Posta güvercinlerinin yollarını düşük frekanslı ses dalgalarıyla bulduğu ortaya çıktı - Son Dakika

Posta güvercinlerinin yollarını düşük frekanslı ses dalgalarıyla bulduğu ortaya çıktı

27.04.2020 17:13

Özellikle Orta Çağ'da haberleşme aracı olarak kullanılan güvercinlerin bunca yolu nasıl takip ettikleri ise asırlardır merak konusu. Ünlü jeofizikçi Jon Hagstrum, bu özel varlıkların yol bulma kabileyetini düşük frekanslı ses dalgalarını ve bunların yeryüzü şekillerinden yansımalarını takip ederek buldukları fikrini ortaya attı.

1
Güvercinlerin haberleşme aracı olarak kullanılması fikrinin geçmişi M.Ö. 3000 yılına Mısır'a dayanıyor.

2
Orta çağ öncesinde Mezapotamya'da ve Doğu Asya'da kullanılan güvercin posta servisleri, 1400'lerden sonra Avrupa'da kurulmaya başlandı.

3
Ünlü haber ajansı Reuters'ın bir dönem 45 güvencinlik bir filoya sahip olduğu biliniyor.

4
Bu özel hayvanların bunca yolu nasıl takip ettikleri ise asırlardır merak konusu. Boyutsuzluk adlı Instagram sayfasının paylaşımında yer alan konu ile ilgili en güncel araştırmalardan birisi jeofizikçi Jon Hagstrum'a ait.
5
Güvercinlerinin üstün yol bulma kabiliyetlerinin, yalnızca ses dalgalarında sorun yaratan şartlara sahip özel bölgelerde bozulduğu bilgisinden yola çıkan Hagstrum, yollarını aslında 0,1Hz gibi çok düşük frekanslı ses dalgalarını ve bunların yeryüzü şekillerinden yansımalarını takip ederek buldukları fikrini ortaya attı.
6
Belirli bir bölgedeki ses dalgalarını ve toplam 45 bin güvercinin hareketlerini inceleyen Handstrum, fikrini doğrulamayı başardı. Konunun detaylarını ortaya çıkarmak için çalışmalarına devam ediyor.
7
8

Son Dakika Posta güvercinlerinin yollarını düşük frekanslı ses dalgalarıyla bulduğu ortaya çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (4)
  • anlamadığım: Anlamadığım şey güvercine ne diyorda oda o adrese gidiyor? Kulağına Eflak boğdan valisine gidecek sakın kimseye vermemi diyor? enteresan Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ruqal: Mehmet kardeşim çok güzel anlatmış evet muhtemelen öle olması lazım 0 0 Yayından Kaldır
  • mehmet çömez.: güvercinler aslında gideceği yerde besleniyorlar..yuvaları orası.haber ulaştırılmak istenen yerlerde kalelerde askeri birliklerde küçük kafeslerde tutuluyorlar.mesaj gönderilmek istendiğinde ayaklarına mesaj bağlanıp salıveriliyorlar..onlarda eşine kümesine ulaşmak için geri dönüyorlar ... 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement