Rusya'nın Bilinmeyen Gerçekleri - Son Dakika

Rusya'nın Bilinmeyen Gerçekleri

26.11.2015 10:33

1
Dünyanın "süper güçlerinden" olan Rusya hakkında bu bilgileri daha önce duymuş muydunuz?

2
En ölümcül göl/ Bir insan Rusya'daki Karaçay Gölü'nün kıyısında durarak bile ölümcül dozda radyasyon alabilir. Bunun nedeni de gölün yakınında bulunan ve 1990 yılına kadar varlığı gizlenen Rusya'nın en büyük nükleer reaktörlerinden birinin suyu kirletiyor olması. Ayrıca Rusya'da bulunan Karaçay Gölü dünyanın en radyoaktif ve kirli gölü ünvanını elinde bulunduruyor.

3
Bu kartpostal görünümünün içinde sakladıkları ise dehşet verici çünkü Karaçay tam bir ölüm makinesi. O kadar kirli ki havasından bir saat solumanız bile vücudunuza ölümcül derecede radyasyon almanıza neden olarak sizi öldürüyor. (1 saatte 600 röntgen atık çıkarıyor.)

4
Gölün içinde bulunduğu kirlilik 1940lar Sovyetler Birliğinden miras. O dönemlerde kendi atom bombasını üretmek için kurduğu gizli nükleer silah fabrikası Mayak'ın atıklarını Karaçay gölüne dökerek ölümcül bir kirliliğe sebebiyet vermiş.

Sonraları dünya bu gerçeği 1990lar da Boris Yeltsin'in açıklamaları ile öğrendikten sonra batılı bilim adamlarına bölgeye giriş izni veriliyor ve gerçek trajedi olan Karaçay Gölü'nün dünyanın en ölümcül derecede kirlenmiş yeri olması gerçeği gün yüzüne çıkıyor.

5
Greenpeace, Mayak bölgesi ile ilgili çarpıcı haberler veriyor. Sadece bölgeyi değil radyoaktivite bölgede kanser oranını %21 ve doğumsal hastalıkları %25 oranında artırarak orada yaşayanlarla beraber yaşayacak olanları da yaklaşık 50 yıl boyunca etkilemeye devam edecek.

6
Doğalgaz rezervleri/ Rusya'nın doğalgaz rezervleri 13,2 milyar adet. Yani olimpik bir yüzme havuzunun hacmine denk geliyor.

7
Pluton'dan büyük/

Rusya'nın yüzölçümü kısa zaman önce gezegen kategorisinden çıkarılan Pluton'dan daha büyük. Rusya'nın yüzölçümü 17 milyon kilometrekare. Pluton'unki ise 16,6 milyon kilometrekare.

8
9
20 Rus bir Pakistan'a bedel/

Rusya'nın en zengin 20 kişisinin toplam varlığı 227 milyar dolar ediyor. Bu da Pakistan'ın 215 milyar dolarlık GSYH'sini geride bırakıyor.

10
II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği 1 milyondan fazla kadını silah altına almış ve keskin nişancı, makinalı tüfek birliği, tank mürettebatı gibi aktif cephe görevlerinde kullanmıştır. Günümüzde Kızılordu'daki kadın askerler arasında güzellik yarışması yapılmaktadır.

11
Nüfusu geriliyor/

Rusya'nın nüfusu 1993 yılından bu yana 6,6 milyon kişi azaldı. Rusya'nın 2010 yılı itibariyle 141 milyon olan nüfusunun 2050 yılında 126 milyona gerilemiş olması bekleniyor.

12
Moskova metrosu/

Günde 9 milyon yolcu Moskova metrosuyla seyahat ediyor. Bu Londra ve New York metrolarının günlük toplam yolcu sayısından fazla.

13
Alaska'yı sattı/

Rusya 1868 yılında Alaskya'yı ABD'ye 7,2 milyon dolara sattı. Bu da hektar başına 2 sentten az bir fiyata denk geliyor.

14
ABD'lilerin iki katı içiyorlar/

Ruslar bir haftada 6,3 adetle ABD'lilerin iki katı kadar 'shot' yapıyorlar. Yine de dünyanın 'shot' birincisi haftada 13,7 adetle Güney Koreliler.

