Prim borcu olanlar dikkat! Yıl sonu sona eriyor - Son Dakika

Prim borcu olanlar dikkat! Yıl sonu sona eriyor

31.07.2019 11:46

Bağ-Kur'lular ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini kendi ödeyenler borçları olsa dahi 2019 sonuna kadar sağlık hizmeti alabilecek.

1
Konuyla ilgili köşe yazısı yazan Milliyet yazarı Cem Kılıç: 1 Ocak 2012'de yürürlüğe giren genel sağlık sigortası ile Türkiye'de ikamet eden herkes için sağlık güvencesi hayata geçirildi.Bu kapsamda genel sağlık sigortasından faydalanma çerçevesinde en genel anlamda iki grup ortaya çıktı. Sigortalı çalışanlar, SGK'dan aylık veya gelir alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar.

2
Sigortalı çalışanlar, emekliler, dul ve yetim aylığı alan kişiler ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler açısından prim ödeme konusu sorun oluşturmuyor, ancak Bağ-Kur'lular ve GSS primini kendisi ödeyen kişiler zaman zaman sorun yaşayabiliyor.
3
Genel Sağlık Sigortası kimleri kapsıyor?
Genel Sağlık Sigortası kimleri kapsıyor?
Sigortalı olarak çalışanlar ile SGK'dan aylık veya gelir alanlar, yani emekliler ve dul -yetim aylığı alan kişiler ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor. Emekliler ve dul-yetim aylığı alanlar prim ödemeksizin, çalışanlar ise brüt maaşlarından kesilen ve işveren tarafından ödenen primler sayesinde sağlık hizmeti alabiliyorlar.Bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de, prim ödemeksizin sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor.
4
Sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler olarak ifade edilen kişiler kimler?
Sigortalıların bakmakla yükümlü olduğu kişiler olarak ifade edilen kişiler kimler?
1. Sigortalının eşi. Eşi çalışan kadın veya erkek hangi yaşta olursa olsun kendisi çalışmasa bile evli olduğu müddetçe eşi üzerinden genel sağlık sigortasından yararlanabilir. 2. 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklar. 3. Geçiminin genel sağlık sigortalısı tarafından sağlandığı SGK tarafından belirlenen kriterlere göre tespit edilen anne ve babası.
5
Dolayısıyla sigortalının eşi, çocukları ve bazı şartların varlığı halinde anne-babası da sigortalı üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Sigortalılar, SGK'dan aylık veya gelir alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler primleri ödendiği için sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor.
6
Gelir testine göre primleri devlet ödüyor!
Gelir testine göre primleri devlet ödüyor!
Diğer yandan hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için iki yol izlemeleri gerekiyor.Bu durumdaki kişiler eğer yaşadıkları hane içerisindeki kişi başına düşen gelir 2019 yılı için 852,67 TL'nin altındaysa gelir testi yaptırarak bu durumu kayıt altına aldırıp sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Bu durumdaki kişilerin primleri devlet tarafından ödeniyor.
7
Dolayısıyla hiçbir sosyal güvencesi olmayan muhtaç durumdaki kişiler prim ödemeksizin sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Diğer yandan hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin 852,67 TL'den fazla olan kişiler, 2019 yılı için 76,74 TL aylık prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor.

8
60 günden fazla prim borcu olsa da sağlık hizmeti alabiliyor!
60 günden fazla prim borcu olsa da sağlık hizmeti alabiliyor!
31 Aralık 2019 tarihine kadar Bağ-Kur'lular ve GSS primini kendisi ödeyen kişiler, SGK'ya 60 günden fazla prim borçları olsa dahi sağlık hizmeti alabilecekler. Bu tarihe kadar bu şart aranmıyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı geçtiğimiz aylarda yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Dolayısıyla Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan kişiler yıl sonuna kadar hastane kapısından dönmeyecekler. Diğer yandan, Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki kişilere dönük bu uygulama yıl sonunda sona erecek. Dolayısıyla prim borcu bulunan kişilerin bu duruma göre plan yapması gerekiyor.

Son Dakika Prim borcu olanlar dikkat! Yıl sonu sona eriyor - Son Dakika


YORUMLAR (5)
  • gss saçmalığı: ben askerdeyken gss saçmalığına mağruz kaldım. eşime prim borcu çıkmış. haberimiz olmadı. askerden geleli 1 yıl oldu tesadüf eseri öğrendik. üstüne birde faiz bindirmişler. sgk ya gittiğimizde ise itiraz hakkımızın olmadığını, bize haber vermeleri gerektiği halde haber verilmediği gibi herkesin başına geldiği gibi komik bi cevap aldık. herkesi dahil etmiyorum ama devlette memur olanların iş ahlakları yüzünden insanlar mağdur oluyor. Elinizi vicdanınıza koyun denildiğinde ne anlıyorlar? HAK yeme Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor