Saç Dökülmesinin 11 Sebebi - Son Dakika

Saç Dökülmesinin 11 Sebebi

15.08.2011 19:21

1
Saç dökülmesinin aklınıza gelmeyecek birçok nedeni olabilir. Vitamin eksikliğinden tutun psikolojik rahatsızlıklara varan birçok şey saç dökülmesi sebebidir. Uzun süren ve çok miktarda saç dökülmesi için doktora gitmekte fayda var.
2
Saçlarla oynama, onları çekme bir kontrol bozukluğudur. Çok nadir görülen bu bozukluğu yaşayanlar kontrolsüzce saçlarını çekme, koparma gibi istekler duyar.
3
Bu durum da uzun vadede saç dökülmesine sebep olur.
4
Saçları sık sık düzleştiriciyle şekillendirmek, fön çekmek, maşa yapmak gibi yüksek ısıda yapılan işlemler saç dökülmesine sebep olur.
5
Ayrıca saçları açıcı kullanarak renklerini açmak, perma yaptırmak gibi işlemler de dökülme sebebidir. Bu dökülme sebepleri kalıcı zararlar bırakmasa da uzun süre yapılmamalı.
6
Saçı sıkı sıkı örmek, çekerek at kuyruğu yapmak gibi işlemler de bir çeşit kelliğe sebep olabilir. Bu tür saç dökülmesi kadınlarda erkeklerden daha çok görülüyor.
7
Demir ve protein eksikliği saç dökülmesinin en sık rastlanılan besin kaynaklı sebeplerindendir.

8
Vücutta demir ve protein alımı azaldığında saç dökülmesi yaşanır. Çölyak hastaları ya da gluten hassasiyeti yaşayanlar da bu rahatsızlığa yakalanbiliyor.
9
Amerikan Dermatoloji Akademisine göre 7 kilo ve üstü kilo verenlerde saç kaybıyla karşılaşıyor. Zira bilinçsiz yapılan diyetler de vücutta demir veya başka minerallerin eksikliğine sebep olabiliyor.
10
Ayrıca anoreksiya nervosa ya da blumiya gibi yeme bozuklukları sonucu da saçlar dökülüyor.
11
Saç dökülmesi tiroid hormonlarındaki bir dengesizliğin en temel belirtilerindendir.
12
Hipotiroid, hipertiroidi de saç dökülmesine sebep olur. Ancak tedavi sonrasında saçlar yine gürleşmeye başlar.
13
Uzmanlar hala saç dökülmesiyle menapoz arasındaki ilişkinin kesin sebebini bulamasalar da menapoza giren birçok kadında saç dökülmesi yaşanıyor.
14
Saçın belli bir bölümünde başlayan ve gittikçe yayılan bir hastalık olan saçkıran da uzun yıllar tedavisi sürebilecek bir hastalık.

15

Kadınları, erkekleri ve çocukları da etkileyen hastalık kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülür.

16
Stres ya da travmalar da saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir. Stres kaynaklı saç dökülmeleri travmalardan ya da stresli günlerin başlangıcından sonra yaklaşık 4 ay içinde kendini gösterir.
17
Yüksek ateş de saç dökülmesi nedenlerinden.
18
Saç dökülmesi birçok ilacın yan etkilerinden biridir. Özellikle hormonları kontrol eden doğum kontrol hapı gibi ilaçlar saç kaybına sebep olabilir.
19
Ayrıca anti depresan ilaçlar, tansiyon hapları ve artrit ilaçları da muhtemel yan etkisi saç dökülmesi olan ilaçlardan.

YORUMLAR
500

Son Dakika Saç Dökülmesinin 11 Sebebi - Son Dakika


Advertisement