Sadece 40 gün evli kaldı! İşte Barış Manço'ya dair bilmeniz gereken her şey - Son Dakika

Sadece 40 gün evli kaldı! İşte Barış Manço'ya dair bilmeniz gereken her şey

01.02.2020 12:35

Sözleri ve şarkılarıyla Türkiye'nin efsanesi olan Barış Manço, aramızdan ayrılalı tam 21 yıl oldu. 1 Şubat 1999'da hayata gözlerini yuman usta sanatçı hakkında bilmeniz gereken her şey...

1
Yalnızca yaptığı şarkılarla değil, örnek davranışlarıyla da toplumun her kesiminin kalbini kazanan ünlü sanatçı Barış Manço, 2 Ocak 1943'te dünyaya geldi.
2
Doğduğunda, II. dünya savaşı dünyayı kasıp kavuruyor, savaşın izlerine hayatın her alanında rastlanıyordu.
3
Barış Manço'nun annesi Rikkat Uyanık, Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Zeki Müren'in dahi hocalığını yapmış bir anneye sahip olan Manço, müziğe annesi ve onun çevresindeki insanlar sayesinde daha çok aşık oldu.
4
Kafadarlar adıyla ilk müzik grubunu 1958 yılında kurdu.
Kafadarlar adıyla ilk müzik grubunu 1958 yılında kurdu.
1957'de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Manço, 1958 yılında ilk grubu Kafadarlar grubunu kurdu. Ortaokul yıllarında kurulan bu grup rock'n roll coverları yaparken, Barış Manço da ilk bestesi Dream Girl'ü bu dönemlerde yaptı ve Ankara'da küçük bir müzik ödülünün de sahibi oldu.
5
Bıyık bırakmasının sebebi
Bıyık bırakmasının sebebi
1967'de Hollanda'da geçirdiği bir kaza yüzünden dudağında bir yarık oldu ve bıyık bırakmaya başladı.

