Peygamber Devesi Çiftleşirken Eşini Yiyor - Son Dakika

Peygamber Devesi Çiftleşirken Eşini Yiyor

15.09.2014 11:03

Bakıldığında sevimli yaratıklarmış gibi görünen Peygamber Devesi böceklerinin hakkında daha önce hiç duymadığınız birbirinden ilginç bilgiler...

1
Peygamer devesi böceği tropikal bölgede yaşayan özel bir türdür. İsmini, kondukları yerde ön bacaklarını dua edermişçesine kaldırıp öylece durmalarından almıştır. Bilinen böceklerin aksine sır dolu bir hayat sürmektedir. İşte peyamber devesinin bilinmeyen yönleri...

2
Peygamber develeri yavaş hareket eden ve öngöğüs bölütleri çok uzamış olan böceklerdir. Ön bacakları kıvrıldığında avlarını yakalayıp parçalayan bir kıskaca dönüştürür.

3
Peygamber devesi genellikle canlı böceklerle beslenir fakat protein ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadıkları zamanlarda memeli sınıfından olan cüce fare ve sinek kuşu yediklerine de rastlanmıştır.

4
Kamufle olmak için üzerinde yaşadıkları bitkinin, yerin rengini alırlar. Yerde dolaşmaktan çok bitkiler arasında bulunmayı yeğlerler. Bir peygamber devesi yeşil ya da kurumuş bir yaprağa, ince bir dala, parlak renkli bir çiçeğe ya da karıncaya benzer bir görünümde olabilir.

5
Bu kamuflaj peygamber devesini düşmanlarından gizlemenin yanı sıra avına sezdirmeden yaklaşmaya ya da kurbanını hareketsiz bir biçimde bekleyerek tuzağa düşürmeye yarar.

6
Hareketsiz bir şekilde avlarını beklerler. Ön ayaklarında avını tutmak için kancalar ve dikenler vardır. Tehlike karşısında dikleşerek, kanatlı türleri ise kanatlarını hışırdatıp parlak uyarı renklerini gösterir.Bunun sebebi kendisini daha büyük göstermektir.

7
Dişi böcek çiftleşme sırasında, genelde erkek böceği yer ama erkek böcek kafası ve ayakları yense bile dişiyle çiftleşme yeteneğini kaybetmezler. dişiler kozaya benzer büyükçe bir kapsül içinde yaklaşık 100-200 yumurta bırakırlar. Kapsül yumurtaları düşmanlardan ve kötü hava şartlarından korur.

8
Erkekler çiftleşecekleri dişiyi bulmak konusunda oldukça donanımlıdırlar. Erkek peygamberdevesi, dişisinin kokusunu 10 kilometre uzaktan bile alabilir. Yapıları çekirgelerden çok farklı göründüğü hâlde onlarla akrabadırlar.

9
Yavrular yumur­tadan çıktıklarında erginlere çok benzer şekildedirler, ancak kanatları yoktur. Türlere göre, 3-12 kez deri değiştirdikten son­ra erginleşirler.

10
11
12
13

Son Dakika Peygamber Devesi Çiftleşirken Eşini Yiyor - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement