Sadece 2 hafta ömrü olan ters laleler, görenleri kendine hayran bırakıyor - Son Dakika

Sadece 2 hafta ömrü olan ters laleler, görenleri kendine hayran bırakıyor

Zengin florası ve endemik türleriyle dikkat çeken Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, ilkbaharda karların erimesiyle açan ters laleler, görenleri kendine hayran bırakıyor. Fotoğrafçıların da ilgisini çeken ters lalelerin ömrü ise sadece 2 hafta.

1
Munzur Vadisi Milli Parkı, Munzur Gözeleri, Kırkmerdiven Şelaleleri ve Harami Deresi'nin bulunduğu 1500 rakımlı ilçede, doğal yetişen ve "ağlayan gelin" olarak nitelendirilen lalelerin açmasıyla Mercan Dağları'ndaki Cemal Yurdu Yaylası, kırmızıya büründü.
2
Bir kök üzerinde uzayan başakta 4 ya da 6 çiçek açan ve iki haftalık ömrü bulunan laleler, rengarenk görüntüleriyle doğaseverler ve fotoğrafçıların ilgisini çekiyor.
3
Doğa tutkunu Necla Dokur, Ovacık'ın her mevsim doğasıyla göz kamaştırdığını söyledi.

4
Ters laleleri ilk defa gördüğünü belirten Dokur, "Bunların muazzam bir görüntüsü var. Renkleri ve boyları diğer çiçeklerden çok farklı duruyor. Bundan sonra her yıl laleleri mutlaka ziyaret edeceğim. Çok etkilendim ve hayran kaldım." dedi.
5
6
7

YORUMLAR (2)
  • bakır leblebi: bu bitkilerden bizim dağlar dada var ama yerini kesinlikle söylemem çünkü şehirde yetişen insanların böyle güzellikleri görmesini istemiyorum bu bitkilerin özelliği gözden ırak yerlerde olurlar Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

Arabadan inmek yasak! Karantinada bunalan İstanbullular, açık hava sinemasında buluştu 16 cm'lik kelebek, büyüklüğü ile yayla sakinlerini şaşkına çevirdi Sırlar ortaya çıkıyor! Clinton'a cinsel ilişki randevusunu "sapkın milyarder" ayarlamış Korona engeline takılan doktor çift, çalıştıkları hastanede dünyaevine girdi Üzüm bağının altından çıkan 1700 yıllık tarihi mozaik görenleri büyüledi