Patronların Pahalı Hobileri - Son Dakika

Patronların Pahalı Hobileri

19.05.2010 19:25

1
Türkiye'nin ekonomisinin dümeninde bulunan, Türkiye'de olduğu kadar dünya ekonomi çevrelerinin de gözdesi olan ve sık sık 'en başarılılar', 'en zenginler' listelerine giren bu ekonominin efendilerinin pahalı zevklerini sizler için derledik...
2
ÖNCE ORTAK PAHALI ZEVKLER

Türk zenginler, tatillerini yurtdışında geçirmeyi tercih ediyorlar. Her yıl birkaç kez tatil yapıyorlar. Göcek, Bodrum, Sardunya, St Tropez, Capri, Nice. Kışları ise Vail, Aspen, Whistler, St Moritz, Bali, Pukhet, Maliv, Seychelles ve Mauritius'a gidiyorlar

3
ÜNLÜ MARKALARA TUTKUNLAR

Birçok zengin New York, Paris, Roma, Londra ve Milano'dan alışveriş yapıyor. Erkekler giyim için yıllık 200 bin dolardan fazla bütçe ayırıyor. Kadınlarda rakam bunun birkaç katı. Markaları Chanel, Armani, Marni, Balenciaga, Prada, Jil Sander, Hermes, Jon Lobb, Berluti, Silvano Lattanzi...

4
SERVET DEĞERİNDE RESİM KOLEKSİYONLARI VAR

Çoğu koleksiyoner olan bu ailelerin arasında koleksiyonunun değeri 500 milyon doları bulan da var, sadece tek bir tablosu 5 milyon dolar eden de. Fakat sanatsever zenginlerin İstanbul ile sınırlı olduğunun altını çizelim. Anadolulu zenginler sanata, yatırım yapmıyor.

5
ÇOĞUNUN ÖZEL YATI VAR

Özel jet, deniz uçakları ve teknelerle yolculuk ederlerken 50 kişilik ekiplerden hizmet alabiliyorlar. Konaklamada tercih ettikleri otellerin fiyatları geceliği 6 bin dolara kadar çıkabiliyor. En son trendlerden biri de gurme seyahatleri. Londra'da Tramps, New York'da Cipriani gibi özellikli restoranlara gidiyorlar.

Yatları, helikopterleri, jetleri var. Tekneler Azimut-Benetti, Ferreti, Rodriguez ve Sunseeker, uçaklar 10-35 milyon dolarlık Challenger ve Falcon.

6
YOGAYLA RAHATLIYOR

Patronlar ve pahalı hobileri sıralamasının ilk basamağında, Forbes'ın en başarılı kadın patronlar listesine de girmeyi başaran Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı bulunuyor. Güler Sabancı stresini yogayla atıyor.

7
HOBİ ŞARABI

Emeklilik günlerinde kendini şarap üreten ve resim yapan bir kadın olarak hayal eden Sabancı, dört yıl önce dünyanın en kaliteli şaraplarını veren üzümleri getirtip Gülor bağlarına diktirdi. Bunu önceleri hobi olarak yapan Sabancı daha sonra bu işi paraya döktü ve Cot'n markasıyla şarap üretimine başladı.

8
2007'de Financial Times Gazetesi'nin 'Avrupa'nın En Güçlü 8. Kadını' seçtiği Güler Sabancı, başarılarının yanı sıra; sanata olan tutkusuyla da anılıyor. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Yürütme Kurulu Başkanı Sabancı, müzede uluslararası çapta ses getiren sergilerin açılmasını sağladı.
9
10
11
RAHMİ KOÇ: DENİZ TUTKUSU PAHALI YATLAR ALDIRIYOR

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, "En büyük tutkum deniz" diyor. Bu tutkusuyla ilgili en büyük hayali ise deniz üzerinden dünyayı dolaşmak olan Koç, Koç Holding'in yönetimini oğlu Mustafa Koç'a bıraktıktan sonra 'Nazenin IV' adlı yatıyla hayalini gerçeğe dönüştürdü. Koç'un, diğer bir tutkusu da eskiye olan merakı. Bu merakını o kadar ilerletti ki, Türkiye'nin ilk sanayi müzesini kurdu.

