Son Dakika Haberleri: Sahurda Bunları Yiyen 24 Saat Acıkmıyor!

Sahurda Bunları Yiyen 24 Saat Acıkmıyor!

4 gün önce

Yaz aylarına denk gelen oruç saatlerini en sorunsuz şekilde geçirip, sağlıklı beslenmeyi de sağlamak için sahurda tok tutan ve susatmayan yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor...

1
Ramazan ayı başladı. İftar ve sahur vakitleri ile bu öğünlerde yenilecek yemekler ve içerikleri de daha bir önem kazanır oldu.

Beslenme uzmanları, gece yenilen ağır yemeklerin o saatlerde metabolizma hızı düştüğü için yağa dönüşme riskinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, besinlerin özenle seçilmesini öneriyor.
2
Sahurda protein içerdiği için süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar tercih edilebilir, kan şekerinin düşmesini önlediği için yanına mutlaka ekmek eklemelidir veya tahıl çorbaları da olabilir.
3
Uzmanlar, sahurda yeteri , sıvı tüketimi yapılmasını, su, ayran, komposto, maden suyu gibi içecekler tüketilmesini ve yatarken bir şeyler yiyip yatma yerine zamanında sahur yapmanın önemli olduğunu belirtiyor.
4
Ayrıca, sahurda ağır tuzlu yemekler veya kızartmalar yerine daha hafif besinler tüketilmelidir. Sahurda 1 tatlı kaşığı zeytin yağını domates ve salatalık üzerine dökerek tüketmekte bağırsak tembelliği olanlar için iyi gelecektir.
5
İşte tok tutan ve susatmayan sahur tavsiyeleri;
İşte tok tutan ve susatmayan sahur tavsiyeleri;
6
Yumurta:
Yumurta:
Vazgeçilmez bir sahur seçeneğidir. Omlet olarak ya da menemen gibi sebzelerle zenginleştirerek tüketebilirsiniz.
7
Etli dolmalar:
Etli dolmalar:
Dolma hazırlarken pirinç yerine kepekli bulguru tercih etmenizi öneririz.
8
Peynir:
Peynir:
Başlı başına bir sahur seçeneği olabilir. Onun yerine yoğurdu da tercih edebilirsiniz.
9
Posa zengini çorbalar:
Posa zengini çorbalar:
Özellikle kuru baklagil eklenmiş yoğurt çorbaları, yulaf kepeği ve mercimek eklenmiş sebze çorbaları ile nohutlu çorbalar akılcı sahur seçenekleri arasında.
10
Proteinli salatalar:
Proteinli salatalar:
Ton balığı, tavuk ve et parçalarıyla zenginleştirilmiş salatalar sahurda iyi bir seçenek olacaktır.
11
Meyveli yoğurt:
Meyveli yoğurt:
Şeftali ya da kayısı eklenmiş bir kâse yoğurt, mükemmel bir sahur tavsiyesidir.
12
Yağlar:
Yağlar:
Zeytinyağı ve keten tohumu yağı, tokluk süresini uzatır. Bu nedenle sahur besinlerine bu yağlardan ekleyebilirsiniz. Yağdan zengin olması nedeniyle avokado da iyi bir sahur seçeneği olabilir.
13
Baklagiller:
Baklagiller:
Bol mercimekli salatalar, kıymalı mercimek, nohut, fasulye karışımları sahur için iyi seçimlerdir.
14
Ayran, kefir:
Ayran, kefir:
Ayran mükemmel bir sahur içeceğidir. Ancak sahurda sadece ayrana değil, kefire de yer vermeyi düşünün. Bol salatalık eklenmiş güzel bir cacık da içecek yerine geçebilir.
15
Badem, fındık, fıstık:
Badem, fındık, fıstık:
Her sahura iki adet ceviz, üç adet fındık, dört adet bademle başlamanızı tavsiye ederim.Diğer Galeriler

Uzmanlardan Önemli Açıklama: Pideyi Sıcak Yemeyin! Soğuk Suyla Oruç Açmayın Bu Dondurmadan Bir Isırık Almanız Ölümünüze Sebep Olabilir Ünlülerin Daha Önce Hiç Görmediğiniz Çocukluk Halleri Gürkan Uygun'un Kardeşi Efsane Dizinin Sevilen İsmi Çıktı