15
Baykal Gölü/

Dünyadaki bütün tatlı suyun beşte biri Rusya'daki Baykal Gölü'nde bulunuyor.

16
Yüksek cinayet oranı/

Rusya'da cinayet oranı ABD'nin iki katı. Her 100 bin kişiye 9,7 cinayet vakası düşüyor.

17
Boru hatları dünyayı dolaşıyor/

Rusya'da gaz, likit petrol gazı ve rafine ürünlerin taşındığı boru hatları uç uca eklendiğinde dünyanın etrafını altı kez dolaşıyor.

18
75 yıllık rezerv/

Rusya'nın toplam 87 milyar varil petrol rezervi var. Bu da ülkenin 75 yıllık tüketimini karşılamaya yeterli.

19
En çok uranyum Rusya'da/

Dünyadaki zenginleştirilmiş uranyumun yüzde 50'si Rusya'da bulunuyor. Ülkenin elindeki toplam miktar 695 ton.

20
Yeni çıkan bir kanunla Rusya'da çocuklarla eşcinseller hakkında konuşmak yasak. Bunu yapanlar hakkında "gençlere eşcinselliği özendirmek" suçlamasıyla dava açılabiliyor…

21
Bir efsaneye göre Rusya'da kimsenin yerini bilmediği ve haritalarda da yer almayan 15 gizli şehir bulunuyor…

22
Rusya'da kirli bir araba sürmek beraberinde yasal işlem getiriyor.

23
Rusya'da erkek nüfusundan 9 milyon kişi fazla kadın nüfusu bulunuyor.

24
Batı Sibirya'da bulunan Megion bölgesi valisi, Megion'da "bahane üretilmesini" yasakladı.

25
Rusların üçte biri Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü sanıyor.

26
Ortalama bir Rus yılda 18 litre alkol tüketiyor. Bu oran uzmanların tehlike sınırının neredeyse iki katı…

27
Rusya'da ekonomik buhran zamanlarında okul öğretmenleri ödemelerini vodka ile alabiliyor.

28
ABD Alaska'yı Rusya'dan 1867 yılında 7.2 milyon dolara satın aldı.

29
Zengin Ruslar trafikten kaçmak için sahte ambulanslar kiralıyor.

30
Bira, Rusya'da 2011 yılına kadar alkollü içecek sınıfında değildi. İlgili kanun değişene kadar yüzde 10 alkol değerinin altında olan içecekler "alkollü" sınıfına girmiyordu…

31
Sibirya bölgesi Rusya'nın yüzde 77'sini oluşturuyor.

32
"Vodka" kelimesi Rusça'da "su" anlamına gelen "Voda" sözcüğünden geliyor.

33
Rusya-ABD sınırının en yakın olduğu yer olan Diomede Adaları'nın arasındaki mesafe yalnızca 4 kilometre. Küçük Diomede Adası ABD sınırlarının içinde bulunurken Büyük Diomede Adası ise Rusya'ya bağlı…

34
Birinci Petro zamanında Rusya'da Sakal vergisi adında bir vergi toplanıyordu. Ülkede sakal bırakan herkes bu vergiyi vermek zorundaydı…

35
Rusya'da bazı müzelerde sanat eserlerine kemirgenler tarafından zarar verilmemesi için kediler "çalıştırılıyor"

36
Rusya ve Japonya 2. Dünya Savaşı'nın ardından halen bir barış antlaşması imzalamış değil. Nedeni ise iki ülke arasındaki Kuril Adaları krizi…

Son Dakika Rusya'nın Bilinmeyen Gerçekleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bebek büyüklüğünde kurbağayı gören köylüler dondu kaldı Bu hastalık milyonda bir görülüyor! Uyuyunca haftalarca gözünü açamıyor Bikinisiyle poz veren Kim Kardashian ayaklarıyla dalga konusu oldu Kalp krizi iki can birden aldı! Önce anne sonra göğsündeki bebeği hayatını kaybetti Ölüm sayılarının rekor kırdığı Hindistan'da milletvekili şifa olsun diye inek idrarı içti
Advertisement