12
Bu pahalı zevki Koç'un denizde ciddi bir kaza geçirmesine, ön dişlerinin kırılmasına ve kaburgalarının zedelenmesine yol açmıştı.
13
HOBİYİ PARAYA DÖNÜŞTÜRDÜ

En büyük harcama kalemi, sosyal sorumluluk faaliyetleri. Koç, Koç Holding yönetimini oğlu Mustafa Koç'a bıraktıktan sonra en büyük tutkusu olan yatla dünya seyahatine çıktı. Bu seyahatinde Koç'a sekiz kişi eşlik etti. Bu arada deniz tutkusunu girişime dönüştürmeden edemeyen Koç West Marine'i Türkiye'ye getirdi.

14
15
16
17
CEM BOYNER: HEM SU ALTI HEM DÖVÜŞ SANATLARI DÜŞKÜNÜ Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, "Yıldırım Memişoğlu'dan kickbox ve taibox dersleri bile almıştım" diyerek bu tutkusunun peşinden nasıl gittiğini söylüyor. Lisanslı bir dalgıç olan Boyner, sualtı fotoğrafçılığı da yapıyor. Sualtında çektiği fotoğraflarla 1999 yılında ilk kişisel sergisini açan Cem Boyner, fotoğrafçılığa ilgisinin lise yıllarına kadar uzandığını belirtiyor. Boyner'in bir diğer hobisi de avcılık.
18
19
MUSTAFA KOÇ BABASININ İZİNDE

Babası gibi bir deniz tutkunu Mustafa Koç, tüplü dalış yapıyor. Geçen yıl Akdeniz Fok'u Badem'in kurtarılması için yoğun çaba harcamış, Dikili'de özel bir havuzda bakıma aldırmıştı. Havacılık ile de ilgilenen Koç, gerçek bir planör tutkunu, her yıl çocukları ile birlikte uluslararası planör yarışlarına katılıyor.

20
GOLFE DE MERAKLI

Mustafa Koç golf sporuna olan tutkusuyla biliniyor

21
22
23
24
FERİT ŞAHENK: FOTOĞRAF TUTKULU

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in son zamanlarda en büyük tutkusu SPA'ymış. "Doğuş Grubu üst yönetimiyle beraber Les Ottomans Hotel'in SPA'sına gidiyorum, dinlenirken işlerle ilgili fikir alışverişinde de bulunuyoruz" diyen Ferit Şahenk, yoğun iş hayatından arta kalan zamanında fotoğrafçılıkla ilgilendiğini sözlerine ekliyor.

25
SPA DÜŞKÜNÜ

Les Ottomons'ta Doğuş Grubu üst yönetimi ile birlikte SPA'ya gidiyor.

26
27
28
OSMAN ÇARMIKLI: MOTOR TUTKUNU

Çarmıklı Grubu'nun patronu Osman Çarmıklı tam bir motosiklet ve hız tutkunu. "Araba yerine motosiklete binmeye bayılıyorum" diyen Çarmıklı, fırsat buldukça Harley Davidson marka motoruyla hafta sonları kısa seyahatler yapmayı da çok sevdiğini söylüyor. Osman Çarmıklı, yazın da motosikletiyle haftalık turlara çıkıyor.

29

Son Dakika Patronların Pahalı Hobileri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dünyanın en zengin boksörü Floyd Mayweather, striptizci sevgilisinin babasından veto yedi Kızlar tuvaletine gizlice telefon yerleştiren öğretmen, öğrencilerin müstehcen görüntülerini çekti Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi Sansürü es geçti! Yasmin dekolteli pozuyla nefes kesti