Oynamak Yürek İster! - Son Dakika

Oynamak Yürek İster!

12.10.2012 07:21

1
Böyle bir maçta kim kaleci olmak ister? Peki kim ateş almış bir topa çıplak ayaklarıyla dokunabilir ve hatta vurabilir. Bu kareler Endonezya'dan:
2
Endonezya'daki bu gençler yalnız futbol aşkıyla yanmıyor. 60 dakika süren maçlarında kullandıkları top zaten bir ateş parçası.
3
Böyle bir maça hazırlanmak için 21 gün sıkı bir idman yapan gençler kendilerini atşe hazırlamak için dua ettiklerini ve oruç tutuklarını söylüyorlar.
4
Onlar hazır olduklarında zorlu ya da ateşli 60 dakika başlıyor. İki gün boyunca içi gaz yağı ile doldurulmuş bir kabın içinde tutukları Hindistan cevizini ateşe verip oyuna koyuluyorlar.
5
Maçın 60 dakikalık süresi boyunca oyuncular dört adet gaz yağına batırılıp ateşe verilmiş Hindistan cevizi kullanabiliyorlar.
6
Bu ilginç eğlence Endonezya'nın Doğu Java bölgesindeki yatılı okullarda yaygın.
7
Beşer oyuncudan oluşan ekiplerin karşılaşmalarını organize eden Ali Akhyar, Endonezya'daki 'savaş sanatı' geleneğinden beslenen bu oyunun öğrencilerin cesaretini test etmek için oynandığını söylüyor.
8
Maç öncesi gerçekleştirilen dua ve oruç gibi ritüellerin amacınıysa, oyunculara psikolojik tokluk ve manevi bir kuvvet vermek olarak açıklıyor.
9
10
11

Son Dakika Oynamak Yürek İster! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement