Ramazanı Rahat Geçirmenin Sırları - Son Dakika

Ramazanı Rahat Geçirmenin Sırları

9 yıl önce

1
Vücudun oruca hazırlanması Ramazan Ayı'nı rahat geçirebilmek adına oldukça önemli.
2
Ramazan ayının yaklaştığı bugünlerde, öğle öğününü kaldırıp, yerine kavun-karpuz gibi mevsim meyvelerinin tüketilmesinin, vücudun oruca alıştırılması açısından önemli olduğu bildirildi.

3
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Remzi Yılmaz, özellikle yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında vatandaşların beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.
4
Doç. Dr. Yılmaz, Ramazan ayında da daha çok sebze ve sıvı tüketimine yönelik iftar sofralarının hazırlanmasının tercih edilmesi gerektiğini dile getirerek, iftarda bir anda ciddi miktarda gıda tüketiminin yerine daha çok açlığı yatıştırıcı hafif gıdaların tüketilmesinin daha doğru olacağını ifade etti.
5
Özellikle tatlı, dondurma ve kuru yemiş gibi gıdaların ise iftardan birkaç saat sonra tüketilmesinin hem alınacak lezzet açısından hem de düzenli beslenme açısından daha uygun olacağını belirten Yılmaz...
6
Yılmaz, her gün et yemekleri yerine daha çok farklı türden sebze, balık ve tavuk gibi gıdaların tüketiminin daha sağlıklı bir tercih olacağını dile getirdi.

7
İftarla birlikte bol sıvı tüketiminin aşırı şişkinliğe neden olacağını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

8
''İftarla birlikte kısa sürede bol miktarda sıvı tüketiminin ardından bir de fazla yemek yenilmesi aşırı şişkinliğe neden olarak hem mide ve hem de kalp damar sağlığı açısından riskler oluşturuyor.
9
aten içilecek bir veya iki bardak sudan sonra tüketilecek bir çorba da susuzluğu belli ölçüde kıracaktır. Sonraki saatlerde zaten yine sıvı alımı devam ederek, günlük ihtiyaç tamamlanacaktır.''
10
''Ramazan'da aşırı gıda tüketildiğine dair gözlemleri alışveriş merkezleri veya kendi soframızda rahatlıkla yapabiliriz. Ramazan ayında öğün sayısı azaltılmasına rağmen daha fazla gıda tüketimi yapılıyor.
11
İftar yemeğinin azaltılması, 3-4 saat sonra ise ara öğün yerine geçebilecek meyve, dondurma, tatlı veya kuru yemiş seçeneklerinden birinin uygun ölçüde alınması dengeli beslenme açısından, dolayısıyla da kalp damar sağlığı açısından daha uygundur.
12
Ramazan'da toplam gıda tüketimi azaltılmalı ve bu da dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır.


YORUMLAR


Diğer Galeriler

Polis, selfie çekenleri durdurmak için Mavi Göl'ü siyaha boyadı Evde temizlik yapan spor spikeri Diletta Leotta sosyal medyayı salladı Bacakları açık şekilde oturan yıldız isim Michelle Keegan, canlı yayında frikik vermekten son anda kurtuldu 14 yaşındaki anne, eğlenmesine engel olduğu için 1 yaşındaki bebeğini asarak öldürdü Ünlü model Emily Ratajkowski'nin yayınında Türk takipçinin yaptığı yorum olay oldu: Göğüslerini göremiyorum