Padişahların daha önce hiç duymadığınız ilginç huyları - Son Dakika

Padişahların daha önce hiç duymadığınız ilginç huyları

13.09.2019 11:54

Aralarında gerçek bir silahşör olan da var, bestekar da! Kimi koşu halindeki bir atın üzerinden başka bir ata atlayabilecek kadar iyi bir biniciyken, kiminin aklı fikri para basmaktaydı. Kimiyse günde 3-4 saatten fazla uyumazken kimisi kadınları asla yanına yaklaştırmazdı. Karşınızda, Osmanlı Devleti'nin görkemli padişahlarının bir garip huyları...

1
II. ABDÜLHAMİD
II. ABDÜLHAMİD
II. Abdülhamid, silah kullanmakta pek mahirdi. Nişan alarak ismini yazar, havaya attığı madalyaları kurşunla ortasından delerdi.
2
IV. MEHMED
IV. MEHMED
Bedeninin sağlamlığıyla meşhurdu. Öyle ki bir av sırasında, 20 saat at üstünde kaldığı ve hiç yorulmadığı söylenir.
3
ORHAN GAZİ
ORHAN GAZİ
Yüz kadar kaleye hakim olan Orhan Gazi, zamanının çoğunu bu kaleleri dolaşarak geçirirdi. Bir seyyahın dediğine göre hiçbir şehirde bir aydan fazla durmazmış.
4
III. MURAD
III. MURAD
Tam bir "Bay Evet" olan III.Murad'ın ağzından neredeyse hiç "Hayır" sözü çıkmazdı.

5
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN
Çağının en şık giyinenlerinden olan Kanuni Sultan Süleyman, görünümüne önem verirdi. Mücevherlere olan ilgisi had safhadaydı. Babası gibi o da kuyumculuğa meraklıydı, Fatih gibi de değerli taşlara tutkundu. Nasıl mücevherlere tutkun olmasın?
6
YAVUZ SULTAN SELİM
YAVUZ SULTAN SELİM
Geceleri yalnızca 3-4 saat uyuyan Yavuz Sultan Selim, diğer zamanında ise bol bol okuyup yazardı. Aynı zamanda tutkulu bir koleksiyoner olan Yavuz Sultan Selim'in kutsal emanetler koleksiyonu vardı. Topkapı Sarayı'ndaki çini koleksiyonunun çok önemli bir kısmının da padişaha ait olduğu söyleniyor.
7
II. BAYEZİD
II. BAYEZİD
II. Bayezid, gerçek bir bestekardı. Kaynaklarda beste yaptığından bahsedilen ilk padişahtır.
8
FATİH SULTAN MEHMED
FATİH SULTAN MEHMED
Fatih Sultan Mehmet'in uğraşmaktan aşırı keyif aldığı, tutku derecesindeki hobisi haritacılıktı. Yemeklerini ise yalnız yemeyi severdi. Bir başına yemeyi seven padişahımız, bu adeti saraya ilk getiren kişi olarak da bilinir.
9
II. MURAD
II. MURAD
Musiki ve şiirden ayrı bir zevk alan II. Murad, bu nedenle sanatçılara ayrı bir önem vermişti. Avcılığa olan merakının yanı sıra tam bir kitap kurduydu. Özel bir kütüphanesi olduğunu bildiğimiz ilk Osmanlı padişahıdır.
10
ÇELEBİ MEHMED
ÇELEBİ MEHMED
Çelebi Mehmed de avcılığa meraklıydı. Edirne'de bir av partisi sırasında yaban domuzu kovalarken attan düşüp vefat ettiğini biliyoruz.
11
YILDIRIM BAYEZİD
YILDIRIM BAYEZİD
Yıldırım Bayezid ise gerçek bir silahşördü. Öyle ki tarihçiler, onun silah kullanmaktaki yeteneğini ve ata binmekteki ustalığını anlata anlata bitiremiyor.
12
OSMAN GAZİ
OSMAN GAZİ
Bir giydiğini bir daha giymeyen Osman Gazi'nin bunu yapmasının sebebi müsrifliği değildi. Aksine bir garibanı sevindirmekti. Birisi elbisesine dikkatlice baksa hemen çıkarıp ona bağışlardı.

13
I. MAHMUD
I. MAHMUD
Satranç oynamaktan keyif alan I. Mahmud, Lale Devri'nin etkisinden midir bilinmez lale yetiştirmeye meraklıydı.

14
I. MUSTAFA
I. MUSTAFA
Mustafa ise kadınları asla yanına yaklaştırmazdı.

Son Dakika Padişahların daha önce hiç duymadığınız ilginç huyları - Son Dakika

YORUMLAR (3)
  • Yılmaz: Tüm dünya da huzur vardı imdi le kargaları müslümanları vuruyo onlar gitti mazlumların dayanağı da gitti Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • 12345: Tüm dünyaya huzur yoktu. Hristiyanlarda yoktu mesela. Çünkü İslamı yaymak için tehdit görüp canlarına kıydık. 0 6 Yayından Kaldır
  • harmandali: Atalarımız her biriniz ayrı değerler ve her biriniz ayrı gurur kaynağısiniz ruhlariniz şad olsun Cevap Yaz 5 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

Canlı yayında bilerek göğüslerini gösteren jüri üyesi kızlarıyla birbirine girdi! Sebep yine aynı Çıplak fotoğraflarını satan modeli şaşırtan talep! En çok o pozu istiyorlar "Her seferinde yıkıyorum" demişti! Cardi B, taharet temizliği için asistan tutmuş Sorumsuzca davrananların eseri! İstanbul'un bir ilçesinde kediler 'Şirinler'e döndü Boyları 12 metre kiloları 50 ton! 2 bin yıldır öylece duruyorlar