Sağlıkla İlgili Bilmeden Yaptığımız Yanlışlar - Son Dakika

Sağlıkla İlgili Bilmeden Yaptığımız Yanlışlar

16.01.2015 09:18

1
El temizliği için tercih edilen ürünlerin başında gelen antibakteriyel sabunların insan sağlığı üzerinde ciddi risk oluşturuyor. Antibakteriyel sabunlar hormon kimyanızı bozuyor.

2
Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde antibakteriyal sabunların içeriğindeki "triclosan" adlı kimyasalın hormon dengesini bozduğu ortaya çıktı.

3
Triclosan adlı kimyasal, evlerde kullandığımız diğer temizlik maddelerinde ve çoğu diş macunlarında da bulunuyor.

4
Yapılan araştırmalara göre anti bakteriyal sabunların, hastalıklara karşı korunmada normal sabunlardan hiç bir farkı yok...

5
6
Mikrobiyoloji uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre, makinada iç çamaşırlarınızı yıkadığınızda, koli basili adı verilen kalın bağırsak bakterileri suya karışır ve diğer giysilere bulaşır.

7
Kıyafetlerinizi yıkayarak kirlerini arındırabilirsiniz ancak bakterilerin yayılmasını engelleyemezsiniz.

8
Bunu önlemenin tek yolu, çamaşırları 150 derecede yıkamak ve en hızlı şekilde kurutma makinasında kurutmak. Çamaşırlarınızı 150 derecede yıkadığınızda ne hale geleceğini siz düşünün!

9
Özetle, bakteri dolu giysiler giyiniyoruz ama bu kaçınılmaz bir durum...

10
Farkına varmasanız da evinizdeki en kirli alanlara sürekli dokunuyorsunuz!

11
Banyonuzun yer yüzeyinde santimetrekare başına 2 milyon bakteri yaşadığını biliyor musunuz?

12
Peki ya mutfak labosunu giderinde 500 bin bakterinin yaşadığını?

13
Sifonu çektiğinizde tuvaletteki herşey akıp gitmez, havaya da karışır!

14
Yapılan araştırmalar, sifonun çekilmesiyle birlikte, dışkıdaki bakterilerin havaya karıştığını ortaya koydu.

15
Diş fırçalarınız mikrop ve bakteri yuvasıdır!

16
Sap ya da fırça kısmı açık bırakılan diş fırçaları da havaya karışan bakterilerden nasibini alıyor.

17
Fırça kısmını kapalı tuttuğunuzdan emin olun...

18
Ellerinizi kurutmak için hava üfleyen makineler yerine kâğıt havluyu tercih edin!

19
Kâğıt havlu elinizi daha hızlı kurulayarak bakterilerin üremesini engeller.

20
Dedelerimizin yaptığı gibi takma dişleri su dolu bir kutu içinde saklamak kesinlikle kötü bir fikirdir!

21
Takma damak ve diş tellerinin düzenli olarak temizlenmesi şarttır.

22
Yere düşen şeyler için 5 saniye kuralı tamamen efsanedir!

23
Bir yiyecek yere düştüğünde bakterilerin yüzde 99'u anında ona bulaşır.

24
Bakterilerin bulaşma hızı yerin ıslaklığına ve yumuşaklığına göre de değişir. Islak bir halıya düşen yiyecek en kötüsüdür!

25
Düşen yiyeceğin türü de kirlenme hızını etkiler. Çok tuzlu ve çok şekerli yiyeceklere bakteriler daha yavaş bulaşır.

26
Göbek deliğinizi düzenli olarak temizliyor musunuz?

27
Evimiz/

Evimizdeyken mikrop kapmaya çok daha elverişliyiz ve mikroplardan korunmak adına dışarıda gösterdiğimiz titizliği evimizde göstermiyoruz. Hemen hepimiz dışarıda bir kapı açarken dirsek ya da ayaklarımızla açarken, evde bunu yapmayı düşünmüyoruz bile.

28
Mutfak lavabosu/

Araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerden birisi; tuvaletinizde santimetreye 100 mikrop düşerken bu miktar lavabonuzda 100.000!

29
Bulaşık süngeri/ Mutfağınızın adeta bir mikrop yuvası olmasının başka bir sebebi de, bulaşık bezi, süngeri gibi bilumum mutfak eşyası. Araştırmalar sonucunda, 8 farklı örneğin %60'ında gribal enfeksiyona yol açan virüs, 38 örneğin %32'sinde zatürre ve kan dolaşımı enfeksiyonlarına yol açan MRSA virüsü, %10'unda tifo ve %32'sinde koli basili örnekleri tespit edildi. Çözüm ise; mutfak havlusunu her kullanıştan sonra yıkamamız ya da hepimiz için daha kolay yolu, bezi, çamaşır suyu ile lavaboda hızlıca yıkamak olabilir.

