Son Dakika Haberleri: Sahte Parayı Ayırt Etmek İçin 10 Yöntem

Sahte Parayı Ayırt Etmek İçin 10 Yöntem

3 yıl önce

Sahte paralar fark edildiği gibi imha ediliyor. Elinize sahte banknot geçtiğinde değiştirilmesi söz konusu olmuyor. Bu gibi durumlarla mağdur olmamak için aşağıdaki 10 yöntemle elinizdeki banknotun sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Gerçek bir parada bulunması gereken özellikler...

1
Kağıt Kalitesi
Kağıt Kalitesi


Sahte parayı anlamanın en kolay yollarından biri banknotun kağıt kalitesidir. Elinizdeki paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olamasına dikkat etmelisiniz.

2
Atatürk Görseli
Atatürk Görseli


Elinizdeki parayı ışığa tutuğunuzda Atatürk görselinin olup olmadığını kontrol edin. Sahte olmayan banknotlar ışığa tutulduğunda Atatürk'ün yer aldığı bir görsel görünecektir.

3
Emniyet Şeridi
 Emniyet Şeridi
Banknotlarda parlak emniyet şeritleri yer alır. Bu emniyet şeritlerinin yer alıp almadığını kontrol edin.

4
Holografik Şerit
Holografik Şerit


Bu şerit banknot tasarımına uygun bazı motiflerden oluşmaktadır. Elinizdeki paraya farklı açılardan baktığınızda bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi gerekir. Parayı farklı açılara çevirdiğinizde dikdörtgen içindeki “TL” harflerinin de elinizde paranın değerini gösteren sayıya dönüşmesi gerekir.

5
Kabartma Baskısı
Kabartma Baskısı
Paranın ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin yanı sıra “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ve banknotun değerini gösteren sayılar da dahil olmak üzere yazılarda kabartma baskı bulunur. Örneğin fotoğrafta görüldüğü gibi 50 TL'nin üzerinde kabartma baskısı vardır.

6
Renk değiştiren şerit
Renk değiştiren şerit
Paraya farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Bu şerit üzerinde “TL” ibareleri bulunur.

7
Bütünleşik görüntü
Bütünleşik görüntü
Para ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda bulunan şekillerle, arka yüzeydeki şekiller birleşerek banknot değerini gösterir.

8
Mikro yazı
Mikro yazı
Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren mikro yazılar yer alır.

9
Ultraviyole ile Görünen Değerler
Ultraviyole ile Görünen Değerler
Gerçek bir paranın UV ışınları altında mavi ve kırmızı renkte parlama yapması gerekir. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun, 5 ve 10 TL'de mavi, 20 ve 50 TL'de kırmızı, 100 ve 200 TL'de ise sarı renkte parlama yapması gerekir.

10
Görme Engellilere Yönelik
Görme Engellilere Yönelik


Paranın ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak yazılmış, parmakla dokunulduğunda fark edilebilen noktalar bulunmaktadır.


Bu yazıda sahte paranın nasıl anlaşılacağını ve gerçek parada olması gereken özellikleri Emniyet Genel Müdürlüğü'nün web sitesinde yer alan bilgilere göre derledim. Tüm banknotlarda olmasa bile mağduriyet yaşamamanız adına özellikle 50 TL, 100 TL ve 200 TL değerinde olan ve elinize geçen paraların sahte olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor.

11
12Haber Yayın Tarihi: 25.03.2017 10:18 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!