Reza Zarrab'ın 5 Yıllık Hızlı Yükselişi - Son Dakika

Reza Zarrab'ın 5 Yıllık Hızlı Yükselişi

Rüşvet operasyonunun kilit isimlerinden Reza Zarrab'ın iş dünyasındaki hızlı yükselişi operasyondan sonra dikkatleri topladı.

1
Rüşvet operasyonunun kilit isimlerinden biri olan ve Ebru Gündeş'in kocası olarak tanınan 29 yaşındaki Reza Zarrab'ın 5 yıldır Türkiye'deki iş yaşamında hızlı yükselişi en çok dikkat çeken konular arasına girdi.
2
İşte Bakü doğumlu olan ve Türkiye'de kurduğu şirketlerle ülkenin altın ihracatının yarısını gerçekleştirmeye başlayan genç iş adamının hızlı yükseliş hikayesi...
3
İş geçmişi 1996'ya kadar uzanan Reza Zarrab, Türkiye'deki ilk ticari yatırımına 2008 yılında Royal Denizcilik AŞ firması ile başladı. Şirketin kurucuları kayıtlarda, Rıza Sarraf, Ahad Khabaztamımı, Apdullah Happani, Humayun Zatpavar ve Turgut Happani olarak geçiyor.
4
Şirketin sermayesi 1 milyon TL olarak belirlenirken, 900 bin TL'si Sarraf'ın payı olarak kayıtlarda yer aldı. Happani de 25 hisseye sahip olarak 250 TL ile şirkete ortak oldu.
5
Dubai'de, Al Nafees Exchange ve Al Salam Center Exchange firmaları ile finans ve para piyasalarında faaliyet gösteren Sarraf Türkiye'deki ilk yatırımı olan ve kısa sürede büyüyen Royal Denizciliği, demir çelik ve inşaat sektöründeki yatırımlar izledi. Büyümenin ardından 2010 yılında Royal Holding kuruldu.
6
Royal Denizcilik'in en büyük işleri ise Moskova Radisson Hotel için ürettiği 5 adet lüks restoran gemisi oldu. 2012 Haziran ayında tamamlanan 45m Sailing Yacht projesi ‘60 years' ise World Superyacht Award yarışmasında da finale kaldı.
7
Royal Denizcilik, endüstriyel makine konusunda da faaliyet göstermeye başladı ve Tebriz'deki demir çelik tesisi ‘Foulad Kaveh'i devreye aldı. Bu 27 Ekim 2011'de şaşırtıcı bir faaliyet alanı daha Royal Denizcilik şirketine eklendi. Faaliyet alanı kıymetli madenler ticareti konusunda ihracat yapmaktı.
8
2012 yılında altın ve kıymetli madenler ithalat ve ihracatı yapmak üzere kurulan Safir Altın Ticaret Limited Şirketi aynı yıl gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye'nin 2012 altın ihracatının yüzde 46'sını tek başına yapmayı başardı.
9
Bu değişiklik bir zorunluluktan ortaya çıktı. 2011 Nisan ayında Atatürk Havalimanı'nda kaçakçılık suçlamasından gözaltına alınan Turgut Happani, Royal Denizcilik'in kurucularındandı. 150 milyon doları bavullarla taşırken gözaltına alınan Happani'nin Zarrab'ın şoförü olduğu iddia edildi. Zarrab o dönem Happani'yi tanıdığını ancak şoförü olmadığını söylemişti.
10
Bunun üzerine şirketin ana sözleşmesi değiştirildi. Yetmedi... Bu yılın başında da yine İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Dubai'ye giden bir gruptan şüphelenen polis, çantalarda uyuşturucu ararken piyasa değeri 30 milyon dolar olan 320 külçe altın buldu. Altınların sahibinin ise yine Zarrab olduğu ortaya çıktı. Kuryeler altının yasal yollarla ihraç edildiğini belirtip ellerindeki beyannameyi polise gösterince altınlar geri verildi.
11
Reza Zarrab, bugün 6 farklı bölgede 4 ofis ve 120 broker aracılığı ile çalışan Safir Altın ile birlikte Royal Holding 8 firması ile 10 farklı sektörde faaliyet gösteriyor.
12
Söz yazarı da olan genç iş adamı, 11 Şubat 2010'da evlendiği Ebru Gündeş'in ‘Evet' albümüne söz ve müziğini kendisinin yazdığı ‘Sadece Sevdim' isimli şarkıyı verdi. Zarrab, daha önce İbrahim Tatlıses ve Sibel Can'a da beste vermişti.
13

Haber Yayın Tarihi: 19.12.2013 12:16

Son Dakika Reza Zarrab'ın 5 Yıllık Hızlı Yükselişi - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeni bulgularla en güncel karşılaştırma! İşte koronavirüs, grip ve soğuk algınlığının belirtileri arasındaki farklar Ne umdu ne buldu! Çıplak fotoğraf paylaşan hakimin başı fena dertte İkinci kez yaşadığı annelik heyecanı yarım kaldı! Petek Dinçöz bebeğini kaybetti Necati Şaşmaz'ın günde 80 bardak çay içtiğini biliyor muydunuz? İşte ünlülerin bilinmeyen alışkanlıkları Kumaş maske ile ilgili korkutan gerçek: Virüsü parçalara ayırıp daha uzağa yayıyor