Oyuncaktaki Kimyasallar Çocuğa Nasıl Geçiyor? - Son Dakika

Oyuncaktaki Kimyasallar Çocuğa Nasıl Geçiyor?

03.04.2013 14:19

1
Dünyada bir milyar ton fitalat üretiliyor ve bu madde oyuncaklarda yaygın olarak kullanılıyor. İşte oyuncaklardaki büyük tehlike:
2

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünden Prof. Dr. Şeref Güçer, fitalat gibi kimyasal maddelerin kişisel bakım ürünleri, plastik ambalaj, deterjan, yağ ve inşaat malzemeleri gibi birçok üründe kullanıldığını söylüyor.

3
Prof. Güçer, tenle temas ettiğinde ter ve çeşitli yollardan vücuda geçebilen ve hormon bozukluklarıyla ileride kanser gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açan fitalatla ilgili 3 yıl çalıştı.
4
Piyasadan rastgele alınan on adet örneği tarayan bilim adamları, yüzde 34 ve yüzde 38 oranında fitalat içeren iki oyuncağın, insan tenine saatte 10 santimetrekarelik bir yüzeyden 17 ve 33 mikro gram fitalat geçtiğini gözlemledi.
5
6

Son Dakika Oyuncaktaki Kimyasallar Çocuğa Nasıl Geçiyor? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bebek büyüklüğünde kurbağayı gören köylüler dondu kaldı Bu hastalık milyonda bir görülüyor! Uyuyunca haftalarca gözünü açamıyor Bikinisiyle poz veren Kim Kardashian ayaklarıyla dalga konusu oldu Kalp krizi iki can birden aldı! Önce anne sonra göğsündeki bebeği hayatını kaybetti Ölüm sayılarının rekor kırdığı Hindistan'da milletvekili şifa olsun diye inek idrarı içti
Advertisement