Pantheon tapınağının önündeki yol çöktü, ortaya çıkanlara kimse inanamadı - Son Dakika

Pantheon tapınağının önündeki yol çöktü, ortaya çıkanlara kimse inanamadı

Geçtiğimiz pazar günü Roma'daki Pantheon tapınağının önündeki yolda çökme meydana geldi. Şans eseri kimsenin zarar görmediği olay, çarpıcı bir gerçeğin ortaya çıkmasına sebep oldu. Çökme sonucu açılan yaklaşık 2.5 metre derinliğindeki çukurda milattan önceki döneme ait yol döşeme taşları bulundu.

1
Göçük M.S 126 yılında inşa edilen Pantheon tapınağının yakınlarında meydana geldi.

2
Tapınağın halka kapatılmış olması göçük sırasında oluşabilecek can ve mal kaybına engel oldu.

3
Yol döşemesi için kullanılan taşların tapınağın ilk yapıldığı yıllarda tapınağa giden yol için kullanıldığı tahmin ediliyor.

4
Taşların nemi yutan, dioksit içeren bir tür kir olan ve pozzolan ile kaplanması, çürümeden bugüne kadar gelmesini açıklıyor.
5
Döşeme taşları Roma'nın etrafında bulunan taş ocaklarında kolaylıkla bulunan pamuk taşından yapılmış.

6
Aynı zamanda bu taşlar Antik dönemin ortak inşaat malzemesi olarak da kullanılmış.

7
8

YORUMLAR (1)

Diğer Galeriler

Cinsel içerikli film yıldızı Elle Knox, George Floyd ile ilgili konuşma yapınca uçaktan indirildi Temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan atmıştı! İşte kaba inşaatı biten Atatürk Kültür Merkezi'nden ilk görüntüler Tüyleri diken diken eden sır dolu olay! Anne ve bebeğinin birbirinden ayrı yapılan mezarları her seferinde yeniden birleşti Madrid Belediye Başkan Yardımcısı, gazetecinin sorusuna bacak kasını göstererek cevap verdi Sevgilisiyle sarmaş dolaş yakalanan Lady Gaga, kalçasına kadar fileli olan taytıyla dikkat çekti