bir Balık burcu idi. Aşka aşıktı. İçe kapanıktı. Devamlı düşünceliydi. Şairdi. Yazı yeteneği, devleti yönetme yeteneğine göre inanılmazdı. İstanbul yangını ve Belgrat’taki onbin insanın ölümü duygusal padişahı yıktı. Yenilgiyi sindiremedi. Hastalanıp vefat etti.
13
2.Mahmut Yengeç Burcu: 20 Temmuz 1758 yılında doğdu. Duygusal, cesur ve sabırlıydı. Vaka-i Hayriye onun döneminde oldu. Unkapanı köprüsünü o yaptı. Mescid-i Aksa onun döneminde onarıldı. İstanbul’da birçok yeni okul açtırdı. Tüm Yengeç""ler gibi o da eski eserlere, eski değerlere çok sadıktı.
14
6. Mehmet Vahdettin Kova Burcu: 2 Şubat 1861 yılında doğdu. Son Osmanlı padişahıdır. Kararsız biridir. Mondros ve Sevr onun döneminde yapıldı. Tahttan indirildi. Avrupa’yı dolaştı. İtalya’da San Remo’da oturma kararı verdi. 1926’da 65 yaşında vefat ettiğinde, borcu yüzenden tabutuna haciz konuldu.
15
3. Mehmet İkizler Burcu: 26 Mayıs 1566 yılında doğdu. İlime çok önem verdi. Tasavvufa meraklıydı. Merkür’ün etkisindeki padişah, Sadrazam Koca Sinan’ın başarısızlığını görüp, Haçova Meydan Savaşı’nı kazandı. Ancak sonradan yaşadığı üzüntülere yüreği dayanamadı. 1603 yılında vefat etti.
16
2. Abdülhamit Başak Burcu: 21 Eylül 1843 yılında doğdu. Bir teorisyendi. Alman Prensi Bismark; onun için, “100 gram aklın 90’ı Abdülhamit’te, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasetçilerde ” dedi. Ceza ve ticaret usulü kanununu çıkardı. Birçok sosyal kuruluşun temellerini attı.
17
Sultan İbrahim Akrep Burcu: 5 Kasım 1616 yılında doğdu. Deli değil, hayalperest ve zekiydi. 4. Murat öldürülmesini emretse de Kösem Sultan sayesinde kurtuldu. Tahta geçti.
18
4. Mehmet Oğlak Burcu: 2 Ocak 1642 yılında doğdu. Avcı, edebiyatçıydı. Rus seferine çıktı. Viyana’yı kuşattı. Tahttan indirildi. Edirne’ye gönderildi. Diğer Oğlak’lardan daha dikkatli, kararlıydı...
19
3.Osman Oğlak Burcu: 2 Ocak 1699 yılında doğdu. Cömertti. Sert, asabi ve sabırsızdı. Saraydaki kadınlar padişahın ayak seslerini duyduklarında hemen odalarına kaçarlardı. Tahta 56 yaşında çıktı.
20
1. Ahmet Koç Burcu: 18 Nisan 1590 yılında doğdu. Tıpkı Fatih gibi gayretliydi. 14 yaşında tahta geçti. Koç’un duygu yüklü tarafını yazdığı şiirler gösteriyor. Devlet işleriyle bizzat ilgilenen bir padişahtı. Yay Burcu ve Jüpiter’in etkisinde olduğu için sosyal çalışmaları çok severdi.
21
1. Mustafa İkizler Burcu: 5 Haziran 1644 yılında doğdu. Şair, hattat, tatlı dilliydi. Taht öncesi: “Zevk, sefahat ve rahatı kendimize haram eyledik ” diyordu. Zenta Bozgunu’nu yaşadı. Diplomasiyle çok ilgiliydi.
22
5. Mehmet Reşat Akrep Burcu: 2 Kasım 1884 yılında doğdu. Belleği güçlüydü. Fakire, hastaya yardım ederdi. Ruh hali bu gruba giren bir Akrep olması nedeniyle gel-gitlere sahipti.
23
1. Mahmut Aslan Burcu: 2 Ağustos 1697 yılında doğdu. Azimli ve sebatkardı. Patrona Halil İsyanı’nı bastırdı. Belgrat’ı aldı. Deprem bile onun cesaretini kırmadı. Döneminde onarımlar bitirildi. İstanbul rahat bir nefes aldı. Yanan dükkan ve evlerin zararını kendisi karşıladı. Büyük projelere imza attı.
24
2. Süleyman Koç Burcu: 15 Nisan 1642 yılında doğdu. Hayli şişmandı. Dış görünümü halim selim, hatta davranışları entelektüeldi. Sosyal bir kişilik izlenimi veriyordu. Güzel konuşuyordu, merhametliydi, sabırsızdı.
25
3. Mustafa Kova Burcu: 28 Ocak 1717 yılında doğdu. Heybetli bir vücuda sahipti. Hazineyi altınla doldurdu. Yeni deneyimlere meraklıydı. Kara ve Deniz mühendishanelerini ilk o kurdu.
26
1. Abdülhamit Balık Burcu: 20 Mart 1725 yılında doğdu. Ok-yay konusunda iddialı, iyi bir hattat ve duygusaldı. Gizemli bilimlere çok meraklıydı. Almanlara karşı kazandığı önemli zaferlere sevinemedi. Çünkü 25 bin sivil ve askerin öldüğünü duyunca felç geçirdi ve 64 yaşında öldü.

Son Dakika Osmanlı Padişahlarının Burçları - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ünlü model, eve başka bir kadınla gelen kocasını kalbinden bıçaklayarak öldürdü 50 lira için canlarından oluyorlar! Onları bu hale getiren işleri Mavi dünyanın yamyamı, rakibini yutmaya çalıştı! Gerçek çok başka çıktı Yeşilçam'ın ok kirpikli güzelinden balkonda güneşlenme pozu Bu fotoğraf ülkeyi karıştırdı! Gözaltına alındı, gerekçe ise şaşırttı