Rüyalarla İlgili Şaşırtıcı Gerçekler - Son Dakika

Rüyalarla İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

22.10.2011 11:02

1
Rüyalar ile ilgili bilmediğimiz birçok gerçek mevcut. Gerçek hayat ile çok bağlantılı rüyalar ile ilgili bilmemiz gerekenler...
2
Rüyalarınızın %90'ını unutursunuz:

Rüyanızın, uyandıktan 5 dakika sonra yarısını, 10 dakika sonra ise %90'ını unutursunuz.

3
Körler de rüya görür:

Görme yetisini sonradan kaybeden insanlar rüyalarında imajlar görürüler; doğuştan görme özürlü olanlar ise şekiller değil ama ses, koku, dokunuş ve duygu duyularını kapsayan etkili rüyalar görür.

4
Herkes rüya görür:

Psikolojik bozuklukları olanlar hariç, her insan rüya görür. Eğer rüya görmediğini iddia edenlerdenseniz, yüzde 10'luk kısmını dahi hatırlamıyorsunuz demektir sadece.

5
Rüyalarımızda sadece daha önceden bildiğimiz yüzleri görürüz:

Zihnimiz yeni yüzler uydurmaz; rüyalarımızda tanımasak ya da hatırlamasak da mutlaka hayatımızda daha önce gördüğümüz gerçek insanların yüzlerini görürüz.

6
Her birimiz yaşamımız boyunca binlerce insan ile karşılaşırız, bu sayede beynimiz rüyalar esnasında faydalanabileceği inanılmaz bir arşive sahip olur.
7
Herkes rüyalarını renkli görmez:

Herhangi bir görme bozukluğu olmadığı halde genelin %12'si rüyalarını siyah beyaz görüyor, geri kalan ise renkli.

8
1915'ten 1950'lere kadar yapılan araştırmalarda rüyaların büyük bölümünün siyah beyaz görüldüğüne dair bulgular bulunsa da 1960'larda bu durum değişmeye başladı. Bugün sadece 25 yaş altı insanların %4.4'ü siyah beyaz rüya görüyor.
9
Rüyalar semboliktir:

Eğer spesifik bir şey hakkında rüya gördüyseniz, rüyanız o objeyle ilgili demek değildir genelde. Rüyalar derin sembolik bir lisanla konuşur. Hangi sembolü seçerse seçsin kendisini sembolize etmeye en uzak olandır.

10
Duygular:

Negatif duyguların genelde pozitiflerden fazla olduğu rüyalarda en sık karşılaşılan his kaygıdır.

11
Birden çok rüya görürüz:

Her gece ortalama dört ila yedi arası rüya görürüz.

12
Hayvanlar da rüya görür:

Pek çok farklı hayvan üzerinde yapılan araştırmalarda, uyurken insanlarla aynı beyin dalgalarını yansıttıkları gözlemlendi. Bir köpeği uyurken izleme şansınız oldu mu hiç?

13
Patileri koşarmışçasına hareket eder ya da havlama gibi kısık bir ses çıkarır rüyasındaki kediyi kovalarken.
14
Vücudun paralizi olması:

REM uykusu, uykunun normal aşamalarından birisidir ve gözlerin hızlı hareketleriyle karakterize edilir. Bir yetişkin uykusunun %20-25'lik kısmına denk gelen bu aşama gecelik bir uykunun 90 ila 120 dakikalık bölümünü kapsar.

15
REM uykusunda vücut, fiziksel vücudun rüyalarda görülen eylemlere göre hareket etmemesi için beyindeki bir mekanizma tarafından analiz edilir.
16
Rüya inkorporasyonu:

Uyurken dış etkenler tarafından bombardımana tutulan duyularımızı değerlendiren zihnimiz onları da rüyanın bir parçası haline getirebilir.

17
Bu demektir ki kimi zaman gerçek bir sesi rüyamızın bir parçası sanabiliriz; mesela rüyamızda bir konserde olduğunuzu görürken içerde gitar çalan kardeşiniz olabilir.
18
Erkek ve kadın farklı şekilde rüya görür:

Rüyalarında kadınlardan daha agresif duygular barındıran erkekler, genelde diğer erkeler hakkında rüya görür. Bir erkeğin rüyasındaki karakterlerin %70'i diğer erkeklerdir.

19
Fakat bir kadının rüyası neredeyse eşit sayıda kadın ve erkek karakter içerir.
20
Önsezili rüyalar:

Geniş kitleler içinde yapılan araştırmalarda, %18 ile %38 arası insanın en az bir kez önsezi içeren rüya gördükleri ortaya çıkmış, %70'i ise déjà vu deneyimi yaşamış.

21
Önsezili rüyalara inananlar ise görenlerden fazla, %63 ile %98 arası. Geleceği görme diye de adlandırılan önsezi, önceden tahmin ve normal duyularla elde edilemeyecek şekilde geleceğe dair bilgilerin elde edilmesini kasteder.
22
Eğer horluyorsanız, rüya görüyor olamazsınız:

İnternetin her köşesinde dolanan bu bilgiyi kanıtlayacak bilimsel bir bulguya rastlamak ise bir o kadar zor, yani şimdilik sadece bir iddia niteliğinde…

23
Rüyanızda orgazm olabilirsiniz:

Rüyanız sadece cinsel deneyimlere açık değildir, aynı zamanda gerçeği kadar güçlü bir orgazm da yaşatabilir. Bilinçli rüya görme aşamasında hissedilenler, gerçek hayatta hissedilenler kadar zevkli ve güçlü olabilir.

Son Dakika Rüyalarla İlgili Şaşırtıcı Gerçekler - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

İtalya'nın yasaklı cinsel ilişki adası, karanlık tarihi ile ürkütüyor Küçük kıza cinsel istismarda bulunup öldüren caniyi halk maket bıçağı ile delik deşik etti Sauna keyfi yapan 42 yaşındaki şarkıcı kağıt kadar ince bikinisiyle poz verdi Çıplak poz veren ünlü sporcu Paige VanZant hırsızlık kurbanı oldu! Video ile verdiği tavsiye şaşırttı Gözlerini gökyüzünden alamadılar! Şehir halkı telefon ellerinde dakikalarca bu halde kaldı