Sabahları Aç Karnına Yememeniz Gereken Besinler - Son Dakika

Sabahları Aç Karnına Yememeniz Gereken Besinler

25.11.2015 09:27

1
Meyve suyu: Taze sıkılmış olsa bile meyvedeki şeker sebebiyle kan şekerini hızlı yükseltir. İlla içmek istiyorsanız çok az miktarlarda tüketmelisiniz.

2
Daha sağlıklı bir hayatı kendiniz için mümkün kılmak istiyorsanız, sabahları aç karnına yememeniz gereken yiyeceklerin ne olduğunu bilin! İşte sabahları kesinlikle yememeniz gereken besinler...

3
İşlenmiş et: İşlenmiş etlerin kanser riskini arttırdığını her fırsatta dile getiren uzmanlar, sadece sabahları değil her öğünde işlenmiş etlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

4
Reçelli kızarmış ekmek: Saf karbonhidratlı kızarmış ekmek ve şekerli reçel sabahlar için pek uygun değildir. Kızarmış ekmek yiyecekseniz mutlaka yanında protein ile birlikte tüketmelisiniz. Yumurta güzel bir alternatif olabilir.

5
Kızarmış ekmek yiyecekseniz mutlaka yanında protein ile birlikte tüketmelisiniz. Yumurta güzel bir alternatif olabilir.

6
Muzlu yoğurt: Sabah yataktan kalkar kalkmaz muzlu yoğurt yerseniz, sanırım diyetisyenlerin dediğine göre kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanabilirsiniz. Zaten yoğurdun aç karınına tüketildiğinde bir faydası olmadığı söylenilen bir durumdu. Yemeklerle beraber alınmasında ise bir rahatsızlık söz konusu değil. Yatmadan 2 saat önce yoğurt yeseniz daha iyi.

7
Portakal: Aç karnına yenilen portakalın zararları büyük. Gastrit veya alerjik bir takım sorunlara sebep olabilir. Siz siz olun. En güzel meyvelerden biri olan Portakalı sabahları yemeyin.

8
Hurma ve domates: Aç karnına tüketilen her meyvenin ve bitkinin sabahları zararı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ikisi hurma ve domates. Midenizde gazın toplanmasını ve rahatsızlıkların başlamasını sağlar.

9
Asitli içecekler: Aslında günlük hayatımızda da çokça tüketilmemesi gerektiğini anlatan uzmanlar, özellikleri sabahları aç karnına alınmaması gerektiğini önemle belirtiyorlar. Asitli içecekler pankreasın gereken insülin seviyesini ölçmesine engel olur. Buda kan şekerinin yükselmesine aniden baş dönmelerine sebebiyet verir. Asit ve gaz dengesi bozulabilir. Kişi kendisini yorgun ve uykusunu alamamış hissedebilir.

10
İngiliz Daily Mail gazetesi beyni tüketen ve hatta öldüren gıda maddelerini yayınladı. İşte o yiyecekler: 1. Fast Food: Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır. Fast Food ürünlerinin içindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.

11
2.Şeker ve şeker ürünleri: Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. Ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir.Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekir.

12
3. Kızarmış yiyecekler: Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar. Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. Bazı yağlar ise diğerlerine göre daha zararlıdır. Doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.

13

4. İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar: Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.

14
5. Çok tuzlu gıdalar: Tuzun kalbe zarar verdiğini herkes bilir. Bilinmeyen şey ise tuzun içindeki yoğun sodyum beyne de zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır. Zekayı da gerilettiği ispat edilmiştir.

15
6. Tahıllar: Tahılların hepsi beyin fonksiyonlarına zarar verir. Ancak bunun tek istisnası yüzde 100 tam kepekli tahıllardır. Yani tam tahıllar. Eğer çok tahıl tüketirseniz bu hızlı yaşlanmanıza da yol açacaktır.

16
7. İşlenmiş proteinler: Proteinler kas yapıcıdır. Et ise en yüksek kalitede ve en zengin protein kaynağıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler tam tersini yapar. Yani sinir sistemini tahrip eder.

17
8. Trans yağlar: Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar bir çok ciddi soruna yol açar. Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinenidir. Az bilinen ise beyne de oldukça zarar verdiğidir.Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de maksimum düzeye çıkarır.

18
9. Yapay tatlandırıcılar: İnsanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır. Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.

19
10. Nikotin: Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince... Vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller... Kan gitmezse oksijen de gitmez.. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar. Kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine engel olur ve işlevini engeller... Bu da sinir sistemini tüketir.

20
10. Nikotin: Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince... Vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller... Kan gitmezse oksijen de gitmez.. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar. Kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine engel olur ve işlevini engeller... Bu da sinir sistemini tüketir.

21
11. Doğru beslenme, sadece vücudun değil beynin de daha sağlıklı işlemesini sağlıyor. İşte beyne iyi gelen yiyecekler... İSTİRİDYE Araştırmalar istiridyenin gençlik iksiri özelliğinden daha çok zekayı geliştirmek için faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü istiridye çinko ve demir içeriyor. Ayrıca beynin hatırlama kabiliyetini de artırıyor.

