Prestije Mazda 6 Yorumu - Son Dakika

Prestije Mazda 6 Yorumu

14.11.2014 09:41

1
İlk olarak 2003 yılında tanıştığımız Mazda 6, 2007 yılında 2. neslini çıkardı şimdi de 3. nesli ile karşımızda. Haberler.Com okurları için Mazda 6 yı test ettik, işte notlarımız…

2
Mazda KODO tasarım felsefesini Mazda 6'da görmek mümkün. Karakter kazandıran yan hatlar ve etkileyici dizayn meraklı gözlerin sürekli üzerinizde olmasını sağlıyor.

3
Selefinde yukarıya doğru uzatılmış far grubu yerini yana doğru uzatılmış farlara bırakmış. Tüm otomobillerin neredeyse vaz geçilmezi gündüz LED'leri de ön farların üst kısmına konumlandırılmış.

4
Ön ızgara daha da genişletilmiş ve büyük marka logosu ızgaranın ortasına konumlandırılmış. Ön ızgaranın köşelerinden başlayarak kaput boyunca uzanan keskin hatlar dinamik tasarımı desteklemiş.

5
Yan bölümde alüminyum alaşımlı jantlar otomobilin sporcu kimliğini vurguluyor. Kaput üzerindeki keskin hatlara çamurluk üzerinde ve kapı altlarında da rastlamak mümkün.

6
Siyah renkli difüzör ve çift çıkışlı egzozlar bu bölüme sportiflik katmış. Önceki nesildeki şeffaf stop grubu yerini karartılmış stoplara bırakmış.

7
Otomobilin boyutlarına baktığımızda Mazda 6, 4.870 mm uzunluğa, 1.840 mm genişliğe, 1.450 mm yüksekliğe ve 2.830 mm aks mesafesine sahip.

8
Otomobilin kabin içinde Mazda'nın CX-5 modeli ile benzer bir tasarım bizleri karşılıyor. Önceki nesilde yer alan direksiyon, yerini daha modern bir tasarıma bırakmış.

9
Siyah renkli döşemeye kombine olarak açık renkli koltuk ve kapı içi döşemeleri iç mekâna farklı bir hava katmış.

10
Yan destekli koltuklar özellikle virajlarda sizi başarılı bir şekilde koltukta tutuyor. Ayrıca hafızalı olma özelliği ile de tek tuşla kendi ayarınıza erişmenizi mümkün kılıyor.

11
Modelin özellikle ön konsoldaki müzik sistemi önceki nesline göre radikal değişime uğramış. Ön konsol 5.8 inçlik TFT dokunmatik ekran ile tuş karmaşasından kurtulmuş.

12
El freni yanındaki bir kumanda ile de kontrol edilen bu sistemden tüm multimedya işlemlerinizi gerçekleştirebilir.

13
Orta bölümdeki ekran sayesinde Mazda 6 ile ilgili birçok bilgiye erişebilir ve ekranı vitesiniz “R” konumdayken geri park kamerası olarak kullanabilir.

14
BOSE müzik sistemiyle donatılmış bu dokunmatik ekrana USB, Aux ve Bluetooth ile bağlantı sağlanabiliyor.

15
Ergonomi anlamında otomobilde bir sıkıntı yer almıyor. Aksine direksiyon ve orta konsoldaki kumandalar ile otomobilin birçok özelliğini kullanmanız mümkün kılınmış.

16
Önde ve arkada sunulan alan oldukça başarılı. Özellikle arka bölümde oturan yolculara sunulan diz mesafesi takdir edilecek nitelikte.

17
Kabin içinde sunulan geniş kabine ek olarak bagajda sunulan 489 lt lik alan ise göz dolduruyor.

18
Mazda 6; 2.0, 2.5 litre benzinli ve 2.2 litre dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği ile sunuluyor. Test aracımız ise 2.0 litre benzinli motor bulunuyordu.

19
Bu motor 6.000 d/d'de 165 hp güç, 4.000 d/d'de ise 210 Nm tork değeri sağlıyor. 6 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilmiş.

20
Mazda 6, 10.1 sn'lik 0-100 Km/s hızlanma değerine sahip. 1.340 Kg ağırlığındaki aracın performansı spor bir otomobil tepkilerinde diyebiliriz.

21
Alt devirleri sevmeyen bu ünite daha çok üst devirlerde canlılığını koruyor. SKYACTIVE teknolojisine sahip olan motor düşük yakıt ve emisyon oranını sunmayı başarıyor.

22
SKYACTIVE i-Stop ve i-ELOOP gibi sistemleri de barındırıyor. i-Stop sistemi sayesin Mazda 6 uzun süreli trafik ışığı beklemelerinde motoru durdurarak yakıt ekonomisi sağlıyor.

23
i-ELOOP sistem ise ayağınızı gazdan çektiğiniz andan itibaren buradaki enerjiyi yüksek kapasiteli bir kondansatöre depoluyor. Bu enerji daha sonra aracın elektrik sisteminde kullanılıyor.

24
Bu sayede % 10'a varan yakıt tasarrufu sağlanıyor. Mazda 6, testimiz boyunca performanslı kullanımlarda 8.5, sakin kullanımlarda 7.4 litre ortalama tüketim değerlerini gösterdi.

25
Mazda 6'da orta yumuşak süspansiyonlara yer verilmiş. Bu sistem yol üzerinde irili ufaklı bir çukuru absorbe edip size konforlu bir sürüş sağlıyor.

26
Şanzıman geçişlerinin de son derece sarsıntısız olması konfor çıtasını yükselten diğer etmenlerden. Yol ve rüzgâr sesini kabin içine yansıtmayan model, yüksek devirlerde motor sesi alıyor.

27
Mazda 6, katıldığı Euroncap çarpışma testlerinden 5 yıldız almayı başardı. Önden çarpmalarda kabini sağlam kalan Mazda 6 sürücünün sağ kaval ve göğüs kafesi dışında her uzvuna tam koruma sağlayabildi.

28
Maalesef Mazda'nın web sitesinde fiyatlar konusunda karışık bir menüye sahip olduğu için sağlıklı bilgilere ulaşamadık ama 129.650 tl den başlayan fiyatlarla diyebiliriz.

Son Dakika Prestije Mazda 6 Yorumu - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement