Prostat Kanseri Riskiniz Olabilir! - Son Dakika

Prostat Kanseri Riskiniz Olabilir!

6 yıl önce

Prostat Kanseri erkek üreme sisteminin önemli bir üyesi olan prostatta görülen kötü huylu değişikliklerdir.

1

Prostat Kanseri erkek üreme sisteminin önemli bir üyesi olan prostatta görülen kötü huylu değişikliklerdir.

2
Prostat, erkeklerde bulunan kestane büyüklüğünde bir organdır. Hemen idrar kesesinin altında yerleşmiştir ve idrar yapma sırasında mesaneden aşağı idrarı taşıyan kanal olan üretranın bir kısmını çevrelemektedir. Prostatın esas rolü, ejakülasyon için gerekli olan sıvının bir kısmını sağlamaktır.
3
Prostat sorununun sebebi henüz bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin kansere yakalanma riskini arttırdığı incelenmiştir.
4
Birinci faktör ailede prostat kanseri sorunlarının yaşanmasıdır. Ailesine prostat sorunu olan hastaların prostat kanseri olma riskleri, diğer kişilere oranlara 2 kat fazladır.
5
Yaşlı kişiler daha büyük risk altındadırlar. Prostat kanseri tanısı konmuş kişilerin 3/4 ü 65 yaş ve üzerindedir.


Prostat kanseri ile erkeklik hormonu arasında bir ilişki olduğu sanılmaktadır. Kısırlaştırılmış erkeklerde prostat kanserinin görülmemesi buna delil olarak gösterilmektedir.

6
Prostat hastaların tümüne ve yaşları ne olursa olsun ilk basamak muayene yöntemi; makattan prostat muayenesidir.
7
Üroloji bölümü tarafından yapılan bu muayene, ürolog tarafından prostat üzerinde bulunan özellikler değerlendirilerek teşhis edilir ve gerekli tedavi yöntemlerine karar verilir.
8
Normal olarak prostat büyümesi bütün erkeklerde 50 yaş sonrasında vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler sonucunda oluşur. İnsan yaşam kalitesini etkileyecek kadar önemli bir sorundur.


Prostat büyümesinin yol açtığı sorunlar kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bu yüzden Prostat sorunu ile ilgili şikayetlerin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Hastan yaşı ve diğer hastalıkları da (kap, şeker, tansiyon) göz önünde tutularak uygun bir tedavi yöntemi izlenebilir.

9
Prostat Sorunu ile ilgilenen Ürologlar muayene sırasında ultrasonografi kullanırlar.

Prostat araştırmasında, prostatın büyüklüğü, mesanenin kalınlığı, böbreklerde bir tıkanıklık olup olmadığı ve bunlardan daha önemlisi idrar boşaltımının ardından mesanede idrar kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

10
Prostat Sağlığına Faydalı Besinler Nelerdir?
11
Beslenmenizdeki hayvansal yağ miktarını azaltın. Çalışmalar hayvani yağdan zengin kırmızı et ve bol yağlı süt ürünlerinin prostat kanserinin büyümesini uyarabileceğini gösteriyor.


Haftada iki üç kez balık yiyerek (kızartma dışında) alfa omega-3 yağ asitleri alımınızı artırın.

Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:18 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ramo'nun yosun gözlü güzeli Fatoş, Instagram pozlarıyla büyülüyor! 25 saniye sallandı, 601 can aldı! İşte Türkiye'nin yaşadığı en büyük depremler İmdat çağrısına cevap veren bikini modeli polis memuru vurularak öldürüldü Futbolcu Javier Hernandez'in eşi Sarah Kohan hem güzelliği hem yeteneğiyle büyülüyor Kenan Doğulu'nun klibinde birkaç saniye gözükmüştü, şimdilerde Türkiye'nin hayran olduğu isim!

Son Dakika Haberleri