Peugeot 2008 ile Yola Üstten Bakış - Son Dakika

Peugeot 2008 ile Yola Üstten Bakış

1
Rekabetin iyiden iyiye kızıştığı B-SUV segmentindeki Peugeot'nun yarışçısı 2008, sürüş dinamikleri ve konfor özellikleri ile test konuğumuz. İşte Esad Sivri'nin kaleminden Peugeot 2008…

2
Fransa'da Mulhouse fabrikasında üretilen ve PSA grubunun birçok modelinde tercih edilen PF1 platformu üzerinde üretilen Peugeot 2008, "Access" , "Active" ve "Allure" olmak üzere 3 farklı donanımla satışa sunulmakta.

3
Peugeot, 2008'de kısmen sade diyebileceğimiz bir tasarım tercih edilmiş. Hatta 208'den bir beden büyüğü olarak nitelendirebiliriz.

4
Yana doğru uzatılmış farların üst bölümünde LED gündüz farları yer alıyor. Ön ızgarada ve sis farlarının kenarlarında kullanılan kromajlar şıklığın bir göstergesi.

5
Yan bölümde alışılmışın tersine arkaya doğru hafif bir yükselme olan tavan kısmı özellikle arkada oturanların daha fazla baş mesafesine sahip olmasını sağlıyor.

6
Şişirilmiş çamurluklar otomobilin arazi karakterini yansıtırken, tavan rayları otomobilin güçlü görünmesini sağlamış. Marshpiyerlerde tercih edilen kromajlar hem şıklık hem bütünlük sağlamış.

7
Peugeot 2008'in arka tasarımı sade tutulmuş. Otomobilin ön ve yan tasarımındaki keskin hatlarının aksine arkada daha oval çizgiler kullanılmış. Akıcı tasarım oluşturan bu ayrıntının yanı sıra arka bölüm rüzgârlık üzerindeki krom detayla süslenmiş.

8
Aracın içine girdiğimizde 208'in kabin içiyle ciddi benzerlikleri görebiliyoruz. Küçük direksiyon simidine, gösterge tablosuna ve orta konsoldaki ekrana pek yabancı değiliz.

9
Yanal destekli koltuklar hafif arazide sizi koltuğa başarılı bir şekilde sabitleyeceğinin sinyalini veriyor. Küçük direksiyon simidi alıştıktan sonra çok keyifli ancak 208'de olduğu gibi gösterge paneli ile aranıza girmesi yine can sıkıcı.

10
Küçük eşya gözü konusunda sıkıntı teşkil etmeyen model ergonomi anlamında da başarılı. Orta konsolda farklı olarak uçak tipi el freni dikkat çekiyor. Aynı zamanda arazi şartlarına göre süspansiyonun ayarlandığı butonda bu bölümde.

11
7 inç büyüklüğünde SMEG dokunmatik ekran ise size multimedya işlerinizi halledebilme ve otomobil ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilme imkânı sunuyor. Kullanımı kolay menü yapısı ile ses sistemini de kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

12
Aracın tavanında kullanılan desen gündüz çok anlam ifade etmese de karanlıkta ışıklandığında harika bir görsellik oluşturuyor.

13
Test ettiğimiz Peugeot 2008'e 3 silindirli e-HDİ motor can veriyordu. 4.000 d/d'de 92 Hp güç üreten motor, 1.750 d/d'de ise 230 Nm tork değeri sunuyor.

14
1.160 Kg ağırlığındaki model 0-100 Km/s hızlanmasını 11,5 saniyede tamamlarken; maksimum 181 Km/s'lik bir hız değerine sahip.

15
Fabrika verilerine göre ortalama tüketim değeri ise 4.0 litre olarak belirlenmiş. Biz testimiz sırasında sakin kullanımlarda 3.5 performanslı kullanımlarda 4.8 litrelik değerler elde ettik.

16
Peugeot 2008'de önde McPherson, arkada ise şekil değiştiren travers süspansiyon sistemine yer verilmiş. McPherson süspansiyonun sayesinde gerek hafif arazide gerekse asfalt kullanımlarında size konforlu sürüşler sağlıyor.

17
Yüksek yapısı ve yumuşak süspansiyonlarına rağmen modelin viraj performansı hiç de fena değil. Ancak sınırları zorlanan 2008 ilk kaymayı önden gerçekleştiriyor. ESP sistemi ise duruma anında müdahale ediyor.

18
Bu segmentteki çoğu model ağırlıklı olarak 2x2 sistemine sahip. 4x4 versiyonlarsa ya yok ya da pahalı seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Peugeot ise daha önce 3008 modeliyle ortaya çıkardığı Grip Control teknolojisi yardımıyla 2008'in hafif arazi kabiliyetlerine destek oluyor.

19
Sadece ön tekerlekleri kontrol eden sistem; bozuk zeminlerde çekişin kesintisiz olmasını sağlıyor. Bu teknoloji araçlarda sunulan Çamur-Kar lastikleriyle başarılı bir birlikteliğe sahip.

20
Peugeot 2008'de Park Yardım sistemi bulunmakta. Pek çok markada olduğu gibi bu sistemde de otomatik olarak paralel park etmek mümkün. Sistemin farkıysa park ettiğiniz yerden aracın otomatik olarak çıkarabiliyor.

21
Euroncap'den 5 yıldız almayı başaran Peugeot 2008, çarpışmalarda kabini sağlam kalırken sürücünün iki kaval kemiği ve göğüs kafesi dışındaki tüm uzuvlarına tam koruma sağlamıştır.

22
23

Haber Yayın Tarihi: 21.04.2014 09:43

Son Dakika Peugeot 2008 ile Yola Üstten Bakış - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Libidoyu tavan yaptırıyor! İşte afrodizyak etkili yiyecekler Lise öğrencisi, uyuşturucu almak istediği 4 kişi tarafından cinsel istismara uğrayıp öldürüldü İntikam almak isteyen çalışan, amirinin kahvesine kimyasal madde koydu Kimi partnerinin kalçalarına dokundu kimi konuğunun pantolonunu indirdi! İşte Türk televizyon tarihinden 12 skandal an Asırlık sır bir türlü çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor