Son Dakika Haberleri: Peygamber Efendimizin Tavsiye Ettiği Sünnetleri

Peygamber Efendimizin Tavsiye Ettiği Sünnetleri

5 yıl önce

1
Peygamber Efendimiz'in yaptığı ve bizim de yapmamızı tavsiye ettiği sünnetlerini sizin için derledik. İşte onlardan bazıları...

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
HIZIR (A.S) NASIL GÖRÜNÜR?/ HIZIR ALEYHİSSELAM KİMDİR? Hızır Aleyhisselam yüzyıllardır hakkında çok şeyler anlatılan ancak birçok kimsenin merak ettiği, hatta bazı alimlerin bile varlığından şüphe ettikleri bir kişidir.

42
Ancak Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şerif'lerin açıklamaları ışığında bakıldığında Allah-u Teâlâ'nın özel bazı hikmet ve ilimler verdiği biri olduğu anlaşılır. Ayrıca sır alemine vakıf olan birçok âlim de onun yaşadığını ve çeşitli vazifeler yaptığını bildirmektedirler.

43
KUR'AN-I KERİM'E GÖRE HIZIR ALEYHİSSELAM Kehf suresi 65. ayette "Nihayet kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş ve tarafımızdan bir ilim öğretmiştik" buyurulmaktadır. Tefsir alimleri zikredilen bu zatın Hızır Aleyhisselam olduğu üzerinde fikir birliğine varmışlardır.

44


İNSANLARA NASIL GÖRÜNÜR? Bu konuda söylenebilecek net bir şey yoktur. Zira yardımcı olmak veya sohbet etmek istediği kişiye ak sakallı bir pir-i fâni suretinde de görünebilir, tanıdığı bir insan suretinde de. Hatta sevmediği bir kişi suretinde bile gelebilir.

45
Ancak kalpleri Allah'ın kullarına ne kadar sevgi dolu ise, insanlara karşı ne kadar önyargısız iseler O'nu hissetmeleri veya tanımaları da o kadar kolay olur.

46
Zira Hızır Aleyhisselam aynı kişi suretini genellikle ikinci kez kullanmaz. Ayrıca 40 gün aksatmadan sabah namazını cemaatle camide eda edenlerin onunla mutlaka karşılaşıp görüşecekleri de Hızır Aleyhisselam'ın sırrına vakıf olanlar tarafından nakledilmiştir.

47
HIZIR ALEYHİSSELAM'DAN NASIL NASİPLENİLİR? Hızır Aleyhisselam bazen darda kalanlara yardım etmek için, bazen de Allah'ın ledun ilmi öğrenen sevgili kullarına ilim öğretmek için gider ve kendisine bildirilen kimseler ile beraber olup onların nasiplenmesine vesile olur.

48
Birçok yaşanmış hadiseyi gözönüne aldığımızda Hızır Aleyhisselam ile beraberken, onun gerçek kimliğini bilerek onunla beraber olan kişi sayısı yok denecek kadar azdır.

49
Ancak O'na her daim dualarında yer veren ve O'nunla karşılaşacağı anı hep tetikte bekleyen bazı Allah dostları bu lütfa nail olurlar ve O'nun gerçek kimliğini bilerek istifade ederler.

50
Takdir-i İlahi'dir ki çoğunlukla karşılaştıkları kişinin Hızır Aleyhisselam olduğunu farkettiklerinde O çoktan sırra karışıp uzaklaşmış olur. Zira beraberken genellikle ağır bir gaflet olur ve O olduğunu aklımıza bile getiremeyebiliriz.

51
Aslında önemli olan O'nunla karşılaşmış ve O'ndan nasiplenmiş olmaktır. Ancak elbette gönlümüz bunu bilerek yaşamaktan yanadır. Bunun yollarından biri kalbi her zaman temiz tutmaktır.

52
Çünkü Hızır Aleyhisselam ile karşılaşıldığında kalpte mutlaka bazı farklı duygular olacaktır. Kalbini dinlemeyi bilen ve bu şifreyi çözenler de bu nimetten bilerek faydalanma imkanına kavuşacaklardır.

