Reklamın İyisi İğrenci Olmaz - Son Dakika

Reklamın İyisi İğrenci Olmaz

07.06.2013 11:29

Tepki gören reklamlar.

1
Almanya'da bir pil üreticisi firma, kendi ürünlerini tanıtmak için hazırladığı reklamda, genç bir kadın televizyonda işaret parmağını burun deliğini sokarak şaşkınlığını dile getiriyor. Mankeni şaşırtan şey ise, firmanın elektrikli otomobil için ürettiği pil. Reklamda gelecekteki otomobillerde artık benzin kullanılmasına gerek olmadığı belirtilerek şu slogan kullanılıyor: 'Benzin bulaşmadan rahat rahat karıştırın.'
2
Almanya'da bu reklam ortalığı karıştırdı. Tepki gösterenler de var, sadece gülüp geçenler de. Bazen sadece kendi yayınlandığı ülkelerde bazense tüm dünyada tepki çeken reklamlar var. Onlardan bazıları şöyle;
3
Daha önce de Almanya merkezli bir AIDS'le mücadele örgütünün Dünya AIDS Günü nedeniyle yayınladığı görsel ve yazılı basın reklamları ortalığı karıştırmıştı. Bir çiftin seviştiği reklam filminin sonunda erkeğin Adolf Hitler olduğu anlaşılıyor ve dik bakışlarının altında "AIDS katliamcıdır" sloganı yer alıyor. Kampanyada Stalin ve Saddam Hüseyin'i de kadınlarla sevişirken gösteren posterler bulunuyor.
4
Toyota'nın doğa dostu modeli Prius için hazırlanan reklamdan. Posterde üç ahlakdışı durum ele alınıyor: Cinayet, fuhuş ve zina. Slogan ise şöyle: “En azından Prius kullanıyor.”
5
Fransa'da sigara karşıtı bir reklam tartışma yarattı. İlanda yaşlı bir adam ağzında sigara olan bir gencin başına elini koymuş olarak görünüyor.Reklam sloganı ise "Sigara içmek tütünün kölesi olmak demektir." Kampanyayı yapan"Droits des Non-Fumeurs" (Sigara içmeyenlerin Hakları) örgütü ise posterlerin cinsel istismar ya da tecavüz göstermediği, fakat şok etkisi yaratmayı amaçladığını belirtti. Ancak reklam şimdiden büyük tartışmalara neden oldu.
6
Üstü çıplak bir erkeğin, başka erkeklerin önünde yere yatırdığı kadının resmedildiği bu afiş, kadının izzeti nefsini ve gururunu ayaklar altına aldığı gerekçesiyle İtalya'da yasaklandı.

7
Tony Blair'in başbakan olduğu dönemde hayata geçirmek istediği yeni kimlik kartı uygulamasının özgürlükleri sınırlayacağı gerekçesiyle başlatılan ‘NO2ID' adlı kampanyanın reklamı. Barkod Hitler çağrışımı yaptığı ve saldırgan olduğu için yasaklandı.
8
Öldüren Topuklar. İngiltere şiddet içerikli olduğu için yayınlamayı uygun bulmadı.
9
Benetton'un her reklamı ayrı bir tartışma konusu. Daha önce Papa ve Ahmed Mohamed el-Tayeb, (Kahire'deki Al-Azhar Cami'nin imamı). posterini kullanan firma yeni kampanyası Unhate için Barack Obama ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'i kullandı.

Son Dakika Reklamın İyisi İğrenci Olmaz - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement