Portekiz'in 7 tepeli başkenti Lizbon: Bu şehirde nefes aldığınızı hissedeceksiniz! - Son Dakika

Portekiz'in 7 tepeli başkenti Lizbon: Bu şehirde nefes aldığınızı hissedeceksiniz!

4 gün önce

Portekiz'in başkenti Lizbon, birçok gezginin rüyalarına giren Avrupa'nın en gözde şehri olarak gönülleri fethediyor. Şehrin her noktasında coğrafi keşiflerin başlangıç noktası ve en uzun süreli denizaşırı imparatorluğun başkenti olmasının izleri görülüyor. Nefes aldığınız hissettirecek havası, nostalji kokan tramvayları, renkli sokakları ile tarihin yansımasını her noktada hissettiren 7 tepeli Lizbon; gezilecek en güzel şehirlerden biri.

1
Lizbon'u gezilecek kadar kıymetli kılan en güzel özellikleri arasında insanı rahatlatan deniz havası, çinilerle bezenmiş Art Nouveau tarzı binaları, ilham veren sokakları ve tarihe mal olmuş isimlerin anıtlarıyla süslenen meydanları ön plana çıkıyor.
2
Bir şehri keşfetmenin en iyi yolu, sokaklarında gezmek ve toplu taşımasını kullanmak olabilir. Lizbon'un ünlü 28 numaralı tarihi tramvay ile hem şehri gezebilir hem de insanlarını daha yakından tanıyabilirsiniz.
3
Lizbon'da dolaşırken mutlaka yolunuzun düşeceği Rossio Meydanı'nda, heykellerle süslenmiş büyük bir çeşme göreceksiniz. Etrafında bankların da bulunduğu bu meydan, dinlenmek ve fotoğraf çekmek için ideal bir yer.

4
Praca do Comercio yani Ticaret Meydanı; Lizbon'da düzenlenen konser, sergi vb. etkinliklerinin yapıldığı büyük bir alan. Üç tarafında Portekiz'e özgü sarı renkli binaların bulunduğu meydanda, zafer anıtı da yer alıyor.
5
Santa Engrácia Kilisesi ise Lizbon'da 17. yüzyıldan kalan en önemli mimari yapılardan biri. 20. yüzyıl itibariyle Ulusal Pantheon'a çevrilen kilisede, Portekizli önemli isimlerin mezarları bulunuyor.

6
Lizbon'dan kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz Sintra Kasabası'na giderek, bölgenin mistik havasını yakından soluyabilirsiniz. Temiz havanın, yemyeşil tarlaların, çiftliklerin bulunduğu kasaba oldukça romantik bir lokasyon.
7
Lizbon'un simge yapılarından biri olan Belém Kulesi, şehirdeki en başarılı Gotik mimari örneklerinden biri. Aziz Vincent Kulesi adıyla da bilinen yapı, Tagus Nehri'nin kıyısına inşa edilmiş. 4 kattan oluşan kule, 30 metre yüksekliğine sahip.
8
Lizbon'daki temiz havanın tadına varabileceğiniz en doğru yer Roca Burnu olacak. Rüzgarlı havası, nefes kesen kayalıkları, denizin dev dalgaları ve masallardan çıkıp gelmiş gibi duran deniz feneri ile burada anın tadına varacaksınız.

9


YORUMLAR (2)


Diğer Galeriler

'Koronavirüsle savaşmaktan gurur duyuyorum' diyen sağlık çalışanı paylaşımından dolayı linç yedi Belediyenin sahip çıktığı İsmail Amca'nın son hali yürekleri ısıttı Yolunu kaybeden fotoğrafçılar tarafından bulunan 2 bin 500 yıllık ağaç ihtişamıyla büyüledi Koronavirüsün ulaşamadığı tek yer olan Antarktika'daki 4 bin kişi krizi uzaktan izliyor Playboy model Ava Karabatic, salgın nedeniyle evden çıkamayınca çıplak fotoğraflarını çekip satmaya başladı