6
Kaygısızlar grubu ile MFÖ'ye ön hazırlık
Kaygısızlar grubu ile MFÖye ön hazırlık
Kaygısızlar 1960'larda müzik yapan bir Türk rock grubudur. Solo ve Barış Manço ile yaptığı çalışmalarla tanınan grup üyelerinden Mazhar Alanson ve Fuat Güner daha sonra MFÖ grubunu kurmuşlardır. Gruba, o zamanlar genç bir müzisyen olan Fikret Kızılok da eşlik ediyordu.
7
Dinamit saldırısı
Dinamit saldırısı
Moğollar ile birleşen Manço, çıktıkları Anadolu turnesinin Kütahya ayağında Manço'ya göre uzun saçları yüzünden tehdit edildikten sonra tur otobüslerine dinamitle saldırı düzenlendi. Konserin hemen sonrasında meydana gelen patlamada kimse yara almadı.
8
Ünlü şarkıcı, 3 yıllık sevgilisi Belçikalı Marie ile evlendi ama günler sonra boşanma davası açtı
Ünlü şarkıcı, 3 yıllık sevgilisi Belçikalı Marie ile evlendi ama günler sonra boşanma davası açtı
Nikahın üzerinden henüz 47 gün geçmişti ki, Barış Manço eşinden boşanmak üzere mahkemeye başvurdu. Ünlü şarkıcı olayın gerekçesini şöyle açıklıyordu: "Birbirimizle anlaşamayacağımızı anladık. Sanıyorum, ayrılık ikimiz için de daha iyi olacak" Marie Claude, Türkiye'de bazı reklamlarda yer almıştı. Barış Manço'nun masal gibi başlayan ilk evliliği, sadece 47 gün sürdü. Hukuki boşanma ise 6 ay sonra, 16 Temmuz 1970'te gerçekleşti.
9
Uzunca bir süre ülkücü olduğu düşünülmüştür.
Uzunca bir süre ülkücü olduğu düşünülmüştür.
Şubat 1973'te yayınlanmış olan Küheylan, Manço'nun isminin sağcıya çıkmasına neden olan ilk eserdi. Parçada geçen Aslıhan, Neslihan, özümüze dönelim gibi sözler Orta Asya özlemi olarak algılanmıştır. Bu plağı 1973 yılının Ağustos ayında yayınlanan, Manço'nun askerliğinin sonlarında tamamlamış olduğu Hey Koca Topçu/Genç Osman plağı takip etti. Genç Osman'ın da bir serhat türküsü olması Manço'nun ülkücü olarak eleştirilmesine neden olacaktı. 70'lerin ortalarına doğru Cem Karaca solun Barış Manço ise sağın sembolü olarak görülüyordu. Ancak konserlerinde kendisine bozkurt işareti yapanlara biz sadece sizin için gelmedik buradaki herkes için geldik diyerek Hey Koca topçuyu istek yapanları sol yumruğunu havaya kaldırarak protesto edecekti.
10
Ancak 1975 yılında tanıştığı Lale Çağlar, onun sonsuz aşkı oldu ve Manço'ya iki erkek evlat verdi...
11
Baris Mancho ismiyle dünyaya açılması
Baris Mancho ismiyle dünyaya açılması
1976'nın Mart ayında dünya çapında bir firma olan CBS ile anlaşan Manço, Baris Mancho ismiyle lanse edileceği ve Avrupa pazarına yönelik olarak tamamen İngilizce şarkılardan oluşacak olan proje için 1976 yılının sonuna kadar Kurtalan Ekspres ve 30 kadar Belçikalı müzisyen ile 4 bayan vokalistten oluşan Georges Hayes Orchestra'nın eşliğinde dönem teknolojisinin tüm olanaklarını kullanan bir stüdyoda Belçika'da çalıştı. 2 milyon tl'ye mal olan ve 1976 yılının sonlarına doğru Baris Mancho adıyla Avrupa'nın birçok yerinde satışa sunulan uzunçalar, Romanya ve Fas gibi doğu ülkelerinde liste başı olsa bile genel olarak beklediği başarıyı yakalayamadı. Albüm Türkiye'de ise 1977 yılının başında Nick the Chopper olarak yayınlandı ve büyük başarı elde etti.
12
7'den 77'ye programı
7den 77ye programı
1988 yılının Ekim ayında TRT 1'de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan "7'den 77'ye" adlı televizyon programı, 1998 yılının Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı.
13
Belediye başkan adaylığı
Belediye başkan adaylığı
1994 yerel seçimlerinde Tansu Çiller başkanlığındaki Doğru Yol Partisi'nden Kadıköy Belediye Başkanı Adayı oldu, ancak rahatsızlığı üzerine seçimden önce adaylıktan çekildi.

14
Barış Manço, ardında bıraktığı başarılı müzik kariyeri ve insanların yüreklerindeki sonsuz sevgisiyle, 1 Şubat 1999'da Moda'daki evinde kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu...
15
16
17
18

Son Dakika Sadece 40 gün evli kaldı! İşte Barış Manço'ya dair bilmeniz gereken her şey - Son Dakika


YORUMLAR (7)
  • Bir dost : Hangi sanatçı her yıl ölüm yıldönümünde anılır. Barış manço 21 yıldır anılıyor ve anilmayada devam edilecektir. Demekki gönüllerde öyle bir yer etmiş ki usta sanatçı hala unutulmadı unutulmayacakta Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Yeri şimdilik gizli tutuluyor! Bu izlerin 5 bin yıllık olduğu tespit edildi Mucize Doktor'un Açelyası isyan etti! "Bedenimi istediğim gibi kullanırım" deyip yatak pozunu paylaştı İki kez tecavüze uğrayan kadın orduya katıldı! Verdiği silahlı pozlarla kadınlara çağrıda bulundu Çocuğu yaşındaki zihinsel engelli kızla evlenen 55 yaşındaki adama tepki yağdı Elektrikçiler, kabloların yerini değiştirmek için yaptıkları kazıda yanlışlıkla orta çağdan kalma gizli bir tünel keşfetti