22

Doğru beslenme ise sadece vücudun değil beynin de daha sağlıklı işlemesini sağlıyor. İşte beyne iyi gelen yiyecekler... İSTİRİDYE: Araştırmalar istiridyenin gençlik iksiri özelliğinden daha çok zekayı geliştirmek için faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü istiridye çinko ve demir içeriyor. Ayrıca beynin hatırlama kabiliyetini de artırıyor.

23
TAHIL ÜRÜNLERİ: Bugüne kadar kilo vermeyi denediysen tahılların insan bedeni için önemini bilirsin. Kepekli buğday, içerdiği yüksek folik asit ile kan akışını artırmaya yarar. Tahıllar birçok vitamin ve B6 içerir. Hafıza için de son derece faydalı oldukları kanıtlanmıştır.

24
ÇAY: Sabahları kahveyi unutup çay içmeye alışmanın tam vakti. Sabahları içilen yeşil çay ya da siyah çay ‘katesin' içerir. Eğer zaman zaman beyninin yorgun olduğunu hissediyorsan beynindeki katesin miktarı azalmış olabilir. Bu durumda çay içerek beynine yardım etmeyi deneyebilirsin. Çay sabahları güne başlamak için kesinlikle doğru bir tercih.

25
YUMURTA: Yaşımız ilerledikçe beynimiz zayıflamaya başlar. Hiç kimse zayıflamış bir beyin istemeyeceğine göre yumurta yiyerek bu durumla mücadele edilebilir. Yumurta yüksek miktarda B12 içerir. B12 ise Alzheimer hastalığının tedavisinde oldukça önemli bir besin maddesidir. Ancak fazla yumurta yemek özellikle kolestrol için zararlı olabilir. Bu durumda gün içersinde 1-2 defa yumurta içeren besinler tüketmek beyin sağlığı için son derece önemli.

26
KÖRİ: Bu baharat zeka için iyi bir besin. Beynin yaşlanması ve yavaşlamasına karşı mücadele etmede son derece yararlı. Köri yalnızca zeka için değil, diyabet ve kalp hastalıkları tedavisine de yardımcı olan bir besin. Ancak her öğle ve akşam yemeğinde körili etler yemek zorunda değilsin. Küçük bir miktar köri senin vücuduna 1 ay boyunca yetecektir.

27
DUT: Eğer sebze seven biri değilseniz meyve yemek sizin için faydalı olabilir. Özellikle küçük ve sulu meyveler. Küçük yumuşak meyvelerin çoğu, böğürtlenler, yaban mersini ve ahududu zekayı güçlendirmek için büyük etkisi olan antioksidanla doludur. Günde bir defa bu küçük yumuşak meyveleri yiyerek beyinde yaşlanmanın etkilerini yavaşlatabilirsin.

28
FINDIK: Fıstık, fındık, kaju, badem, ceviz, kabak çekirdeği, ayçiçeği tohumu zeka için ‘meze' gibidir. Omega, omega 3, E vitamini ve B6 bu gıdalarda bulunur. Bu kuruyemişler senin daha rahat düşünmene yardımcı olur.

29
YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Bu sebzeler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de son derece faydalı. B6, B12 gibi vitaminlarin mükemmel kompleksi olan bu gıdalar zekaya iyi gelir. Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan bu gıdalar hatırlama kabiliyetini yükseltir.

30
BALIK: Balık yemek sağlık için özellikle de beyin için son derece faydalıdır. Balık omega 3 ve vücut için faydalı birçok yağ asidi barındırır. Haftada bir kez balık yemek alzheimara yakalanma riskini azaltır. Doymuş yağ asitleri beyin fonksiyonlarının çalışmasına fazlasıyla yardımcı olur. Omega 3 beyin için daha fazla oksijen sağlar ve eski bilgileri hatırlamaya yardımcı olur. Sağlık için en iyi balıklar somon ve ton balığıdır.

31
ÇİKOLATA: Çok miktarda çikolata yemek tabi ki hasta edebilir. Ancak gün içinde bir bardak sıcak çikolata içmek zeka içinde yeterlidir. Kakao beyin için en besleyici besin maddesidir. Çünkü çikolatada bulunan antioksidan kırmızı şarap ya da çayda bulunandan çok daha kuvvetlidir. Kan akışını hızlandırır. Sütlü çikolatada bu antioksidan oranı düşüktür. Bitter çikolata ise zeka için faydalı olan antioksidanı fazlasıyla içerir.

Son Dakika Sabahları Aç Karnına Yememeniz Gereken Besinler - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

İsrail'in hain saldırılarına direnen Mescid-i Aksa'da tekbirler göğü inletti! 100 binler bayram sabahı kıyama durdu Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü
Advertisement