Özel Harekat Timi Amiri 15 Temmuz Darbe Gecesini Anlattı - Son Dakika

Özel Harekat Timi Amiri 15 Temmuz Darbe Gecesini Anlattı

1
ÖZEL HAREKAT TİMİ KÖPRÜYÜ NASIL ALDI?
ÖZEL HAREKAT TİMİ KÖPRÜYÜ NASIL ALDI?

Darbe girişimine karşı polisin ve vatandaşların gösterdiği direnişin başarılı olmasının ardından hemen her gün yeni bir kahramanlık öyküsü ortaya çıkıyor. Darbe girişiminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü (Boğaziçi Köprüsü) kapatan askerlere karşı ekibiyle kahramanca savaşan özel harekat timinin amiri ilk kez konuştu ve o gecenin bilinmeyenlerini anlattı.

2
ADIMI GİZLİ TUTUN DEYİP ANLATTI
ADIMI GİZLİ TUTUN DEYİP ANLATTI

İsmini gizli tutan özel harekat timinin amiri, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'la 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde darbecilere operasyon düzenlediklerini söyledi. O gün 22.30 sıralarında "bir grup askerin, zırhlı araçlarla Boğaziçi Köprüsü'nü kestiği ve darbe teşebbüsünde bulunduğu" bilgisinin verildiğini, Atatürk Havalimanı'ndaki Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nden acil şekilde çıkış yaptıklarını aktaran tim amiri, kısa sürede köprüye vardıklarında bir grup askerin tank ve zırhlı araçlarla yolu kapatmış olduğunu, çevrede tertibat aldıklarını gördüklerini belirtti.

3
MUSTAFA ÇALIŞKAN DEMİŞ Kİ...
MUSTAFA ÇALIŞKAN DEMİŞ Kİ...

Özel harekat amiri, köprüye gelen ve kendileriyle kısa bir toplantı yapan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın "TSK içinde küçük bir grup darbe teşebbüsünde bulunuyor. Bu askerlerin, Doğu ve Güneydoğu'da birlikte görev yaptığımız askerlerle alakaları yok. Devlet büyüklerimiz ve Türk milleti yanımızda. Hiçbir şekilde geri adım atmayıp kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse hep birlikte şereflice şehit oluruz. Canından şüphe eden, korkan veya operasyona girmek istemeyen varsa burayı terk edebilir" dediğini anlattı.

4
ÖZEL HAREKATIN VERDİĞİ YANIT
ÖZEL HAREKATIN VERDİĞİ YANIT

Amir, Emniyet Müdürü Çalışkan'a "Sonuna kadar yanınızdayız, kanımızın son damlasına kadar savaşacağız, seve seve şehit olmaktan kaçınmayacağız." cevabını verdiklerini ifade etti.

5
15 KİŞİLİK TİM
15 KİŞİLİK TİM

Operasyon için tam teçhizatlı 15 özel harekat polisiyle birlikte köprüde konumlandıklarını bildiren özel harekat polisi, "Köprüde ve çevresinde önlem alırken vatandaşlar gelmeye başladı. Darbeci askerler vatandaşların üzerine hedef gözeterek ateş açınca anında karşılık verdik. Yoğun bir çatışma yaşandı. Daha sonra yol üzerinde bulunan yaralıları ve şehitlerimizi alarak ambulanslara taşıdık." dedi.

6
TOMAYI DELEN TANK MERMİSİ ATTILAR
TOMAYI DELEN TANK MERMİSİ ATTILAR

Emniyet Müdürü Çalışkan'ın talimatıyla, darbecilerin açtığı ateşten vatandaşların zarar görmemesi için TOMA'ları kullanarak barikat oluşturduklarını anlatan amir, şöyle devam etti:

-"TOMA'larla barikat kurunca darbeciler bu sefer tanklarla ateş açmaya başladı. TOMA'yı delen bir tank mermisi, metrobüs durağındaki sivil vatandaşların bulunduğu noktaya isabet etti. Burada çok sayıda vatandaş şehit oldu ve yaralandı.

7
SABAHA KADAR ÇATIŞTIK
SABAHA KADAR ÇATIŞTIK

-"Biz de askerlere karşı yeniden müdahalede bulunduk. Milletimizin ve müdürümüzün desteğiyle sabahın ilk ışıklarına kadar çarpıştık. Darbeciler kaçamayacaklarını anlayınca sabah teslim oldular. Darbecileri gözaltına aldıktan sonra vatandaşlarımız tankların üzerine çıkarak Türk bayrakları açtı."

8
EMNİYET MÜDÜRÜNÜ VURMAK İSTEDİLER
EMNİYET MÜDÜRÜNÜ VURMAK İSTEDİLER

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne gelen İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'a askerler tarafından ateş açılmış, Çalışkan yara almadan kurtulurken, yanındaki korumalarından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli Münir Alkan şehit olmuş, polis memuru Mehmet Önay ise ağır yaralanmıştı.

9
MÜDÜR BACAĞINDAN VURULDU
MÜDÜR BACAĞINDAN VURULDU

Çalışkan'ın Özel Kalem Müdürü olan ve darbe girişiminin ardından İstihbarat Şube Müdürlüğüne atanan Özgür Taşdemir de bacağından yaralanmıştı.

10
KÖPRÜDEKİ ŞEHİTLER
KÖPRÜDEKİ ŞEHİTLER

Darbe girişiminde, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 2'si polis 31 kişi şehit olurken 3'ü polis 168 kişi yaralanmış, 5 asker ise öldürülmüştü.

11

Haber Yayın Tarihi: 05.08.2016 07:46

Son Dakika Özel Harekat Timi Amiri 15 Temmuz Darbe Gecesini Anlattı - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kumaş maske ile ilgili korkutan gerçek: Virüsü parçalara ayırıp daha uzağa yayıyor Eşcinsel çift, 'Kucak dansı yapacağız' diyerek kandırdığı otel görevlisini parçalayarak öldürdü Gelen geri dönmüyor! Salgından kaçanların ikinci adresi Kuşadası, nüfus bakımında 35 ili geçti Sporu bırakıp cinsel içerikli siteye üye olan sörfçüden çarpıcı itiraf: Tacize uğradım, kimseye anlatamadım Bazı kısımları sapasağlam! 800 bin yıllık Van Gölü'nden bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı