Rusya Doğalgazı Keserse Türkiye Ne Yapacak? - Son Dakika

Rusya Doğalgazı Keserse Türkiye Ne Yapacak?

27.11.2015 11:30

1
Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından iki ülke arasındaki ilişkinin nasıl ilerleyeceği çok konuşuluyor.

2
Akıllara ilk gelense Türkiye'nin %50'sini Rusya'dan aldığı doğal gazı nasıl karşılayacağı...

3
Rus yetkililer tarafından yapılan ilk açıklamada, doğal gaz konusunda herhangi bir kesinti olmayacağı söylendi.

4
Türkiye Cezayir ve Nijerya'dan LNG olarak doğal gaz alıyor. 2014 yılında da Katar'la da LNG alımı konusunda anlaşma imzaladı.

5
Bu alternatifler dahilinde Rusya doğal gazı keserse Türkiye'nin ne yapacağı ise merak konusu.

6
Türkiye'de gaz tüketiminde artış yaşanmasına rağmen yeraltı doğal gaz depolama kapasitesinde aynı oranda gelişme gözlenemiyor.

7
Doğal gaz arzındaki günlük ve mevsimlik değişiklikleri karşılamak ve doğal gaz açığını gidermek amacıyla Türkiye'nin doğalgazda depolama imkânlarının artırılması gerekiyor.

8
Türkiye'nin doğal gaz depolama kapasitesi 14 gün. Bu süre Avrupa'da 45 güne kadar çıkıyor.

9
Türkiye'nin ilk yeraltı doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yeraltı Doğal gaz Depolama Tesisi 2007 yılında devreye alındı.

10
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından işletilen tesisin toplam depolama kapasitesi 2.6 milyar metreküp.

11
Tesisin maksimum enjeksiyon kapasitesi 16 milyon metreküp/gün ve maksimum geri üretim kapasitesi 20 milyon metreküp/gün.

12
Türkiye'nin uzun süredir planlanan ve yapım çalışmaları devam eden Tuz Gölü Yeraltı Doğal gaz Depolama Tesisi, Silivri'den sonra ikinci depolama tesisi olacak.

13
Projenin inşası iki aşamada yürütülüyor. İlk aşamada 2016 yılında 500 milyon metreküp depolama kapasitesinin devreye alınması, ikinci aşamada ise 2019 yılında diğer 500 milyon metreküplük bölümün devreye alınarak toplam 1 milyar metreküplük yeni depolama kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

14
Tesis tamamlandığında enjeksiyon kapasitesi 30 milyon metreküp/gün, maksimum geri üretim kapasitesi ise 40 milyon metreküp/gün olacak.

15
Kış aylarında Türkiye'nin günlük doğal gaz çekişi ise 230 milyon metreküpe kadar çıkabiliyor.

16
Türkiye, geçen yıl 7.2 milyar metreküp LNG ithalatı yaparken, söz konusu miktar toplam doğal gaz ithalatının yüzde 14.78'ini oluşturdu. Sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatının yüzde 76.79'luk kısmı BOTAŞ tarafından Cezayir ve Nijerya'dan sağlandı. Kalan miktar spot LNG ithalatı olarak gerçekleştirildi.

17
Türkiye'nin LNG ithalatı, 2005-2013 arasındaki dönemde yüzde 26.7 oranında arttı. Türkiye'nin 2 adet LNG terminali mevcut.

18
Bunlar, BOTAŞ'a ait olan 6.2 milyar metreküp/yıl gazlaştırma kapasiteli Marmara Ereğlisi LNG terminali ile 2006 yılında İzmir Aliağa'da kurulan 6 milyar metreküp/yıl gazlaştırma kapasiteli Egegaz LNG terminali.

19
Artan gaz talebinin karşılanması ve kaynak çeşitliliğinin sağlanmasında Türkiye için önemli bir alternatif olmasının yanı sıra, özellikle kış aylarında artan günlük tüketime bağlı arz-talep dengesizlikleri ve pik talebin karşılanmasında LNG kritik rol oynuyor.

20
21
22
Rusya dışında, doğal gaz açısından zengin ülkeler...

23
24
25
26
27
28
29
30

Son Dakika Rusya Doğalgazı Keserse Türkiye Ne Yapacak? - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü Aylık 10 bin TL gıda masrafı olan 11 çocuklu anne ısrarından vazgeçmiyor: Yine doğuracağım
Advertisement