Ruh Sağlığınız İçin Dekorasyon Önerileri - Son Dakika

Ruh Sağlığınız İçin Dekorasyon Önerileri

12.12.2012 08:56

1
Uzman Diyetisyen Işın Sayın, kış depresyonunu renklerle aşılabileceğimiz, renklerin mutfağınızda keyifle yemek yemenizden tutun kilolunuza kadar olumlu etkilerde bulunabileceğini vurguluyor.
2
Dekorun ruh sağlığınız, beden sağlığınız, iştah seviyeniz ve atıştırma arzunuza etki edebileceğini hiç tahmin eder miydiniz?
3

Çok sık değiştirilemeyen ev içi renklerin doğru seçilmesi bu sebeplerle; hem yaşam kalitemize ve hem de sağlığımıza ummadığınız biçimde fayda sağlayabilmektedir. Gelin, sizin de renkli, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam alanınız olsun...

4
Hızlı yiyenlere mavi mutfak…
5
Mutfak duvarlarınızı açık bir mavi tonunda boyayın. Böylece mutfakta geçirdiğiniz süreyi huzurlu kılmayı başarabilirsiniz.

6
Beyazla belirli oranda mavi rengi karıştırarak, ara tonlar elde edebilirsiniz. Bir duvarı beyaz, diğerini mavi de boyayabilirsiniz.
7
Beyaz renk; ışığı yansıtır. Böylece mutfağınız, 4 mevsim boyunca içinize çok sinecek.

8
İngiltere' de Manchester Üniversitesi'nde, renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri konulu bir araştırmada, mavi ve beyaz renklerin, sakinlik veren bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Demek ki; bir adım daha ileri gidip, masa örtünüzü mavi-beyaz desenli renkte seçebilirsiniz...

9
Tabaklarınızı beyaz renkte seçin. Beyaz ışığı yansıtır, dikkat çeker. Yemeğinizin renkleri belirginlik kazanır. İştahı uyarmayan renklerde dekore edilmiş bir mutfakta, yemekten tat almak mümkündür.

10
Çiğnemeden hızla yutanlar ve iştah kontrolüne ihtiyaç duyan acele ve stresle masaya oturanlar için mavi tonlar, birebirdir." diyor.

11
Atıştırma ve salata tabakları yeşil olmalı.

12
Salonda ya da oturma odasında sürekli bir şeyler atıştıranlardan mısınız?

13
İş yerinden belki de evinizde mutfağınıza kadar taşıdığınız hırs ve streslerinizi, en azından salon/oturma odanızın huzur veren yeşiliyle aşabilirsiniz. Salonunuzu, canlı yeşilin tonlarına boyayın ki; ferah ve huzurlu bir ortam oluşsun. Böylece atıştırmalarınızla ilgili sakin ve sağlıklı kararlar alabilecek bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

14
Daha düşük kalorili, masum ve keyifli seçimler yapabileceğiniz bir ruh hali ise; çok çiğnemek, sakin davranmak ve damağınızda uzun uzun gezdirdiğiniz atıştırmalıklarınızın tadının keyfine varmak için uygun zemin hazırlar.

15
Kırmızı ve sarı ise iştah açabilir. Bunu aksesuar olarak bile, tercih etmeyin.

16
Atıştırma tabağı için en uygun renk yeşil tonlarıdır.

17
Koyu yeşil tonlarında desenleri olan beyaz ya da tamamen yeşil bir tabak da uygun olabilir.

18
Bitki çayı fincanınızı da sevdiğiniz bir desen ve renkte olmasında sakınca yok.

19
Salonda battaniye, halı, süs eşyaları vb tüm aksesuarlarınızı da mavi-yeşil-beyaz-krem tonlarında seçmeniz, ruh halinizi değiştirecek, akşam öğünlerinizin daha dinlendirici ve sakin öğünler olmasına yardımcı olacaktır." diyor.
20
Güne güzel başlamak için renkli bir yatak odası

21
Güne iyi başlamak için iyi bir uyku gibisi yoktur. Yatak odasında duvarlar krem, beyaz olabilir.

22
Gündüz tül perdeden geçen ışık, duvarların renginden yansıyarak odanızı aydınlatacak, güne iyi başlamanıza yardımcı olacaktır

23
Size minik bir tüyo vermek gerekirse; mutlu insanların iştahları daha kontrollüdür. Yatak örtüsü, nevresim takımlarınızda özgürlüğü seçin. Bir yastık lacivert, diğeri kırmızı, çarşafınız sarı, dekoratif yastıklarınız ise sarı ve turuncu, yatak örtünüz fıstık yeşili ve tamamı düz renk, desensiz olabilir.
24
Bu size enerji ve dinamizm verecek, güne daha iyi, mutlu başlamanızı sağlayacaktır. Deneyin, yatak toplamayı belki de hiç bu kadar sevmediğinizi göreceksiniz…

25
Diğer yandan, yalnız yatak odasının kalın perdelerinde, ışığı içeriye asla geçirmeyen, koyu renkli, oldukça kalın kumaşları tercih edin.

26
Karanlık odada uyku, gün içi mutluluğumuz, ruhsal toleransımızdan sorumludur. 6-8 saatlik kaliteli bir gece uykusu, "insülin, leptin, ghrelin" gibi iştahla ilgili hormonların gün içi dengesinden sorumludur
27
Işığın sızmadığı karanlık bir yatak odasında uyku sürecinde, gözdeki fotoreseptörlerimiz izin verir ve "melatonin" hormonu salgılanır. Bu hormon da seratonin denilen bir mutluluk hormonunun ön maddesidir.

Son Dakika Ruh Sağlığınız İçin Dekorasyon Önerileri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Pistlerdeki rekabet aşk hayatlarına da sıçradı! Türk güzel Formula 1'i birbirine kattı Kamera önünde soyunarak para kazanıyordu! Kocası içki şişesiyle öldürdü Koronavirüsün dünyayı ele geçireceğini önceden bilen kahin, bitişi için de tarih verdi İki gün önce "Hızlı araç kullanırım" demişti! Çukur'un Celasun'u aracıyla şarampole yuvarlandı Anıt mezarın üstündeki mesajı gören arkeologlar 1500 yıllık uyarıyla karşılaştı