30
Tuvaletimizin bazı bölgeleri/ Araştırmalar gösteriyor ki, klozetin sifonunu her çektiğinizde, klozetteki su 2 metreye kadar sıçrıyor. Bu da demek oluyor ki o çevredeki herhangi bir eşyayla temas ediyor. Sonuç olarak mikroplar çevreye yayılıyor. Bu riski en aza indirmek için ise, steril olması gereken malzemeleri (havlu, diş fırçası) belirli bir yükseklikte tutup, diş fırçasının ağzını kapatmak.

31
Banyo havluları/ Aslında mutfak için neler dediysek, aynı şeyler banyo için de geçerli. Şayet banyo havlularınızı insanlarla paylaşıyorsanız, havluyla beraber birçok şeyi de paylaşıyorsunuz demektir ki bunlar da mikroplardır. Çözüm ise çok basit; havlularınız size özel olmalı ve mümkün olduğunca çok yıkamalısınız.

32
Çamaşır makinesi/ Öncelikle şu bilgi için kendinizi hazırlayın. 'Çoğu mikrop yıkamada değil, kurutma sırasında ölür.' Aslında siz temiz çamaşırlarınızı makineden toplarken -şayet elleriniz temiz değilse- hem onlara mikrop bulaştırmış, hem çamaşırlardaki mikrobu almış oluyorsunuz. Çözüm ise ellerimizi iyice yıkamakta.

33
İşyerimiz/ Mikropların en fazla cirit attığı yerlerden birisi de ofisler. Yapılan birçok araştırma sonucunda ofislerin tam bir mikrop cenneti olduğuna kanaat getirilmiştir. Çalışmaların birinde zararsız bir virüs sabah vakti bir bina girişinin kapısına bulaştırılıyor ve sonra virüsün yayılma hızı izleniyor. Bir diğerinde ise yine işe başlama saatinde bir çalışanın eline bulaştırılıyor. Sonuç iki durumda da hemen hemen aynı: Öğle yemeği saati geldiğinde, virüs her yerde.

34
Dinlenme odası/ Mikropların dinlenme odasına yayılma süresi 2 saat. Kahve makinesi, buzdolabının kapısı ya da mikrodalga fırın ise mikroplarla buluşabileceğiniz başlıca yerler. Çözüm ise sizin sinir katsayınıza göre değişir. Evden kendi kahvenizi getirebilir, fırını hiç kullanmayabilirsiniz. Ancak ofis ortamından faydalanmak istiyorsanız, gün içinde bol bol ellerinizi yıkamanız tavsiye edilir.

35
Ofis tuvaleti/

Ortak dinlenme odasından sonra, tuvaletler de ofislerde mikroplar için adeta sıcak bir yuva. Korunmak için ise tuvaleti her kullandığımızda ellerimizi iyice yıkayıp, kapıları peçetelerle açmak klasik ama etkili yöntemdir.

36
Ofis eşyaları/

İş gününün sonlarına doğru mikroplar artık her yere yayılmıştır ve olası suçlular belli olmaya başladı. Dokunduğun her şey!

Çözüm mü? En basitinden bolca ıslak mendil.

37
Arabamız/ Mikropların ev ile iş arasında taşınmasını sağlayacak en güzel şey arabadır. Hele bir de çocuğunuz varsa ortalık daha da karışır. En iyisi siz arabaya bindiğiniz anda ıslak mendili elden ele dolaştırın.

38
Direksiyon, göstergeler, emniyet kemeri/ Çocukların oturdukları yerler dışında da, arabada sağlığı tehdit edici birçok alan bulunmakta. Bunlardan başlıcaları direksiyon, göstergeler ve emniyet kemeri, kapı koludur. Bu yerleri dezenfekte mendillerle aşağı doğru silerek biraz olsun mikropları uzak tutabilirsiniz.

39
Arabanın koltukları/ Araba koltukları mikropların namının yürüdüğü güzel mekanlardan birisidir. İşin gerçeği çocuklu ailelerin tuvaletleri, arabalarından daha dezenfekte yerlerdir. Bunun kaynağı ise çocuklarınızın 'kirli' elleridir. Başetmek istiyorsanız meseleye çocuklarınızı steril tutarak başlayacaksınız.

40
Eşyalarımız/ Tabi ki her gün kullandığımız eşyalarımız da bu kirlenmeden nasibini alacaktı. Ve yere koyduğumuz eşyalar da.

41
Ayakkabı/ Hergün hatta neredeyse her dakika ayağımızda olan, her türlü mikrop taşımaya müsait dışı kadar havasız kalan içi de mikroplara davetiye çıkarıyor. Ayakkabının dışı günlük olarak boyamayla temiz tutulabilirken; içi ise ayaklarımızı her gün yıkamak, parmak içlerine kadar kurulamak ve kirli çorapları sık sık temizleriyle değiştirmekle mümkün.

42
Çöp kutuları: Mutfak ve Banyolarda bulunan çöp kutularını detaylı temizlemeniz gerekiyor.Çamaşır suyu katkılı bir temizlik ürünüyle çöp kovasının içine dökün veya spreyle sıkın. 15 dakika kadar bekletin. Sonra silerek temizleyip bol su ile durulayın. Yeni bir çöp torbası yerleştirmeden önce içerisindeki nemin kurumasını bekleyin.

43
Buzdolabı/ Göremediğiniz yerlerin tozlandığını atlayabilirsiniz. Bunların arasında buzdolabı üst kısım, alt kısım ve tutacaklarını temizlemeyi unutmayın.

44
Markete gittiğinizde alışveriş boyunca temas halinde olduğunuz alışveriş arabaları farklı farklı kişiler tarafından kullanıldığı için mikropludurlar. Elinize ve hatta aldığınız yiyeceklere rahatça bulaşabilen bu mikroplardan arınmanın en basit yolu aldığınız yiyecekleri iyice yıkamanız ve alışverişten eve geldiğinizde aldığınız yiyeceklere dokunmadan önce elinizi güzelce sabunlamanızdır…

45
Asansör trabzanları ve düğmeleri: Son zamanda yapılan araştırmalara göre, asansör trabzanları ve düğmeler tuvaletlerdeki lavaboların ve restaurantlardaki masaların gerisinde kalıyor. Bilim adamları asansör trabzanlarını saran sert kauçuk kaplamayı test ettiler ve gıda, kan, sümük, idrar ve dışkı gibi birçok kötü maddenin buraya bulaştığını tespit ettiler. Ayrıca E.coli ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan mikropların da buralarda barındığını belirlediler. Asansöre bindiğinizde içerdeki trabzanlara dokunmamanız sağlığınız açısından daya faydalı.

46
Para çektiğiniz bankamatiklerin içerdikleri mikroplar nedeniyle adeta bir tuvaletten farksız olduğunu biliyor musunuz? Hijyen sağlanmayan, dezenfekte edilmeyen bankamatiklerden para çekenler ise insan dışkısında bulunan mikroplardan menenjite yol açan ya da akciğer rahatsızlıklarına neden olan onlarca mikrop ve virüsün tehdidi altında! Para çekmek için kullandığınız bankamatiklerin (ATM) ya da işlem yaptırmak için ziyaret ettiğiniz banka şubelerinin eğer doğru hijyen sağlanmaz ise içerdiği mikrop ve virüsler ile tuvaletten farksız olduğunu biliyor muydunuz?

47
48
Toplu taşıma araçlarında tutunmak için kullanılan araç ve malzemeleri, internet kafeler, hamam terlikleri, umumi mekanların kapı kolları gibi malzemeler toplum sağlığını tehdit eden unsurlar olduğuna göre dolmuşlar, belediye otobüsleri, internet kafeler araç ve mekanlarda düzenli temizlik yapmalarını sağlayıcı önlemler alınmalı ve hamamlarda ise kullan-at terlik gibi çözümler üretilmelidir.

49
Sırt çantası ve cüzdan/

Sırt çantalarımız da gün içinde birçok farklı ortamda bulunarak mikropları toplama konusunda başı çekiyor. Bazen yerlerde sürünürken, bazen içinden çıkanlarla bizi şaşırtır. Çözümü ise çantayı kapının dışında bırakmak ya da eve girince askıya takmak.

50
Cep telefonu/

Sürekli elimizdeler. Yürürken, yemek yerken, tuvaletteyken... Bunun yanında bir o kadar da çevremizdeki insanların da rahatlıkla kullanması durumu var. Yapılan araştırmalar da her 6 telefonun 1'inde tehlikeli mikropların olduğunu söylüyor.

Son Dakika Sağlıkla İlgili Bilmeden Yaptığımız Yanlışlar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement