Son Dakika Haberleri: Radyasyonun Zararları

Radyasyonun Zararları

9 yıl önce

1
Japonya'daki depremden sonra Fukuşima nükleer satralinde çıkan yangın ve patlama, buradan kaynaklanacak radyasyonun insan sağlığına etkisi konusunda kaygılı.

2
Ancak nükleer reaktörlerin yakın çevresinde yaşamayanların tehlikeli dozda radyasyona maruz kaldıklarını gösteren herhangi bir belirti yok. Önceki akşam Tokyo civarındaki radyasyon seviyesinin 1 mikrosievert'ten az olduğu bildirildi.

3
Bu miktar normalin 10 katı olsa da uzmanlar bu radyasyon miktarının çok düşük olduğunu ve hatta 10 mikrosievert'e denk gelen bir diş röntgeninden daha az olduğunu belirtiyor. Bir kişi yıl boyunca Tokyo'da bu seviyede radyasyona maruz kalsa bile bunun vücuttaki bir organın tomografisinin çekilmesi sırasında alınan radyasyon miktarının üçte birine denk geldiği kaydediliyor.
4
İnsanlar zaten doğadan belli miktarda radyasyon alıyor. Uçak seyahati, rutin çene ve diş röntgenleri, MR, tomografi gibi tıbbi testlerden de radyasyon alınıyor. Uçuş rotasına göre, 40 bin feet yükseklikteki bir uçuş saatte 3 ila 9 mikrosievert radyasyona yol açıyor ki bu da şimdiye kadar Tokyo'da ortaya çıkandan daha yüksek.

5
Genel olarak bir insan bir yılda hava ve topraktan 1 ila 10 millisievert radyasyon alıyor. Bin mikrosievert, 1 millisievert ediyor. Tüm vücudun bilgisayarlı tomografisi 20-30 millisievert, tek bir organın tomografisi ise 10 millisievertten az radyasyon veriyor.

6
Radyasyon sievert birimi kullanılarak ölçülüyor ve bu insan dokularınca emilen miktarı belirliyor. Bir sievert bin millisievert ediyor.

7
Dün sabah itibarıyla Fukuşima'daki radyasyon seviyesi saatte 10 millisieverte ulaştı daha sonra 3 millisieverte düştü. Önceki sabah ise bu miktarın saatte 400 millisieverte çıktığı belirtiliyor.

8
ABD Çevre Koruma Kurumu'na göre millisievert birimiyle, farklı radyasyon seviyeleri ve bunların insan sağlığı üzerindeki muhtemel etkileri ise şöyle:

9
50-100 millisievert radyasyona maruz kalmak, kanın kimyasını değiştiriyor.

10
500 millisievert: Saatler içinde bulantıya yol açıyor.

11
700: Kusma

12
750: 2-3 haftada saç dökülmesi

13
900: İshal

14
1000: Kanama

15
4000: Tedavi uygulanmazsa, 2 ay içinde muhtemel ölüm

16
10,000: Bağırsaklarda tahribat, iç kanama ve 1-2 haftada ölüm

17
20,000: Merkez sinir sisteminde tahribat ve dakikalar içinde bilinç kaybı. Saatler ve günler içinde ölüm.

18
Kaynak: Tayvan Atom Enerjisi Kurumu, Dünya Nükleer Birliği, ABD Çevre Koruma Kurumu.Haber Yayın Tarihi: 18.03.2011 11:39 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti! Hükümet için çalışıyordu, çıplak fotoğrafları ortaya çıkınca hayatı tepetaklak oldu