Peugeot'un Aslanı Daha Güçlü Kükrüyor - Son Dakika

Peugeot'un Aslanı Daha Güçlü Kükrüyor

26.01.2012 14:35

1
Lansmanından bu yana yaklaşık 900.000 adetten fazla satılan Peugeot 308 modelinin, başarısının altındaki sebepler HABERLER.COM için enine boyuna masaya yatırıldı.

308'e çekici bir hava katan LED farlarının özellikleri, yenilikçi mikro-hibrid e-HDi teknolojisi ile son nesil Stop & Start sistemi, güvenlik ve tasarım çizgilerine kadar birçok özelliği değerlendirildi. İşte yeni Peugeot 308…

2
Türkiye yollarında yıllardır binek ve ticari araç olarak var olan Peugeot'da ki değişim ve gelişim artık bariz bir şekilde fark ediliyor. Türkiye'de hatchback otomobil diyince ilk akla gelen marka olan Peugeot, gençlerin ve kendini genç hissedenlerin gözdesi oldu. Artık öyle oturmuş bir yeri var ki eski modelleri bile modifiye edilerek caddelerde kendini göstermekte.
3
Peugeot logosunda kullanılan Aslan, aslında firma felsefesini yansıtıyor. Peugeot diyince aklıma ilk gelen gerçekten güç diyebilirim. PSA Grubunun güçlü ve ekonomik olan HDİ motoru, yıllardır test ettiğim Peugeot modellerine beni hayran bıraktı. Aynı zamanda yumuşak sürüş karakterinin yanında kararlı yol tutuşu sayesinde, sürücü koltuğunda keyifli yolculuklar geçirdim.
4
HABERLER.COM için test ettiğimiz, Peugeot'un efsane 307 modelinin yerini alan Yeni 308'in 1.6 HDİ motoru, makyajlanan hali ile Haziran 2011 yılından itibaren yollarda boy göstermekte. Yurdumuzun en çok tercih ettiği ve zorlu bir alan olan C segmentinde Peugeot'yu temsil eden model 308 olmakta. Karoser olarak 307'ye benzerlik göstersede motor, donanım, konfor ve güvenlik özellikleri ile bambaşka bir araç diyebiliriz.
5
Peugeot'nun yenilikçi mikro-hibrid e-HDi teknolojisi sayesinde yakıt tüketimi ve kilometre başına 98 g CO2‘lik emisyon oranları ile gelişen teknolojisini ispat etmekte. %15 oranında yakıt tasarrufu sunan bu mikro-hibrid teknolojisine ek olarak, CO2 emisyon düzeyini etkileyen bütün faktörler de optimize edilmekte. Yeni Peugeot 308 ile e-HDi teknolojisini hem manuel hem de Auto6R vites kutusu seçenekleri ile kullanmanız mümkünken, standart sunulan ESP sayesinde bu gücü güvenle yaşıyorsunuz.
6
Peugeot 308'e önden baktığınızda sizi karşılayan far ve sis grubuna ek olarak Yeni 308'de yer alan LED'ler yenilenen teknolojinin habercisi olmakta. 308'in genlerinde her zaman var olan dinamizm ve heyecan, özellikle titanyum maskeli yeni Xenon farlarla keskinleşen bakışlarında ve kaputun ortasına kondurulan kükremiş aslanla hoş bir ahengi gösteriyor.
7
Otomobilin görsel olarak genişletilmesine katkıda bulunan ön tamponun alt bölümü, versiyonlara göre farklı biçimde tasarlanan bumerang şeklindeki çift fonksiyonlu yeni farlar içeriyor. Bu farlar tamamen entegre olup, sis farı yuvalarının üst kenarıyla ahenkli şekilde tamamlanıyorlar. Değişken şiddetteki LED'lerle bir ışık kılavuzundan oluşan farlar bir yandan yeni 308'de kullanılan detaycılığı göstermekte.
8
Üst bölümde “V” şeklindeki kaput, 308'in özgün duruşunun önemli unsurlarından biri olarak ön plana çıkıyor. Yeni tasarımıyla Peugeot markasının amblemi kaputun ucunda krom çerçeveli yeni siyah parlak fon üzerinde yer alıyor. Özellikle aracın bu ön görünümünü, hava karardığında farlar ve sisler açıkken seyretmenizi öneririm. O zaman zarafeti ve asaleti daha net göreceksiniz ve ne demek istediğimi anlayacaksınız.
9
Ön bölümün dinamizmi otomobilin yan tasarımında da kendini göstermekte. Ön çamurluklardan başlayan bir stil çizgisi, tampona doğru uzanmadan ve kasanın alt bölümünde yolunu tamamlamadan önce, kasa yanlarını ve arka stopları boydan boya kat ediyor. Ayrıca yan kısımdaki diğer Peugeot modellerinden aşina olduğumuz sportif dikiz aynası ve gövde rengi kapı kolları bu güzel kompozisyonun önemli öğeleri.
10
Yeni Peugeot 308'in genel görünüşünü belirginleştirmek için ön tampon hizasından başlayan bir kasa altı çizgisi, arka farlara kadar uzanıyor. Otomobili yola oturmuş ve tüm dinamik niteliklerini tam anlamıyla değerlendirmeye hazır bir görünüm sunuyor. Özellikle geniş ve uzun ön camla beraber, ön kelebek camları sayesinde, aracın olduğundan çok daha uzun görünmesini sağlıyor.
11
Yeni 308'in arka kısmında gövdeyi saran tampon, sadece sağlamlık ve kalite hissini vermekle kalmıyor, aynı zamanda tampon altındaki siyah bölüm ile daha şık bir duruş sergiliyor. Aynı zamanda egzoz çıkışlarını çağrıştıran iki hava boşluğu sayesinde sportif ruhunu pekiştiriyor. Aslan logosu bagaj kapağının ortasında yer alırken, yarı mat krom çubuk 308'in arka yüzüne farklı bir hava katıyor.
12
308'in ruhunu besleyen sportmenlik bence en iyi, arka kısımda kendini göstermekte. Daralan arka camı ve cam üstü spoiler bu görünümün önemli ayrıntılarından. Ayrıca ön kısımda farların kattığı havanın bir benzerini arka stopların oluşturması, simetrik açıdan gözümüzden kaçmadı.
13
Yeni 308'in içine adımınızı attığınızda, kullanılan malzemenin kalitesi ve aerodinamik tasarım ile bir üst segmente kafa tuttuğunu görebiliyorsunuz. Genel bir göz gezdirdiğimizde; akışkan, pürüzsüz ve esnek kaplamalı deri döşeme, krom, lake siyah gibi malzemelerin kullanıldığını görmekteyiz. Zaten sportif otomobillere bu ruhu kazandıran malzemeler genelde bunlar.
14
Yeni 308'in ön tarafındaki dirsek genişliği 1.464 mm iken, arka bölümdeki dirsek genişliği 1.471 mm oluyor. Geniş alan hissi, 308'in iç bölümünde düzenlenen çok sayıda pratik eşya yerleştirme gözü ile daha da artırılıyor. Kabin içinde yaşamı kolaylaştıran ve yolculara ayrılan oturma alanının genişliğini etkilemeyen toplam 42 litrelik yerleştirme bölümü mevcut.
15
Yeni 308'in yükseklik ve derinlik ayarlı 3 kollu deri kaplama direksiyonunun iç bölümündeki dikişleri sayesinde çok keyifli manevralar yapabiliyorsunuz. Hemen elinizin altında 2 farklı kumanda ile yönetilen ses sistemi ve hız sabitleme kolları oldukça kullanışlı. Elinizi direksiyondan kaldırmadan ve dikkatinizi dağıtmadan kullanabiliyorsunuz.
16
Sürücü ve yolcu koltuğunun ortasındaki dirsekliğin kızaklar yardımı ile kayması sayesinde kolunuzu istediğiniz konumdayken aracı kullanabiliyorsunuz. Orta bölümdeki dirseklik ile el freni arasındaki bardaklık, araç içindeki detaycılığın önemli bir göstergesi. Ayrıca cam tavanın perdesinin kumanda düğmesi de yine bu bölgede konumlandırılmış.
17
Klima sisteminin hemen üstünde yer alan müzik sisteminin çok başarılı olduğunu söylemek isterim. Müzik dinlemeyi araç içinde büyük bir keyfe dönüştüren aracın 6 noktasındaki kolonlar, şarkıdaki tüm enstrümanları rahatlıkla duymanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bluetooth ile telefonunuzu ses sistemine tanıttığınızda eller serbest olarak telefonla rahatlıkla konuşabiliyorsunuz.
18
Ses sisteminin hemen üstünde yer alan tuşlardan biri ESP sistemini devre dışı bırakırken diğeri ön ve arka park sensörlerini kapatmaya yardımcı olmaktadır. En üst bölümde konumlanan küçük ekrandan ses sistemi ve yol bilgisayarının bilgilerine ulaşılmakta. Direksiyonun hemen sol alt bölümünde de Stop & Start fonksiyonunun iptal tuşu yer almakta.
19
4.276 mm uzunluğa, 1.815 mm genişliğe sahip olan yeni 308, 1.498 mm yükseklikle beraber 430 lt'lik bir bagaj alanı sunmakta. Yalnız arka koltuklar katlandığında bu bagaj 1.398 lt'ye kadar çıkabiliyor. Yakıt deposu 60 lt olan yeni 308, ön taraftaki ferah oturma alanının yanında, arka koltuklarında ise başarılı bir diz mesafesi sunuyor.
20
Yeni Peugeot 308'de yolcular panoramik cam tavan sayesinde gündüzleri bol güneşli, geceleri ise yıldızların altında yolculuklar yapabiliyor. Panoramik cam tavan ile araçtaki toplam cam yüzeyi 4,86 m²‘ye çıkıyor. Otomatik perde sayesinde tek tuşla tavanı kapatmanız da mümkün. Ama size sunduğu keyif sayesinde elinizin o tuşa pek gitmeyeceğine eminim. Bir de “Bu cam açılıyor mu?” sorularına çok muhatap olacaksınız, şimdiden söyleyeyim :)
21
Yeni 308 ile seyahati daha da zevkli hale getirmek için çift bölgeli otomatik bir klima mevcut. Klima aynı zamanda iç mekanda hidrokarbür kokularını da sınırlıyor. Klimanın üstünde ve altında yer alan minik eşya gözleri o kadar kullanışlı ki cebinize koyamadığınız küçük eşyaları burada muhafaza edebiliyorsunuz.
22
Peugeot 308'in yakıt ekonomisi ve CO2 salımlarının azaltılması, onu farklılaştıran en önemli özelliği diyebiliriz. Yakıt tüketimini etkileyen tüm etkenler optimize edilmiş. Araç ağırlığı ortalama 25 kg azaltılarak, yuvarlanma direnci ultra düşük 16" lastikler kullanılmış ve yakıt tüketimine etki eden en önemli unsurlardan hava sürtünme katsayısı 0,28 Cx ile segment rekoru bir seviyeye sahip, e-HDi mikro-hibrid teknolojisi kullanılmış.
23
Yeni Peugeot 308'in yenilikçi mikro-hibrid e-HDi teknolojisi ile son nesil Stop & Start sistemi ilk kez kullanılmakta. Bu yenilik 1.6 lt HDi Euro 5 diesel motorun Stop & Start fonksiyonunu sağlayan bir alternatör ile eşleştirilmesi prensibine dayanıyor. Bu sayede 100 km'de şehir içinde 5.3 lt dizel yakıt tüketirken, bu oran şehir dışında 3.9 lt'ye kadar düşmekte.
24
Yavaşlama fazında enerji kazanımı sağlayan alternatör kumanda sistemi (Volt Control) ve enerjiyi stoklayan ve kalkışta ilâve bir enerji sağlayan hibrit batarya (e-booster) ile desteklenen e-HDi sistemi sayesinde, yakıt tasarrufu ve iyi bir hızlanma sağlıyor. Araç 0'dan 100 km'ye 11.4 sn'de çıkarken, fabrika verilerine göre son hızı 190 km/h olmakta.
25
Takviyeli marş motorlu bir Stop & Start‘a kıyasla motorun %40 daha hızlı yeniden çalıştırılması (400 ms), manuel bir vites kutusu ile 20 km/s hızdan itibaren motorun durdurulması (kumandalı vites kutusunda 8 km/s) ve Stop & Start kullanım keyfinin artırılması (çalışma sessizliği, titreşim olmaması) gibi çok önemli avantajlar sağlıyor.
26
Sürüş keyfi konusunda Peugeot'nun değerlerine sadık kalan yeni 308, sürüş özellikleri alanında konumunu korumaya kararlı olduğunu teknik donanımından da görmekteyiz. 308'i referans haline getiren unsurlar, sert kasa yapısı, ön tarafta Mc Pherson tipi bağımsız tekerlekli dingil, helezon yaylar, amortisörler ve viraj çubuğu yer alırken, arka tarafta şekil değiştirebilir travers, traverse entegre viraj çubuğu, helezon yaylar ve çek valfli hidrolik amortisörler bulunmakta.
27
Ayrıca elektrikli pompa grubu (GEP) ile kumanda edilen değişken asistanslı direksiyon, 302 x 26 mm'ye kadar geniş ölçüde boyutlandırılmış disk frenler (önde hava kanalcıklı) ve standart ABS, elektronik fren gücü dağılımı, acil fren yardımı ve flaşörlerin otomatik yanması gibi özelliklerle destekleniyor. Standart olarak sunulan ESP Bosch 8.1 ile Peugeot, bu segmentte farklılığını ortaya koyuyor.
28
Kasa yapısı özellikle öndeki üçlü güç yolu sayesinde, en ciddi darbelere direnç gösterecek şekilde boyutlandırılmış. Belirli bölümlerde THLE tipi saç ve çok katlı takviye elemanlarının kullanımı, bir yandan otomobilin toplam ağırlığının kontrol altında tutulmasını sağlarken, yolcuları koruma düzeyinin de yükseltilmesini sağlıyor. 8 hava yastığı, takıldığını veya açıldığını sesli olarak uyaran 3 noktalı emniyet kemerleri ve Isofix bağlantısı gibi etkin tutma güvenlik sistemleri de sunuluyor.
29
Lansmanından bu yana yaklaşık 900.000 adetten fazla satılan Peugeot 308, 11 farklı renk seçeneği ile sunulmakta. Yeni 308 Active - 1.6 e-HDi 112 hp Stop and Start - 6 ileri manuel şanzımanlı modeli 54.420 TL fiyatla satılırken, Yeni 308 Active - 1.6 e-HDi 112 hp Stop and Start - Auto6R olan otomatik şanzumanlı modeli 57.000 TL'lik fiyatla satılmakta.

Son Dakika Peugeot'un Aslanı Daha Güçlü Kükrüyor - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement