Son Dakika Haberleri: Sahurda Yediklerinize Dikkat Edin!

Sahurda Yediklerinize Dikkat Edin!

6 yıl önce

Sağlıklı bir oruç için sahurda dengeli beslenmek şart!

1
Tuzlu yiyecekler (turşu, ayran) da insanı gün içerisinde susatır, sahurda yenmemesinde fayda var.
2
Oruç tutarken gün içerisinde tok tutan yiyecekler, haşlanmış yumurta, 5 adet badem, ceviz veya fındık, birkaç dilim lifli ekmek, zeytin peynir gibi kahvaltılıklar.
3
Eğer susuzluktan ziyade açlık çeken biriyseniz, oruç tutarken asıl açlık sizi zorluyorsa, esmer pirinç ya da bulgur pilavı, baklagiller, mercimek çorbası,biraz meyve ve sebze yiyebilirsiniz.
4
Ramazanda sağlıklı oruç tutmanın sırrının sahurda gizli olduğu, sahurda ''Ne kadar çok yenirse o kadar az acıkılır'' anlayışının çok yanlış olduğu bildirildi.
5
Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman, oruçtaki en önemli öğünün sahur olduğunu vurgulayarak, ''Oruç tutan kişilerin ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenme konusunda dikkatli olmaları gerekir'' dedi.
6
Mutlaka sahura kalkılması tavsiyesinde bulunan Akman, sağlıklı bir oruç için sahurda uygun yiyeceklerin tüketilmesinin de şart olduğunu söyledi.
7
Sahurda tüketilen yiyecek ve içeceklerin, hem kan şekerinin aşırı düşmesine engel olduğunu, hem de metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağladığı belirtiliyor.
8
Ramazanda yeterli ve dengeli beslenme, başlıca dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi ile sağlanabilir.
9
Birinci grup süt, peynir, ayran, çökelek, ikinci grup et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller, üçüncü grup ekmek, makarna, pirinç, bulgur, mısır, tarhana, dördüncü grubu ise taze sebze ve meyveler şeklinde oluşmaktadır..
10
Sahurda daha çok yumurta, peynir, süt, yoğurt gibi proteinli gıdaların tüketilmesi gerekiyor.
11
Bu besinlerin gün boyu kişinin ihtiyaç duyacağı enerjiyi karşılarken ayrıca ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller açısından da zengindir.
12
Sahurda kızartma ya da pilav gibi ağır yemekler yememek gerekiyor. Bu yemekler hem mideye ağırlık verir, hem de gün içerisinde insanı susatır.
13
Sahurda zeytin, peynir, domates, salatalık, hurma, süt, yoğurt ve haşlanmış yumurta gibi yiyecekler yenmesi gerekiyor.Sebze, hafif zeytinyağlılar ve meyve de tüketilirse iyi olur.
14
Sahurda lifli ekmek tercih etmek sindirim sistemi açısından iyidir. Lifli ekmekler yulaf, çavdar ve tam buğday ekmekleridirler.
15
Sahurda çok şekerli çay, kahve ve suni meyve sularından uzak durmakta fayda var, gün içerisinde susatırlar. Fazla kafein de sahur sonrası uykuya dalmada zorluk çıkarır.
16
Sahurda 1 litreye yakın su içilmelidir. En az 3 – 4 su bardağı su anlamına geliyor bu. İmsak vaktinin girmesine yakın suyun içilmesi iyi olur.Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:21 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Gören şaka yaptığını sanıyor! Vücut geliştirici adam, şişme kadınla evleniyor Bekaret sahnesiyle olay olan Zalim İstanbul'un Ceren'i, Twitter'da TT oldu Yeşilçam yıldızı Ahu Tuğba'nın, ABD'de siyaset okuyan kızının mesleğini duyan şoke oluyor! Güzel model Bella Hadid, Instagram'da şeffaf kıyafetiyle fotoğraf paylaştı! Beğeni butonu çöktü Sevgilisine bile genç kızlar ayarlıyordu! Şimdi istismarla suçlanan Kraliçe Elizabeth'in oğlunu savunacak