Son Dakika Haberleri: Rahat Bir Uyku Uyumanın 20 Yolu

Rahat Bir Uyku Uyumanın 20 Yolu

6 yıl önce

1
Doğal dinlenme biçimimiz olan uyku, bedensel fonksiyonlarımızın en önemlilerinden biri. Ancak stres, depresyon, amfetamin, antidepresan türü ilaçlar; yüksek ses, açlık, tokluk, ışık, sigara, çay, kahve, zihnin meşgul olması gibi birçok sebep uyku kalitemizi etkiliyor.

2
Bu yüzden pek çok sağlık sorununun sebebi uykusuzluk ya da kalitesiz uyku. İşte size rahat bir uyku uyumak için 20 yol...

3
ÇAY İÇİN: Bitki çayları yatmadan önce gevşemenize yardımcı olur.

4
KİTAP OKUYUN: Yoğun bir günün heyecanını yatıştırmak için favori kitabınızı elinize alın.

5
i-PAD'İNİZİ UZAKTA TUTUN: Teknoloji ürünü cihazlardan gelen mavi ışık gün içinde olanları düşünmenizi sağlar, bu sebepten dolayı uyumadan en az yarım saat önce bu cihazları kapatın.

6
ATIŞTIRMALIK BİR ŞEYLER ALIN: Bal, süt ve fındık gibi atıştırmalıkların içerisinde olan bileşimler uykuyu tetikler.

7
GERME EGZERSİZİ YAPIN: Germe ağrılarınızı azalttığı gibi aynı zamanda sizi sakinleştirerek uykuya hazırlar.

8
MEDİTASYON: Meditasyon zihninizi temizleyerek sizi uykuya meyilli hale getirir.

9
IŞIKTAN SAKININ: Alarm, cadde lambası, elektronikler bunların hepsi sizin derin bir uyku uyumanızı engeller. Işık kirliliğini engellemek için bir şeyler ile bunları örtün.

10
SICAK BİR DUŞ ALIN: Duş kaslarınızın gevşemesine sebep olur bu da uykuya kolay dalmanızı sağlar.

11
EGZERSİZ: Gün içinde egzersiz ile enerjinizi harcamak, akşam uykuya dalmanızı hızlandıracak.

12
AKŞAM YEMEĞİNİZİ ERKEN YİYİN: Yatağa dolu bir mide ile girmek yatarken sizi rahatsız edecektir bu yüzden akşam yemeğinizi erken saatlerde ve hafif bir şekilde yiyin.

13
ŞARAPTAN UZAK DURUN: Gece yatmadan içilen içki huzursuz bir uyku uyumanızı sağlar.

14
STRESTEN UZAK DURUN: Tedirgin ve kaygılı olmak sizi her zaman uyanık tutar. Bütün gün ve gece boyunca stresten uzak durmanın yollarını bulun ve zihninizi temizleyin.

15
HUZUR VERİCİ BİR KOKU: Lavanta ve çay ağacı yağı huzur verici kokulardır. Yatağınıza ve saçınıza birkaç damla bu kokulardan damlatın.

16
DOĞRU ISIYI BULUN: Sağlıklı bir uyku uyumak için en uygun sıcaklık 18-22 derece aralığıdır.

17
YOGA YAPIN: Germe egzersizlerinin yanı sıra yoğa çalışmaları aynı zamanda zihninizin de rahatlamasını sağlar.

18
UYUKLAMAYIN: Dinlendirmeyen bir uyku sizi gün içinde uyuklamaya sevk eder, fakat bu sadece gece uykunuzun daha da kaçmasına sebep olur.


19
YENİ BİR YATAK ALIN: Ağrı ve acılar ile uyanıyorsanız, yatağınız yeteri kadar sizi dilendirmiyor olabilir ortalama 8 yılın üzerinde ise yatağınızı değiştirin.Haber Yayın Tarihi: 10.03.2014 10:08 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!