Sağlık Bakanlığı yayınladı: Koronavirüs nedir, korunmak için neler yapılır? - Son Dakika

Sağlık Bakanlığı yayınladı: Koronavirüs nedir, korunmak için neler yapılır?

02.03.2020 12:14

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yeni tip koronavirüs broşürü hazırlandı. Yayınlanan broşürde koronavirüsün tanımı ile birlikte nasıl korunulması gerektiği, neler yapılması gerektiği gibi bilgilere de yer verildi.

1
2
Yeni koronavirüs nedir?
Yeni koronavirüs nedir?
Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür.
3
Yeni koronavirüs nasıl bulaşır?
Yeni koronavirüs nasıl bulaşır?
Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız,burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.
4
Yeni koronavirüs belirtileri nelerdir?
Yeni koronavirüs belirtileri nelerdir?
En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.
5
Belirtileri varsa neler yapılmalıdır?
Belirtileri varsa neler yapılmalıdır?
Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.
6
Korunmak için neler yapılmalıdır?
Korunmak için neler yapılmalıdır?
Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.
7
Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.
8
Evde bakılan hayvanlar koronavirüs bulaştırabilir mi?
Evde bakılan hayvanlar koronavirüs bulaştırabilir mi?
9
Burnu tuzlu su ile yıkamak koronavirüs enfeksiyonunu engellemeye yardımcı olur mu?
Burnu tuzlu su ile yıkamak koronavirüs enfeksiyonunu engellemeye yardımcı olur mu?
10
Antibiyotikle tedavi edilir mi? Aşısı var mı? Kimler daha fazla etkilenir?
Antibiyotikle tedavi edilir mi? Aşısı var mı? Kimler daha fazla etkilenir?
11
12

Son Dakika Sağlık Bakanlığı yayınladı: Koronavirüs nedir, korunmak için neler yapılır? - Son Dakika


YORUMLAR (3)
  • istikbarat: ülkemize gelene kadar aşı bulunacak bu iş burada bitecek herkese hayırlı olsun sıcaklar başladı bu virüsün en büyük düşmanı ise sıcaklardır sıcaklık 30 dayandımı virüs denen bir şey kalmayacak lütfen temizliğe dikkat edelim Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Asya: ülkemizde resmı kayıtlı vaka gözükmüyor fakat vaka cıktığı zaman nasıl önüne gecilecek 14 gün kuluçka da kimlerle görüştügü bile bulunamaz.maske kullanımı zorulu hale getirilmeli diyeceğim ama fiyatlar coook pahalı hala devlet buna el atmıyor...çin e birsürü maske gönderdik keşke kendi vatandaşına ücretsiz dagitsaydı.. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

Yardım fonundan 100 bin dolar çalan uyanık fenomeni lüks paylaşımları yakalattı Erkek hemşirenin tecavüzüne uğrayan kovid hastası kadın hayatını kaybetti Leyla ile Mecnun hasretini bitirecek haberi Ahmet Mümtaz Taylan duyurdu Sezonu bahçede açtı! Tuğba Özerk'in mayokinili paylaşımı hayranlarına bile aşırı geldi Büyük beden model Ashley Graham vücuduna anlam yükledi! Bakın en çekici yeri neresiymiş
Advertisement