Pakistan'da Dram Üzerine Dram - Son Dakika

Pakistan'da Dram Üzerine Dram

08.08.2010 22:34

1
Pakistan'da Muson yağmurlarının yol açtığı seller yüzünden ülkenin orta ve güney kesimindeki Pencap ve Sind eyaletlerinden kaçış sürüyor. Birleşmiş Milletler 15 gündür devam eden muson yağmurları sonrasında 13 milyon kişinin zarar gördüğünü belirtti. Yağmur sonrası sadece zehirli yılanlar 10'dan fazla kişinin ölümüne neden oldu.

2
Pakistan'ın can damarı olarak nitelendirilen Pencap ovasının tamamına yakını sular altında. Kuzeyden güneye ilerleyen seller nedeniyle Sind eyaletinde bölgesel yönetimin bütün imkanlarının seferber edildiği ve tahliyelerin devam ettiği bildiriliyor.

3
Ordu ve kamu kurumlarına ait helikopter, bot ve kara araçlarının yetersiz olması nedeniyle mağdurlar, canlarını kurtarmak için eşek, at, deve ve öküz arabalarına yükledikleri kısıtlı sayıda hayati malzemelerle yağmur altında sel bölgelerinden kaçmaya çalışıyor.
4
Denizin üzerinde uçulduğu izlenimi veren İndus vadisinin dışında kalan bölgeler de şiddetli yağışlar nedeniyle su altında. Pencap Eyaleti hükümet yetkilisi İmtiyaz Ahmed, sadece Pencap'ta 5 binden fazla köyün sular altında kaldığını, ne kadar tarım arazisinin sular altında kaldığını, kaç hayvanın telef olduğunu henüz tespit edemediklerini söyledi.

5
Pencap Eyaleti yönetiminin görevlendirdiği sağlık ekiplerinin koordinatörlüğünü yapan Fuat Hasan, kirli atıkların ve kanalizasyonların sel sularına karıştığını ve içme suyu sıkıntısı yaşandığını söyledi.

Ahmed, bölgede günde 500 bin plastik şişe su dağıtıldığını, salgın hastalıkların önüne geçmek amacıyla sağlık kontrolü ve aşılama çalışmaları yapıldığını belirtti.

6
Sellerle birlikte yayılan zehirli yılanlarla da mücadele etmek zorunda kaldıklarını kaydeden Hasan, bütün kamp bölgelerine yılan sokmalarına karşı serum gönderdiklerini ve bu nedenle 10'dan fazla kişinin öldüğünü ifade etti.

7
Temmuz ayı ortalarında başlayan ve bütün Pakistan'da etkili olan Muson yağmurlarının neden olduğu sellerde resmi rakamlara göre 2 bne yakın kişi hayatını kaybetti, 13 milyona yakın kişi evsiz kaldı.

Son 80 yılın “en şiddetli yağmurları” olarak kayıtlara geçen Muson yağışlarının Ağustos ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

YORUMLAR
500

Son Dakika Pakistan'da Dram Üzerine Dram - Son Dakika


Advertisement