53
Hızır Aleyhisselam'ı görenler anlatıyor...

54
Sultan II. Mahmud Han zamanında yaşlı bir kadıncağız duymuş ki, Hazreti Hızır her gün yatsı namazında, Yeni Câmî'de görülürmüş. Kendisi de zâten Hızır Aleyhisselâm'ı görmeyi öteden beri çok istermiş.

55
Duyduğu söz üstüne ertesi gün kocasına durumu bildirip, ondan izin alarak yatsı namazına Yeni Cami'ye gitmiş. Namaz çıkışında, avluda bir kenara çekilmiş ve başlamış çıkanlara dikkatli dikkatli bakmaya.

56
O pür dikkat çıkanları tâkip ederken, karşısından bir yaşlı amca çıkagelmiş.

57
–Neye bakarsın hâtun? –Dediler ki, bu camide her gece Hızır Aleyhisselâm görünürmüş. Onu görmeye geldim. –Peki onu görsen nasıl tanıyacaksın?

58
–Bilmem. –O zaman buradan geçse, sen onu tanıyamazsın. –Doğru, nasıl da akıl edemedim.

59
–Bak öyleyse, sana onu nasıl tanıyacağını öğreteyim. –Olur. –Arkamdaki camiyi görüyor musun?

60
–Evet. –Işıklarına bak. Söndü mü şimdi? –Evet, söndü.

61
–Şimdi bir daha bak, ışıklar tekrar yandı mı? –Baktım. Evet şimdi de yandı.

62
–Peki öyleyse. İşte aynı böyle, arkasında duran caminin ışıklarını olduğu yerden kıpırdamadan yakıp söndüren birisini görürsen, İşte o Hızır'dır.

63
–Doğru mu? –Doğru.

64
Kadın "Hay Allah razı olsun" demiş ve beklemeye devâm etmiş. Fakat tabiî herkes dağıldığı halde, târife uygun kimse çıkmamış. Bizimki de mahzun eve dönmüş. Kocası sormuş:

65
–Gördün mü Hızır Aleyhisselâm'ı? –Yok, göremedim.

66
–Vah vah. –Olsun, göremedim ama, nasıl görülür çok iyi öğrendim.

67
Ramazan… Cuma günü… Cuma vakti… Cami… Cemaat tek tük camiye girmekte. İmam kürsüde… Girenlerin arasında… O… Hızır… Hızır aleyhisselam da genç ihtiyar arasında onlardan biri gibi gidiyor bir köşeye oturuyor. Kürsüde imam sohbete başlıyor…

68
Hızır aleyhisselâmın yanına kırklarında bir adam gelip oturuyor. Cami yavaş yavaş dolmakta. Adam, bir müddet sonra uyuklar bir vaziyette sallanıyor, ha uyudu ha uyuyacak. Hızır aleyhisselâm adamı dürtüklüyor: Uyuyacaksın, der.

69
Adam: Uyumam, beni rahat bırak.

70
Hızır aleyhisselâm ses etmez, ancak ezan okundu okunacak, adam ha uyudu ha uyuyacak, bir daha dürtükleyerek: Uyuyacaksın dedim, der.

71
Adam: Ben de sana uyumam, beni rahat bırak dedim. Rahat bırak beni. Rahat bırak yoksa, Hızır olduğunu söylerim. Buradan çıkamazsın. Bu kalabalık sakalında bir tel bırakmaz.

72
Hızır aleyhisselâm susar ve gözlerine kapar, boynunu büker Allah-ü tealaya yönelerek: Ya Rabbim! Bu nasıl iştir. Bu kulun benim kim olduğumu bildi. Bu nasıl iştir ki bendeki listede bunun ismi yok.

73
Cevap gelir: Sana verilen listede beni sevenlerin isimleri var. O ise benim sevdiklerimden…Haber Yayın Tarihi: 23.04.2015 02:45 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü oyuncu Burcu Özberk'in kalça pozuna tepki yağdı: Ben seni ahlaklı bilirdim! Yorgunluğu def ediyor, kansere kalkan oluyor! İşte siyah sarımsağın faydaları Mucize Doktor'un çılgın Açelya'sından yatak pozu! Beğeni yağmuruna tutuldu Ünlü model Kendall Jenner'ın sere serpe kitap keyfi! Resmen içine düştü Dişi bufaloya sinsice saldırmak istemişti! Sonu felaket oldu