Son Dakika Haberleri: Ot Deyip Geçmeyin

Ot Deyip Geçmeyin

9 yıl önce

1
Farmakognozi ve Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, mevsim değişimlerinin insan vücuduna olan etkilerini hafifletmek için bazı bitkilerden faydalanabileceğimizi anlattı. İşte birbirinden yararlı bitkiler…


2
Biberiye Yaprakları: Yapılan deneysel çalışmalarda bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı ve karaciğer yağlanmasını önleyebileceği bildiriliyor.


3
Ayrıca safra salgısını artırarak sindirimi, bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırıyor. Diğer taraftan, biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği vücuttan ödemin sökülmesine de yardımcı oluyor.
4
Funda Yaprakları: İdrar artırıcı etkisinin yanı sıra sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunuyor.
5
Kiraz Sapı: İdrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlüyor.
6
Isırgan Yaprakları: Potasyum bakımından zengin bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı oluyor.
7
Yeşil Çay ve Mate: İçinde bulunan kafein maddesi nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici bir içecek olarak biliniyor. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı oluyor.
8
Yeşil çay ve mate bitkileri yağ yakıcı (lipolitik) ve glikojenolitik özelliktedir. Yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile de ortaya konulmuştur.
9
Kekik Uçucu Yağı: Safra artırıcı etkisi bulunuyor dolayısıyla sindirimi kolaylaştırıyor.Haber Yayın Tarihi: 14.09.2011 01:19 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

En çok fidan sahiplenen 20 il açıklandı! Bakın ilk sırada kim var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin